A betáplálás nulla és védõvezetõjének csatlakoztatása az elosztóban.

Indította JUVILL, 2012. március 30., 21:36:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Juvill, pedig te akár lehetnél a villamossági Dr-ja, sõt itt a legtöbben jogosultak lennénk, lehetnénk erre, természetesen nem crtl+c; crtl+v módon... Esetleg 1-2 képet fel tudnál tenni a helyszínrõl, ha ez publikus?!
Végülis, ha 5x6-os MBCu v. MT. v fekete kiskábellel van megtáplálva, akkor oly nagy gáz nincs, hisz a központi PE hálózatba be van kötve, gondolom, ez a betáp kábel egy max  fázisonként 32A-es fõbiztire érkezik, vagy egy fõkapcsolóra és onnét megy tovább a fõbiztire. Én azért egy Fi-relét tennék be ebbe a szekrénybe, hiszen a kültéri lámpákat általában bekapcsolt állapotban szokták szerelgetni, legalábbis a fényforrás csere -amúgy logikusan- felkapcsolt állapotban történik. Legfeljebb, ha egyebet is javítani, cserélni kell, akkor szokták az oszlop aljában lévõ olvadó biztit kicsavarni. Szóval, részemrõl kukkolnék...

JUVILL


Fotóm nincs róla, ezt elcsesztem, és azon a telephelyen egyenlõre be is lett fejezve a munka. De ha érdekel, lefotózom. Ez elõreláthatóan 04.07-én történhet meg, mivel egy kicsit messze van nekem. Egyébként budapesti cég. Ha akkor még részedre aktuális lesz, vállalom.
Ez egy MBCu 5x6 mm-es betáp. Fõbizti, fõkapcsoló az nincs. Beérkezik egy kapcsolóra, onnan van elosztva egy csomóból, a kapcsoló elõttrõl. A 3 leágazásnak 3 db kapcsolója és 3 db Nm00 késes biztije van. 3x35; 3x20 és 3x20 A-ral vannak biztosítva a leágazások. Semmi extra benne. Az ÁVK viszont jó ötlet, és nem ártana egy fõkapcsoló sem.
A doktorátus mellõzzük.:)

balzsi

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. március 31., 22:40:33 DÉLUTÁN

Fotóm nincs róla, ezt elcsesztem, és azon a telephelyen egyenlõre be is lett fejezve a munka. De ha érdekel, lefotózom. Ez elõreláthatóan 04.07-én történhet meg, mivel egy kicsit messze van nekem. Egyébként budapesti cég. Ha akkor még részedre aktuális lesz, vállalom.
Ez egy MBCu 5x6 mm-es betáp. Fõbizti, fõkapcsoló az nincs. Beérkezik egy kapcsolóra, onnan van elosztva egy csomóból, a kapcsoló elõttrõl. A 3 leágazásnak 3 db kapcsolója és 3 db Nm00 késes biztije van. 3x35; 3x20 és 3x20 A-ral vannak biztosítva a leágazások. Semmi extra benne. Az ÁVK viszont jó ötlet, és nem ártana egy fõkapcsoló sem.
A doktorátus mellõzzük.:)

Sziasztok!

Ismét felhomályosításra szorulok. Régebbi hozzászólásokat olvasgatva bukkantam erre és egy dolog nem világos számomra. Adott egy MBCu 5x6 m-es betáp, mely szerény tudomásom szerint max. 25 A-rel biztosítható. Amennyiben ez így van, abban az esetben mi értelme a3x35 A-es késes biztinek?

JUVILL


Ez a téma egy ez évi felülvizsgálatból lett feldobva részemről.
Hogy mit ér a 35 A-os biztosító?
Hogy a 6mm2-es kábel az MSZ HD 60364 számú szabvány szerint hány amperrel terhelhető, és mennyi a megengedett biztosító értéke, azt kapásból nem tudom.
A 25 A szerintem kevés, inkább 32 A, de meg kellene nézni.

A témában indított szerelés régi. Mint ilyet, mindig a létesítés idején érvényes szabvány alapján kell felülvizsgálni. Erre a létesítésre az MSZ 14550/1-79 számú szabvány vonatkozik, amely A - B - C terhelhetőségi csoportokat határoz meg.
Ha a kábel alumínium, akkor A csoport esetén 25A, B csoport esetén és C csoport esetén 35A a megengedhető legnagyobb biztosító értéke.
A létesítés B csoportba tartozik, ezért elfogadható a 35A-os biztosító.

De ha a létesítés idején érvényes MSZ 13207-70 számú szabvány mellékletében megadott kábel terhelhetőségi táblázatot nézem, abban is 35A a megengedhető legnagyobb biztosító érték.
Ez az értelme. ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

balzsi, ez a téma, mármint, hogy pl egy 5x6-os -mondjuk MBCu- kábel fázisonként hány amperes biztosítékkal védendő, nos ez sok mindentől függ, azaz nem fehér, vagy fekete! Többek közt elsősorban függ a kábel hosszától, hiszen más-más feszültségesés áll fent egy 10m-es és teljesen más pl egy 50m hosszú kábelnél. Aztán a 35Amper önmagában megint semmit nem jelent, hiszen lehet az a késes -de akár a Db III-as- betét is R, aza gyorskioldású és lehet gG/gL, tehát ún. lomha,sőt még van NOLG,NOLGD, stb, melyek kioldási karakterisztikája között igen nagy eltérések vannak, már ami a túlterhelési kioldást jelenti. Épp ezért én azt mondom, hogy egy 6mm2-es keresztmetszetű kábelt én max B32 A-s kismegszakítóval biztosítanék, kivéve, amennyiben az adott kábelszakasz max 5 méter, akkor elmegy a lomha 35A, esetleg a B40 A is. Ja,  itt most csak Cu erű kábelről esett szó!  ;)

balzsi

Köszönöm szépen a válaszokat, én a mellékelt képen szereplő táblázatból vettem az adatot. Azt nem tudom, hogy azonos-e a JUVILL által említett MSZ HD 60364-es szabvában lévővel. Amennyiben jól értelmezem a biztosítás dolgot, akkor számomra ez úgy helyes, hogy az előírt biztosító betét /kismegszakító/ értékét felfelé nem szabadna túllépni, viszont ha a melegedés, vagy a feszültségesés szükségessé teszi, abban az esetben csökkenteni lehetne. Arra viszont én nem gondoltam, hogy a kivitelezés még egy korábbi szabvány idején történt.

flatskerrobert

Balzsi kérdéséra a kollégák a kábel terhelhetőségét jól megválaszolták.

Adott egy MBCu 5x6 m-es betáp, mely szerény tudomásom szerint max. 25 A-rel biztosítható. Amennyiben ez így van, abban az esetben mi értelme a3x35 A-es késes biztinek?

Van egy másik lehetőség is. Ha a kábel egy 0,4 KV állomás x mezőjéből van leágaztatva akkor el tudok képzelni NKI biztosítékot. Nyilván azért mert az állomás előtt lévő transzformátor nagyon nagy mögöttes zárlati teljesítménnyel rendelkezik. Ha a kábel fogyasztói oldalánál valamilyen üzemzavar, zárlat lép fel akkor ezt a zárlati teljesítményt még a 10 KA kismegszakítók sem mindig bírnák elviselni talán még a Db sem.
    Méretezni kell nem csak terhelésre meg feszültségesésre, meg melegedésre ha nem zárlati áramra is ilyen helyeken.
FR.

JUVILL


Balzsi táblázata jó.
Nekem egy nagyon régi tolótáblázatom van az MSZ 14550/1-79 szabványból.
6 mm2-es réz vezeték esetén 35A legnagyobb értékű biztosítót határoz meg a B terhelhetőségi csoportban.
Gondolom, akik az általam felülvizsgált szerelést létesítették, azok is ezt vehették alapul.
Az új létesítéseknél elfogadom a 25A-os biztosítót.
Ez ugyan az a szituáció, ami már megfordult a fórumon. Az 1,5 mm2-es vezeték biztosítása. Most megengedett 13A rézerű vezetéknél. Korábban 16A volt a megengedett.
Akkor is leírtam, most is. Ha a Magyar Szabvány magasabb terhelhetőséget állapított meg, és akkor nem égtek szét ezek a vezetékek, akkor most sem. ;)
Bátorkodom megjegyezni. 13A-os kismegszakítót régebben nem gyártottak, de 32A-ost sem. :)
Bár ilyen precíz lenne lenne minden műszaki tartalom az MSZ HD 60364 szabványsorozatban. ;)