TN rendszer lekapcsolási idő

Indította birok57, 2017. május 28., 14:15:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

birok57

Tisztelt Kollégák, néha-néha elgondolkodom, mi lehet a magyarázata a TN rendszer érintésvédelmi kikapcsoláskor
feltüntetett U0 < vagy egyenlő 230V akkor 0,4 sec. Amennyiben az üzemi feszültsége az adott berendezésnek 230V, akkor mindenki a 0,4 sec. el számol, ha a berendezés üzemi feszültsége 400V akkor 0,2 sec. DE MIÉRT NEM 0,2 MINDKETTŐNÉL. Mindkét feszültségnél az U0 230V +- terhelés miatti változás. Valamit rosszul értelmezek?

Sztrogoff

Az a gyanúm, hogy te arra gondolsz a "ha a berendezés üzemi feszültsége 400V" fogalmazással, hogy akkor a berendezés 3x230/400 V-os.
De nem. A szabvány táblázatában a fejléc "230 V < Uo ≤ 400 V", és Uo az a fázisfeszültség. Ebből a 400 a reális, a 3x400/690 V-os rendszer szabványos.
Az előző kiadásban egyszerűbb táblázat volt, ott volt 230 V és 400 V földhöz képesti feszültség (na meg 400-nál nagyobb, ami ugye 580 V lehetne maximum, mert a szabvány kisfeszültségű berendezésekről szól).

birok57

Szia Sztrogoff, nagyon köszönöm a hozzászólásodat, DE én arra gondolok, hogy a 3x230/400V-os kisfeszültségű hálózatról üzemeltetett villamos berendezéseknél az U0 az 1db fázis és a föld között mért feszültség, közelítőleg 230V mindegy, hogy a berendezés 1 illetve 3 fázísú. Amennyiben a hálózat elején üzemel az adott eszköz, egészen biztos, hogy U0 230V fölött van, vagy is 0,2sec lekapcsolási érték dominál, de ha sok 230V-os eszközt indítanak el, az U0 lemegy 230V alá ahol már 0,4sec a lekapcsolási idő. Itt van az aggályom, hogy miért nem egységesen 0,2 sec lekapcsolási érték van meghatározva, hiszen ugyan ez a helyzet a 400V-ról üzemelő eszközöknél is ami az U0 értékét illeti, itt is a fázis-föld közötti mérés kb. 215 és 239V között változik a terhelés függvényében.
MSZ HD 60364-4-41:2007
41.1. táblázat:
A legnagyobb lekapcsolási idők
Rendszer 120 V< Uo<230 V,  0,4 sec;    ha  230 V < U0 < 400 V 0,2 sec
U0 a névleges fázis-föld váltakozó feszültség vagy a névleges egyenfeszültség.


Sztrogoff

De te is alkalmazod a névleges jelzőt...

Fecó

A felvetés érdekes, már én is gondolkodtam ezen. Az MSZ HD 60364-4-41:2007 hozza a táblázatot, amiben ez van. A táblázat előtt van egy szöveges rész, ami azt írja, " ...a fázisvezető és a test vagy védővezető között fellépő elhanyagolható impedanciájú hiba esetén..." és hivatkozik a táblázatra. Talán innen sejthető hogy fázis-test vagy védővezető közötti feszültséget kellene figyelembe venni, de valóban, ennek a jelzésére jobb módszer is lenne, nem véletlen a vonali és fázisfeszültség jól megkülönböztethetősége jelölésekben. Egyébként szintén a fenti szabvány azt írja a 13. oldalon, hogy az Uo jelölés szerinte a "földhöz viszonyított névleges fázisfeszültség vagy egyenfeszültség". Az Uo úgy tudom üresjárati feszültség, de lehet én is rosszul emlékszem . Valóban faramuci a helyzet, megmérem a dugaszoló aljzatban a feszültséget a földhöz képest, ha csak 228 V akkor 0,4 a kioldási idő, ha 233 V akkor meg 0,2 s-al számoljunk? Apropó, valaki meg tudja mondani melyik érvényes szabványban vannak meg az alfa szorzó értékek?

Sztrogoff

Madzagoknál biztosan mindig szokás volt U0/U jelöléssel jelölni a rendszer feszültségét, ahol az U0 a fázisfeszültség:
Ez a régebbi magyar szabvány szövege:
Névleges feszültség
A vezeték névleges feszültsége az a feszültség, amelyre a vezetéket tervezték és amely a villamos vizsgálatokat meghatározza. A névleges feszültséget két, voltban megadott érték: Uo/U jelöli:
Uo a bármelyik szigetelt vezető és a ,,föld" (a vezeték fémburkolata vagy a környezet) közötti effektív érték;
U a többerű vezeték vagy az egyerű vezetékrendszer bármely két fázisvezetője közötti effektív érték.

Üzenet összefûzve: 2017. május 30., 08:51:14 DÉLELŐTT

...
ugyanaz volt az MSZ 146-ban az erősáramú kábelekre.

De az alapkérdésre visszatérve, azért hoztam szóba az előd szabványt, a 2364-410:1998-at, mert ott ugyanez van leírva, csak egyértelműbb formában:
230V névleges fázisfeszültség esetén 0,4s
400V névleges fázisfeszültség esetén 0,2s
Mivel az IEC a 230/400 és a 400/690-es rendszereket szabványosította.
A 2364-ben még egyértelműsítve is volt az, amiről ez a beszélgetés folyik, hogy a szabványos tűrésmezőbe eső feszültségeknél a névleges feszültséghez tartozó lekapcsolási idő az érvényes.
(valamint a mostani szabvány szerinti kisebb-nagyobb jel is meg volt oldva szövegesen, miszerint a közbenső feszültségértékeknél a következő nagyobbiknak a sorát kell nézni)

birok57

Számomra még most sem világos, hogy a kollégák egyazon hálózaton mérnek 230V-os dugaljakat 0,4 sec a lekapcsolási idő amihez minősítenek, ha 400V-os dugaljat mérnek akkor 0,2 sec. Az U0 egy és ugyan az.

Sztrogoff

Ja, hogy ezt nem te gondolod, hanem mások? :) Ők rosszul gondolják.
De szemlátomást az ismerőseidnek jobban hiszel, mint... nem nekem, hanem az idézett előírásoknak. :D Akkor miért társalgunk? :)

birok57

Mielőtt sértődöttséged elhatalmosodna, a következőről van szó. Egy nagy cégnél dolgozom ahol munkaköri feladatom az érintésvédelmi mérés, és sajnos többször előfordul, hogy "külsős" szakembereket is be kell vonni a mérésekbe. Itt több személyről van szó, és az ő jegyzőkönyveiket látva és beszélgetve velük alakult ki bennem, hogy valószínűleg bennem van a hiba, mármint a lekapcsolási idők értelmezése során.
Mindegyik külsős jegyzőkönyvben 230V-os dugaljaknál 0,4 sec lekapcsolási időt, a 400V-os dugaljaknál 0,2 sec.
szerepel és meg is magyarázták, de én ezt nem így tudom mondtam nekik. Ezért kezdtem a témát.
Erre írtam, hogy ez nekem 0,2 sec mindkét esetben.

Sztrogoff

A sértődöttséget nem mosolyban mérik.