Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Felülvizsgálók klubja => A témát indította: nova Dátum 2012. január 22., 17:34:51 DÉLUTÁN

Cím: Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: nova Dátum 2012. január 22., 17:34:51 DÉLUTÁN
Érdekelne a elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata, hogyan néz ki a gyakorlatban. Milyen mérési eszközöket használtok? Ide vonatkozó elõírások és határértékek.
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: Safety Dátum 2012. január 22., 18:32:29 DÉLUTÁN
A megvilágításméréshez hasonlóan az utóbbi idõben itt is történtek jogszabályi változások. Az elektrosztatikus feltöltõdés elleni védelem ellenõrzésével kapcsolatos személyi követelményeket a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelettel kiadott Országos Tûzvédelmi Szabályzat XV. Fejezete tartalmazza.

Idézem:
,,233. §  A felülvizsgálat végzésére csak
a) a Magyar Mérnöki Kamarában bejegyzett villamosmérnök szakértõ,
b) igazságügyi villamos szakértõ,
c) villamos mérnök végzettségû villamos tûzvédelmi szakértõ, illetve
d) akkreditált vizsgáló intézet vagy olyan szervezet jogosult, ami az a)–c) pontok szerinti szakértõt foglalkoztat."


Egyébként az elektrosztatikával elsõsorban az MSZ EN 61340 szabványsorozat foglalkozik, de érvényben vanak még a jó öreg  MSZ 16040 és MSZ 16041 szabványsorozatok is.

Szerény véleményem szerint itt is indokolatlan mérnöki diplomához kötni a felülvizsgálati vagy mérési jogosultságot, hiszen pl. aki aktívan foglalkozik robbanásveszélyes környezetekben található berendezéssel, az képes átlátni az elektrosztatikai kérdéseket is.
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 22., 19:04:37 DÉLUTÁN

Ez csodaszép megint!
A 28/2011 BM rendelettel kiadott idézett OTSZ ismerõs, az MSZ 16040 és 16041 szabvány is.
Tisztességes idõt dogoztam (24 évet) olyan ipari cégnél, ahol annak idején "lõporos technológia" volt. Több esetben kellett mérnem statikus feltöltõdést.
Itt még azt is meg kellett mérni, hogy a munkaeszközök, aszatok mennyire voltak kitéve a statikus feltöltõdésnek. Gyakran repült a nyíló-hasadó felület.
Kíváncsi lennék, ha egy erre a feladatra jogosítvánnyal rendelkezõ mennyire bátran mérne itt statikus feltöltõdést, olyan aki életében elõször lép be egy sajtoló kamráma.
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: Novill Dátum 2012. január 22., 19:58:36 DÉLUTÁN
Ebben a kérdésbe nem vagyok jártas. Gondolom, nemcsak robbanásveszélyes területen kell ezeket a vizsgálatokat elvégezni. Itt számít a padló, a ruházat és a cipõ is. Úgy vélem az általatok említett szabványok valamelyike leírja a mûszeres vizsgálatokat hasonlóan az MSZ 4851-hez. Itt van a levezetési ellenállás -, felületi -, és térfogati ellenállásmérés?   Hogyan van felépítve a minõsítõ irat?  A témákról jó volna többet tudni. Az elektrosztatikus feltöltõdéskor a töltések kisülésekor szikra keletkezhet, és ez tûzet, okoz. Hogyan védekeznek ez ellen vajon?  Az MSZ EN 61340 szabvány sorozatot nem ismerem, érdemes lenne közre adni, hogy melyik mivel foglalkozik.  Kíváncsian várom az ismeretbõvítõ hozzászólásokat e témában.
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: nova Dátum 2012. január 22., 22:01:55 DÉLUTÁN
A gyakorlatban hogyan történik egy ilyen vizsgálat? Például számítógéptermek állpadló vizsgálatát is szokták kérni.
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: Safety Dátum 2012. január 23., 12:50:32 DÉLUTÁN
A praxisomban az elektrosztatikus mérésekkel kapcsolatosan elsõsorban antisztatikus (vezetõképes) padlóburkolatok  levezetési ellenállásmérése van a leggyakrabban napirenden. 

Ilyen padlóburkolatot általában két okból alakítanak ki, az elsõ a már említett robbanásveszélyes térségekben a töltésfelhalmozódás miatt képzõdõ szikrák – mint gyújtóforrások – kialakulásának megakadályozása képpen.
A másik eshetõség, elsõsorban mikroelektronikai gyártósorok környezetében az érzékeny áramköri elemek sztatikus kisülésbõl eredõ meghibásodásainak kiküszöbölése miatt.

Mindkét helyszínen külön követelmény az antisztatikus ruházat viselése, vagy olyan kiegészítõk, amelyek csökkentik a feltöltõdés kockázatát.
A padlóburkolat levezetési ellenállásmérése során egy 250x250mm-es fémlap (általában alumínium) alá min 10mm vastagságú gumilapot helyezünk, és a gumilapot körülcsavarjuk vezetõképes alufóliával. Erre azért van szükség, mert a gumilap kiegyenlíti a talaj apró egyenetlenségeit és a fém fóliát a lehetõ legnagyobb felületen a talajhoz nyomja. Az egész talpelektródot 750N-al, azaz 75kg-al kell terhelni. Magyarul egy hasonló súlyú egyén rááll az alulapra a mérés idejére. Az alumínium lemez (talpelektród) és jó földreferenciapontnak minõsülõ EPH csomópont között szigetelésvizsgálóval mi 100V-os feszültséggel mérjük az ellenállást. A szabvány 20-250V közötti feszültséget ír elõ.  A méréseket minden egyes négyzetméteren el kell végezni egy képzeletbeli rács csomópontjaiban.
Az MSZ 16040-1:1973 szabvány szerint vezetõképes az a padló, melynek levezetési ellenállása kisebb, mint 1x106 Ohm.
Az MSZ EN 61340-5-1:2008 sz. szabvány 3. táblázatának követelményeit szerint a padlóburkolat akkor minõsül elektrosztatikai szempontból vezetõnek, ha bármely felületi pontja a földpotenciálhoz képest maximálisan 1x109 Ohm.
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: JUVILL Dátum 2012. január 23., 22:47:52 DÉLUTÁN

Az 1980-as évek közepén volt egy könyvem, ami foglalkozott az elektrosztatikus feltöltõdés felülvizsgálatával. Kerestem, de hiába, manapság kiestem ebbõl a témából.
Találtam viszont egy linket, ami hasonló mérési módszereket ismertet.
Akit érdekel a téma, látogassa meg az oldalt.
Tuzinfo.hu - Tûzvédelmi információs honlap (http://www.tuzinfo.hu/?oldal=elektrosztatika_3_1)
Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: S/K Dátum 2023. november 26., 17:21:05 DÉLUTÁN
TvMI 12.5:2022.06.13.
" 9.1.4.4. 4   A nem norma szerinti villámvédelem körébe tartozó építmények első, időszakos, vagy
                    rendkívüli felülvizsgálata megfelelő, ha a jogosult személy a Villamos berendezések,
                    villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem című TvMI 10. fejezete szerint végzi.
"

Elektrosztatikus feltöltődés vizsgálatára jogosult személy:
9/2015. (III. 25.) BM rendelet
a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságoknál, az önkéntes tűzoltó egyesületeknél, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről



"11. § (1) Az elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem felülvizsgálat végzésére csak az alábbi, ipari elektrosztatikai gyakorlattal bíró személyek jogosultak:
a) az MMK-ban bejegyzett villamosmérnök szakértő,
b) igazságügyi villamos szakértő,
c) villamos mérnök végzettségű tűzvédelmi szakértő.
(2) Az elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem felülvizsgálat végzésére olyan akkreditált vizsgáló intézet vagy szervezet is jogosult, amely az a)–c) pontok szerinti szakértőt foglalkoztat.
(3) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott, az MMK-ban bejegyzett tagságra vonatkozó feltétel nem vonatkozik a szabad szolgáltatásnyújtás jogával rendelkező, a szolgáltatást határon átnyúló szolgáltatás keretében végző szolgáltatóra"


Amennyiben jól értelmezem "csak" villámvédelmet nem lehet minősíteni, ha nincs meg az elektrosztatikus vizsgálat.
Egy "sima" VV felülvizsgáló akkor nem is tudja elvégezni az elektrosztatikus felülvizsgálatot, tehát a  villámvédelmi felülvizsgálatot sem tudja minősíteni.

Cím: Re:Elektrosztatikus feltöltõdés vizsgálata
Írta: Safety Dátum 2023. november 26., 19:30:57 DÉLUTÁN
Ezt rosszul értelmezed!
A TvMI 7.5:2022.06.13.-nek az a címe, hogy "Villamos berendezések, villámvédelem és elektrosztatikus feltöltődés elleni védelem" és ennek a TVMI-nek a 10. fejezete "A nem norma szerinti villámvédelem egységesített létesítési feltételrendszere" névre hallgat.
Amennyiben a vizsgált nem norma szerinti villámvédelem megfelel ennek a fejezetnek, akkor azt értelemszerűen megfelelőnek lehet minősíteni. 
Az elektrosztatikával a TVMI 11. fejezete foglalkozik, nem szabad összekeverni a villámvédelemmel!