Felvonulási épületek villámvédelme

Indította ELEKTOR-KALANDOR, 2012. november 11., 19:18:09 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

ELEKTOR-KALANDOR

Az OTSZ 223 /1 szerint,kötelező gondoskodni a villámvédelemről azoknál az ideiglenes építményeknél ,felvonulási és építési területek építményeinél amelynek fennállási ideje ápr.1 és okt 31 közötti időszak bármely napjára esik. Ezek szerint ezt is tervezni kell .Mi erről a véleményetek?

JUVILL


Ha szabvány szerint nincs megtervezve, akkor mi alapján döntöd el, hogy megfelelő-e a kivitelezett villámvédelem?

Szelei

Idézetet írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2012. november 11., 19:18:09 DÉLUTÁN
Az OTSZ 223 /1 szerint,kötelező gondoskodni a villámvédelemről azoknál az ideiglenes építményeknél ,felvonulási és építési területek építményeinél amelynek fennállási ideje ápr.1 és okt 31 közötti időszak bármely napjára esik. Ezek szerint ezt is tervezni kell .Mi erről a véleményetek?

Én alapból ott látom a problémát, hogy nem minden épületet kell még végleges épület ként sem villámvédelemmel el látni mert nem éri el a magassága, kiterjedése, anyaga azt az értéket, hogy védeni keljen.

JUVILL


Ezzel egyet értek.
Az új MSZ EN 62305 számú szabvány kockázatelemzésre építi a szükséges villámvédelmet. A kockázatelemzés több részből áll. Itt mindenképpen mérlegelni szükséges az emberi élet és a gazdasági érték elvesztését egy adott villámcsapás alkalmával.

Safety

Az OTSZ 223. § tovább is folytatódik
"(2) Ideiglenes építmények villámvédelmére olyan villámvédelmi berendezés is elfogadható, amelynek alkalmazása esetén az egy évre vetített villámvédelmi kockázat az emberi élet elvesztésére kisebb, mint 10–4 és közszolgáltatás kiesésére kisebb, mint 10–2."

Márpedig ez egyértelműen azt jelenti, hogy kockázatértékelést kell végeztetni, amelyet -mint köztudott- csak az MSZ 62305 szabványból vizsgát tett tervező végezhet.
Tehát a villámvédelmi tervező kihagyhatatlan, akkor is, ha úgy gondoljuk hogy felesleges a villámvédelem.

ELEKTOR-KALANDOR

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. november 11., 20:09:23 DÉLUTÁN

Ha szabvány szerint nincs megtervezve, akkor mi alapján döntöd el, hogy megfelelő-e a kivitelezett villámvédelem?
JUVILL csak azért  dobtam fel a témát ,mert lehet találkozni építkezéseken ahol kitelepül a "vállalkozó "néhány konténerrel és fütyülnek a villámvédelemre, vagy beállványoznak egy10 emeletes házat és az állványt még csak le sem földelik.De találkoztam már olyan  ács,kőműves vállalkozóval akik még nem is hallottak a kéziszerszámok ellenőrzéséről.

JUVILL


Teljesen igazad van! Ez az egyik.
A másik, minél gyakrabban dobjál fel ilyen témákat, mert ezekből szerintem tanulunk.

Korábban már írtam a fórumon, hogy addig nincs baj, míg baj nincs.
A cégek és vállalkozók nincsenek tisztában ezekkel a dolgokkal.
A tűzvédelem és a munkavédelem területén óriási hiányosságok vannak.
Az ideiglenes épületekre a villámvédelmet nem véletlenül "találták ki".
Olyanról, hogy kockázatelemzésen alapuló villámvédelem, nem is hallott a felvonulási épületeket létesítő kivitelező cég.
A kéziszerszámok időszakos érintésvédelmi felülvizsgálata itt egy másik téma, de ezek sincsenek elvégezve. A munkaterületeken ezek műszaki állapota sok helyen katasztrófa. Törött burkolat, sérült, toldott vezeték.
Bezzeg, ha kapnak egy helyszíni "olyan váratlan" ellenőrzést, akkor megy a hebegés - habogás. Aztán a büntetés.
Meg jön a telefon, hogy nekik "csak egy papír kell sürgősen".
És milyen "papírt" adjunk egy sérült kéziszerszámról, egy ideiglenes felvonulási épületre szükséges, de nem létező villámvédelmi berendezéséről?