Könnyüszerkezetes épület kábelezése

Indította Koros Imre, 2011. március 03., 12:05:28 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Koros Imre

Tisztelettel üdvözlök mindenkit!
Szeretném meg kérdezni véleményeteket a következö kérdésekröl:könnyüszerkezetes(szigetelés+osb+szigetelés gipszkarton ezeket fa vázra szerelik) Milyen kábelt lehet használni? Kell-e csöbehúzni a kábelt?

nova

Szerintem megfelelõ mechanikai védelemmel ellátott kábeleket (MBCU) nem feltétlenül kell védõcsõbe húzni. Ártani nem nagyon árthat.

Persze az is kérdés, hogy milyen vezeték rendszereket szeretnél kiépíteni? (Erõsáramú villanyszerelési, gyengeáramú villanyszerelési rendszerek)
Könnyûszerkezetes épület jellege? (iroda épület, lakó épület, stb.)
Esetleg tûzvédelmi szempontokat is érdemes megfontolni?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Koros Imre

Lakóépület számára kellene kábelezni,erösáramu villanyszerelés.Már több szakit megkérdeztem,de sorra mind máshogy képzeli. az egyik behúzná csöbe,másik azt mondja nem szükséges, a harmadik MT-vel kábelezne.

Novill

A könnyûszerkezetes épületek villanyszerelése a gyakorlatban több féle módon is történhet. A szabvány nem tiltja az MBCu és Mt. jelû kábelekkel való szerelést szabadon a vázszerkezet között.
De valamire való szakember (minöségi szerelés esetén) a hosszú távra és az utólagos áthúzhatóság lehetõségét nem hagyja ki. Ezért én személy szerint a csövezéses  módszert alkalmazom. Elágazó és szerelvény gipszkarton dobozokat a szerelek, melybe Mcu vezetéket húzók be. Léteznek már olyan gipszkarton dobozok melyek tûz esetén önkioltók és tömítettek is.   
Ma döntõen az olcsóság végett a szerelõk nagy része a vázszerkezet mögé berakja a kábeleket.

nova

Ez esetben csinálhatod szerintem mbcu-val. Sok üzlet helységben, bankfiókban, stb. ahol könnyûszerkezetes falak vannak ott is ilyen módon szerelnek. Az ilyen helyeken mondjuk a kötési pontokat az álmennyezet felett alakítják ki, lakóépületnél gondolom ilyen nem nagyon van.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

MM

A kiskábeles szerelés mellett szerintem leginkább a idõ szól, ha van rá elég idõ szerintem is a lecsövezett szerelést szorgalmaznám. Kicsivel olcsóbb és lehetõség van a kkimaradt áramkörök utólagos kialakítására, feltételezve a szakszerû, megfelelõ átmérõjû csövek használatát

miki


GL

Szia
Mi sok könnyûszerkezetes házat kiviteleztünk.
Én MBCU-t használok csõbe húzva, fõ a biztonság, karton dobozt rakatni kell aki nem rak nem kell vele foglalkozni a rendszert rendesen le kell biztopsítani is.

petike199600

Sziasztok!
Lenne a egy pár kérdésem a villanyszerelés gipszkartonfalban témában.
Hogy rögzítik a 65mm-es gipszkartondobozokat? Hova rögzítik?
Ki fúrja ki a a szerelvénydoboznak a helyét? A gipszkartonos vagy a villanyszerelő?
Hogyan kell megnézni, hogy hol kell kifúrni a gipszkartont?
Egyenlőre ennyi, köszönöm szépen!

Novill

Ez bizony villanyszerelő feladat!Erre valók a cél fúrók vannak  65-ös és 80-as dobozhoz is.  A gipszkarton doboz pereme és a csavarhúzóval  behúzható köröm fogja be a dobozt. Ugyanúgy össze lehet csövezni,mint a falban.  Általában az egyik oldalt felkartonozzák,  majd  a villanyszerelő elvégzi  a munkáját. A másik oldal villanyszerelési munkáit elő kell készíteni,melyet a gipszkarton felrakása után be kell fejezni.