Felülvizsgálói tanfolyam és vizsgadíjak, felülvizsgálói munkadíjak alakulása

Indította Novill, 2012. szeptember 08., 20:50:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 Szerencsére nekem jelenleg még nem aktuális a tanfolyam és vizsga. De azért figyelemmel kísérem. Ezek a tanfolyam árak elég szépen folyamatosan emelkednek. Ha megnézzük a felülvizsgálói díjak inkább folyamatosan csökkennek. Lehet, hogy tanfolyam szervezésére kellene átállnunk a felülvizsgálat helyett.

Fecó

A kõmûves , festõ és burkoló már nagyon ügyesen tud villanyt szerelni, abszolúte versenyképesek a villanyszerelõkkel vállalási ár terén. Talán még a felülvizsgálat ahol valóban muszáj villanyszerelõnek lenni, ez pedig minden pénzt megér, nem? :)

Novill

Ez valóban így van sajnos. Én is gyakran találkozom olyan munkákkal, melyet kõmûvesek, festõk,stb. végeznek el. Sokan azt hiszik ha egy lámpatest világit és a konnektorba be dugják a gépet azok mûködnek, hogy ennyi a villanyszerelés. Holott ezt mindnyájan tudjuk mi szakemberek, hogy ennél többrõl van szó. Visszatérve a felülvizsgálathoz. Ami mint tudjuk, komoly szakmai tudást igényel. A szakma elméleti, gyakorlati, szabványismeret és jogszabály ismeretet igényel. Ma nagyon sokan foglalkoznak tanfolyam szervezéssel. Egy tanfolyamon lehetetlen minden ismeretet leadni, itt már szükség van az elõképzettségre és gyakorlatra és az egyéni felkészülésre. Ott van a probléma amikor nem gyõzõdnek meg az elõírt ( tisztelet a kivételeknek) képzettségrõl és gyakorlatról. És ezek az emberek ki kerülnek a gyakorlatban a piacra, felelõsség tudat nélkül végzik a felülvizsgálatot. A jó tanfolyam sok olyan információval szolgálhat, mely segíti a sikeres vizsgát. Ennek a tudatában jelentkezünk a tanfolyamokra. De az otthoni felkészüléssel is sikeres vizsgát lehet tenni, ha van erre egyáltalán lehetõség.
Mi ebbõl a tanulság piac szempontjából mindent kell csinálni ;)?

JUVILL


Novill már több hozzászólásában leírta, hogy a tanfolyamszervezés nagy üzlet.
Maradjunk a felülvizsgálói OKJ-s tanfolyamoknál és vizsgáknál. Számtalan cég hirdet ezekre tanfolyamot és óriási a szórás a költségek szempontjából. A két szélsõ eset az 65000 Ft-os a /hétvégi egész napos) egy konzultációs tanfolyam, és ugyan ez 8 konzultációval 240 - 250 ezer forintért (az útiköltséget nem számolom).
De miért is ilyen nagy a különbség? Mivel adnak többért - többet?
A vizsgaanyag ugyan az, és a vizsga is. Akkreditált mind, és a szakmai szám szerinti bizonyítványt adja. Ráadásra, semmi különleges elõadás nincs, csak a tanfolyami jegyzet anyaga van szóban leadva (jobb esetben), rosszabb, ha felolvassák.
Az elõadók sincsenek azonos szinte. Ha kapnak egy szakmai kérdést, nem biztos, hogy csípõbõl tüzelve van rá válasz, hanem "majd utánajárok" és a következõ alkalommal visszatérünk rá. A lényeg, hogy minél több pénz folyjon be a hallgatóktól. Aztán majd, ha szüksége lesz rá mert azért van ott, hogy felülvizsgáló legyen, majd megnézi, hogy a szabvány mit ír errõl. :)
Ha ilyen helyrõl kikerül egy felülvizsgáló, az felkötheti az alsónemût ahhoz, hogy olyan munkát adjon ki a kezébõl, ami szakmai szempontból minõsítõ irat lesz és nem "papír". ;)

Fecó

Én elég pesszimista vagyok, és emiatt úgy érzem a képzés nem arról szól, hogy szakmailag magas szinten átadjanak tudást, hanem arról, hogy több pénzt be tudjanak szedni. Természetesen vannak olyan helyek, ahol valóban komoly szakemberek oktatnak, de vannak olyan helyek, ahol valaki "megtanulja" a könyvet, és szóban elmondja! A képzõhelynek  késõbbi felülvizsgálatoknál nincs felelõssége, úgy is a felülvizsgáló fog hibázni. Tehát a szigorú vizsga sem annyira követelmény, hiszen ha megbukik a hallgatók fele, azok más hely után néznek. Sok elégedett ember= sok bevétel és jönnek majd a következõre is. Jó felülvizsgáló nem a tanfolyam milyensége miatt lesz valaki, hanem azért, mert szabványokat szerez be, szakmai könyveket, újságot olvas, és itt fórumoz ha gondja van :)

JUVILL

Idézetet írta: Fecó Dátum 2012. szeptember 09., 19:25:46 DÉLUTÁN
Természetesen vannak olyan helyek, ahol valóban komoly szakemberek oktatnak, de vannak olyan helyek, ahol valaki "megtanulja" a könyvet, és szóban elmondja! 
Tanulni lehet a vizsgaanyagok könyveibõl, de szabványismeret nélkül igen nehéz.
A tanfolyami költségek változóak, de a szabványok megegyezõek.
Ha valaki arra szánja el magát, hogy villamos biztonságtechnikai felülvizsgálatokkal akar foglalkozni, akkor nem árt, ha beszerzi ezeket a szabványokat (sajnos elég drágák), mert a felülvizsgált helyszínek annyira különböznek, hogy a tanfolyamokon, azok jegyzeteibõl mindent megtanulni lehetetlen.

Novill

A felülvizsgálói árakra gondoltam minap, amikor nálunk a csatornázás során szóba került a tervezés. Érdeklődésemre elmondták csak akkreditált épületgépész tervezővel lehet terveztetni. Eddig rendben van. Amikor az árakról érdeklődtem nagyon meglepődtem.  Az összes akkreditált tervező ugyanazon az áron dolgozik.  Nagyon szép összefogás ez a tervezők részéről.
Hol ez az összefogás nálunk a mi szakmánkban??

NagyPS

Kamara ami meghatározza nekik mi a minimum plusz most már ha jól emlékszem még rendelet is szabályozza.

Könyves Kálmán

Hány akkreditált tervező van, akinek meg kellett egyezni? Lehet, hogy név szerint ismerik egymást!
Ehhez képest hány felülvizsgálónak kellene megegyezni (és be is tartani)?


Novill

Egy településről van szó és 60 fő. Szerintem nálunk nem lehetne ennek a felénél sem megegyezés.