ÉVÉ UNIVERZÁL

Indította nova, 2011. augusztus 16., 17:34:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Gyakorlatilag itt arról van szó, hogy egy gép, berendezés és a kézzel érinthető idegen fémtárgy között van-e potenciál különbség és ha van, akkor az milyen értékű. Itt hibafeszültséget mérünk. Esetünkben és a szabvány szerint, ez nem haladhatja meg az 50V-ot. Ezzel a méréssel ki lehet deríteni, hogy az adott fémtárgy, amire helyezzük a szondát be van-e kötve az EPH hálózatba és ha be van, akkor milyen jóságú és milyen értéket vesz fel. Ha megnézed a skálát, akkor látod, hogy szoros összefüggésben van a földelési ellenállás értékével, csak éppen más a kiértékelési metódus.
Ez a mérés is, mint az összes védővezető felé irányuló mérés, feszültség alatti munkának minősül!

Villanyreszelő

Tehát ha van egy jó földelési ellenállás értékem,akkor nem mérhetek 50 voltnál nagyobb értéket megfelelő méretezések esetén?
Gondolom itt szerepet játszik a fémtest különböző felületeinek ellenállása is.
Igen olvastam a műszert csak a megfelelő képzettséggel rendelkező személy végezheti,de gondolom nem szükséges hozzá FAM vizsga.
Köszönöm segítséged.

nyaki

Itt nem az a lényeg, hogy milyen  a fémtest különböző felületeinek ellenállása, hanem hogy a gép, berendezéshez képest, a két kinyújtott karral elérhető távolságban van-e. Ha azon belül van, akkor mérni kell a potenciálkülönbséget. ;)
Nem, nem kell hozzá FAM vizsga, de nem árt... :D

JUVILL


Ezzel a műszerrel szerintem ellenállást mérünk!
Földelési ellenállást, és nullázási hurokellenállást.
Van a műszeren skálázott potméter, melynek célja, az ÁVK mérése.
De ez itt 40 mA-ról indul, ezért ezzel a műszerrel a 40 mA-nél kisebb hibaáramú áram-védőkapcsolókat nem tudjuk ellenőrizni.
Nullázási hurokellenállás mérésekor a berendezés fémtestére kötött védővezetőn keresztül, a transzformátor csillagpontján át, és a berendezést megtápláló fázisvezetőn
mérsz hurokellenállás értéket, impedanciát.
A mért értéket hasonlítod össze, a képlet szerinti megengedett ellenállásértékkel.
A megengedett ellenállásérték függ a berendezés biztosítójának nagyságától, karakterisztikájától, valamint attól, hogy végáramkört ellenőrzöl, vagy például elosztóberendezést.
Földelési ellenállás mérésnél a lényeg ugyan ez, de ez esetben az áramkör a berendezés védőföldelésén, a talajon keresztül, a transzformátor üzemi földelésén és a berendezés fázisvezetőjén át záródik.

Villanyreszelő

Az Ué skála feszültségmérésre van osztva 0-tól 125 v-ig.
Akkor potenciál különbség esetén hol kisebb,hol nagyobb a feszültség,azon vezeték szakaszon,melynek nagyobb,vagy kisebb az ellenállása.
Csináltam hozzá egy földelő szondát is,mert azt írja a könyve hogy csatlakoztassam.
Iz jelű potival kell beállítani a vizsgált berendezés kioldó áramát,tekintve,hogy a legnagyobb érintési feszt kell meghatározni,ezt megtettem,volt hogy felment a feszültség 100 volt ig is.
Kiszámítottam a kismegszakító kioldóáramát,és ráállítottam a potit,ekkor 40 volt körül mértem.
Igen a hurokmérésről sokat tanultam tőletek,el kell végezni PE,L,és N,L között is.
Azt is olvastam hogy ezzel a műszerrel mérve a PE,és L közötti hurok értékének a fele,a földelési ellenállás.
Elvittem a gépet egy laborba hitelesíttetni,és mondtam a szakinak dobjon bele világítást is,de azt már nem tudta megoldani,mert nem fért bele a műszerbe.
Viszont az ÁVK részét a potinál kiterjesztette egy ellenállással,le tudtunk menni 30 mA ig,sajnos alább nem,mert a triac nem nyit már.
De nem sokra mentem vele,mert a 30ÁVK leold mint a szél,gondolom 25-nél kapcsol.

nyaki

Mint ahogy Juvill is írja, nem igen használatos ez a módszer a mai érintésvédelmi felülvizsgálatkor. A jegyzőkönyvekben nem is tüntetjük fel ezeket az értékeket, de azért ezt is lehet vele mérni.
Ezt a műszert nem érdemes alakítgatni, mert süket, mint a nagyágyú és amúgy sem tudnád átalakítva hitelesíttetni, de hurokellenállás és földelési ellenállás mérésére jó és elfogadott műszer...még.

Villanyreszelő

Nekem nem kell jegyzőkönyvet írni róla,csupán csak arra kellett,hogy ellenőrizzem a munkám hogy megfelelő-e.
Igen,ez egy régi építésű ház volt,ahol csupán védő vezető van kiépítve TT rendszerben,vezető folytonosság is rendben volt.
Az ÁVK. mérőmű átalakítását a Labor végezte commed trade kft,és az után minősítette különböző ellenállás dekádokkal,majd műbizonylatot állított ki róla.
Láttam felülvizsgálót ilyen műszerrel dolgozni én is.

tothgyula

Üdvözletem!
Segítséget, címet kérek ÉVÉ-UNIVERZAL műszerem javítására ill.hitelesítésére is. ÁVK-t tudok mérni, de hurkot egyik állásban sem (0,5, 5, 50 OHM).
TothGyula. 06-20-5250029.

JUVILL



- C+D Automatika Kft. foglakozott vele.
  Szerintem még most is.

- OMH Országos Mérésügyi Hivatal

Fecó

Ezzel a műszerrel a jelenlegi szabályok szerint lehet még felülvizsgálatot végezni? Elviekben "csak" kalibrálást írnak elő rá azt hiszem.