Régi ház földelése

Indította pintyu, 2013. február 04., 21:42:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pintyu

Jó estét kívánok minden kedves fórumlakónak.
Egy 60-as években épült családi házban lakunk. Sajnos, mint a vidéki házak többsége, ehhez is mindig hozzáépítettek 1-1 szobát, garázst és melléképületeket.

A villanyszerelés elég változatos a házban, amiből akadtak bajok is.( pl.:füstölő doboz) Szerencsére a lehetőségekhez képest sikerült pár vezeték szakaszt rézre cserélni, kötéseket megigazítani, szinte az összes dugaszt és kapcsolót lecseréni.

A tavasz-nyárra tervezem a kinti kapcsolószekrény felújítását. A legnagyobb bajom a védőfölddel lesz/van. A jelenlegi szondát nem tudom milyen állapotban van, mert járda miatt nem találom. A drót ami feljön belőle kb 4-es lehet és tiszta rozsda ahogy kibújik a földből. A falban lévő kötődobozban csak úgy össze van sodorva egy 2,5-es alu vezetékkel.

Megmondom őszintén hogy eddig nem is volt olyan szembetűnő a dolog, de amikor megláttam akkor kicsit elszörnyedtem.

A helyi villanyszerelési boltban láttam földelő szondát, de sajnos nem tudnám közvetlen a fal mellé tenni mert ott a járda.
Ezért találtam otthon egy kb 5-6m hosszú horganyzottvas csövet amit sikerült vízzel belesüljeszteni a földbe. Tehát a ház faltától kb fél mérerre van. Innen fogom majd a elvezetni a házig, majd a kötődobozból egy 10mm2-es érvéghüvelyezett vezetékkel a szekrényig. (természetesen a boltban kapható minta alapján hegesztve, elkészítve a szondát)

Azt szeretném kérdezni hogy mi a véleményetek erről? Azt tudom hogy biztos nem lesz szabványos, de az egész ház sem felel meg a mai szabványoknak. Ilyen esetekben hogy szoktatok eljárni régi ház javításakor?
Természetesen ha elkészül méretni fogok földelési ellenállást.

A másik bajom pedig a szekrénybe való bekötéssel van. A szolgáltató oldalán van összekötve a null és a jelenlegi földem. Tehát már csak a szétválaszott vezetékekhez férek hozzá. Ilyen esetben mit tehetek? Szabad nekik ilyet? Ha kíhivom őket, akkor azok az én költségeimet fogják terhelni?

A harmadik dolog ami nem ártana, az az EPH. jelenleg semmi sincs. Régi házaknál ti hogy kezdtek neki? Mely részekkel kezdtek? Gyűjtősíneket szabad-e használni és hol érdemes elhelyezni?

Ne értsetek félre, nem akarok senkinek se a szakmájába belekontárkodni. Két villamos szakmám is van, de amit lehet azt szeretem magam megcsinálni.

Előre is köszöm a segítséget.

Novill

Igen a füstölő doboz a sodrott vagy laza kötések jellemzője, túlterheléssel spékelve. A földelésed az egy néprádióhoz való földelés. Ne is bajlódj vele, az üzletben árulnak földelő szondát. ( Le kell verni akár itt a fórumon javasolt Szelei féle módszerrel.) Előre hegesztett és tűzi horganyzott változat egy részt szabványosabb és tartósabb is. A csőtől legalább 10-es horganyzott vassal kell összekötni, illetve felvinni az oldalfalra a kötődobozhoz. Innen már lehet vinni 10mm2 MKh zöld/sárga színű vezetékkel menni az elosztóhoz. Minden további nélkül megteheted, hogy a mérőből kijövő PEN vezetőnek újra értelmezed és a mért oldalon választod szét N és PE vezetőre. Természetesen előtte megszünteted a régi PE összekötést, a vezetéket egy dobozban lezárod leszigetelve. Később amikor a méretlenhez is hozzáférsz ott is rendbe teszed vissza bontod a megszüntetett vezetéket. Vagyis így az érintésvédelmi mód az első mért ponton lévő elosztónál valósul meg. Az EPH hálózat kialakítása is ide csatlakozik az MKh 6mm2 zöld/sárga színű vezetékkel. Az üzletben árulnak EPH bilincseket és EPH csomópont csatlakozót is. Ilyen csomó pont lehet a kazánnál is ahova általában 5 szál cső kerül bekötésre, innen kell vinni a vezetéket a mérőnél lévő első elosztó táblába. A mérés mindenképpen szükséges a földelő szonda földelési ellenállás mérés. Majd TN rendszer kialakítása után hurokellenállás méréssel igazolni az elvégzett feladatot.

gabor0135

Sziasztok!



Olvasom már egy ideje a fórumot ,de még nem írtam egyszer sem.

Most úgy döntöttem ,hogy tanácsot kérek tőletek.

A szitu a következő:

A bátyáméknak sikerült egy régi kis házat megvásárolniuk.

Mivel harminc éve csak lakták elég kopott belülről.

Ezért úgy döntöttek ,hogy nagy felújítást végeznek mielőtt beköltöznének.

Többek között az elektromos hálózat is fel lesz újítva (ki lesz cserélve ).

Mivel a családban én vagyok az elektromos szerelő (ilyen végzettségem is van ) én fogom a kivitelezést végezni.

Épület villamossággal keveset vagyok kapcsolatban ,inkább gép villamossággal kell foglalkoznom ( a munkahelyemen ).

Régi típusú fa mérőszekrény van beépítve és földelés sehol sincs a házban.

Természetesen fogok kiépíteni földelést ( földelőszondával ).

ÉV relé is lesz beépítve (a szabvány is előírja ,meg egyébként is jó dolog az ).

Na most értünk a lényeghez!

Én patentul elhelyezem a mérőszekrény alatt a földelőszondát,de a mérőszekrénybe csak nagyon körülményesen tudnám feljuttatni az mkh vezetéket ( mérőóra nem lenne megbontva! ).

Mindenképpen a szekrényben kell kialakítani a pen csomópontot vagy az elosztó dobozban is megcsinálhatom (lakossági kiselosztórol beszélek )?

A másik kérdésem ,hogy feltétlen szükséges a mérőóra és a kiselosztó között a 10-es mkh?Esetleg a várható terhelésre méretezett vezeték is elég?

Remélem érthetően fogalmaztam és várom kisegítő válaszaitokat.

JUVILL


Előbbi hozzászólásomban érintettem ezt a témát. (Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényben?)
Úgy tudom, megfelelő a főelosztó táblánál földelni a betáplálást.
A későbbi terheléseket figyelembe véve, a 10 mm2-es vezetéket javaslom.

egusztika

Tisztelt fórumozók!
Tíz éve külterületi ingatlanon lévő, gazdasági épületre felkerült egy új, szabványos fogyasztásmérő szekrény,  melybe az áramszolgáltató elhelyezett egy új egyfázisú mérőórát. A szekrénybe (remélem jól írom) lett a PEN vezető szétválasztva PE és N vezetőre (6 mm2). Ezek természetesen megfelelő színjelölessel csatlakoznak az épület lakáselosztó nulla illetve PE sínjére. Akkor a áramszolgáltató munkatársai azt mondták, hogy 25 A maximális terhelő áramhoz nem kell külön földelést kialakítani. A szükséges hurok inpedanciát a szolgáltató biztosítani tudja.
Kérdésem az lenne, hogy ez valóban így van-e, esetleg mégis ki kell alakítani az épület saját földelését is és az csatlakoztatni az lakáselosztó föld sínjéhez.
Még annyit, hogy a hálózat rendelkezik 30 mA differenciál hibaáram kapcsolóval (ÁV relé).
A fáradozást, illetve válaszokat előre is köszönöm! 

Novill

A régi MSZ 172-1:1986 és az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabványban a TN rendszernél le van írva a 10 ohm földelési ellenállás, mint az egyik feltétel. Ebből egyenesen következik, hogy az épületbe csatlakozásnál a mérőnél kell üzemi földelést létesíteni. Ez tudtommal nem változott meg még, függetlenül attól, hogy van beépítve ÁVK.

egusztika

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 09., 08:04:11 DÉLELŐTT
A régi MSZ 172-1:1986 és az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabványban a TN rendszernél le van írva a 10 ohm földelési ellenállás, mint az egyik feltétel. Ebből egyenesen következik, hogy az épületbe csatlakozásnál a mérőnél kell üzemi földelést létesíteni. Ez tudtommal nem változott meg még, függetlenül attól, hogy van beépítve ÁVK.
Köszönöm a választ! Az utóbbi időben elég sokat foglalkoztam ezzel a témával, legalábbis elméleti szinten. Nekem is az jött le, részben az itteni információk szerint, hogy valóban kellett volna helyi földelést létrehozni annak idején. De vajon, akkor miért mondta a szolgáltató szakembere, hogy nem kell az épületnek földelés. Azt hinné az ember ők mindenben profik!

nyaki

Üdv!
"...Azt hinné az ember ők mindenben profik! "  :D
Na, ezen jót derültem! Sajnos tényleg sokan azt hiszik , sőt még a szolgáltatósok maguk is, hogy ők a mindenhatók. :-\
Hogy mit gondol a szolgáltató embere és mi a szabvány és mi a villamos biztonság, az egy másik kérdés, de az biztos, itt hülyeséget nem fognak mondani. Ha valaki az itteni véleménnyel vitázni akar, azt szívesen látjuk, hiszen elég nagy már a regisztrált szürkeállomány. ;)

egusztika

Köszönöm az eddigieket is! Akkor földelőszonda le, 10-es Mkh-t csatlakoztatni szabványos bilinccsel, közben gondolom a földelés közelébe egy kötődoboz a földelés és a lakáselosztó között. Remélem a szabványt, illetve a földeléssel kapcsolatban leírtakat jó értelmezem, a zöld-sárga vezetéket bekötni a kiselosztó föld sínjébe.
Nem probléma, hogy a fogyasztásmérő szekrényből (plombált) már a PE és az N vezető külön jön a lakáselosztóba és itt lesz a PE vezetőhöz csatlakoztatva a földelés Mkh 10 vezetője?  ??? Köszönöm előre is a válaszokat!
Szép vasárnapot, és a környezetetekben lévő Hölgyeknek kézcsókom az elmúlt Nőnap alkalmából!  ::)

Üzenet összefûzve: 2013. március 09., 10:36:52 DÉLELŐTT

Bocsi, de a nem igazán tudom miért került bele a link. Természetesen azt virtuálisan töröljétek! Köszi!  :-X

Adminisztrátori bejegyzés:
link törölve.  ;)

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 09., 10:07:27 DÉLELŐTT
Üdv!
"...Azt hinné az ember ők mindenben profik! "  :D
Na, ezen jót derültem! Sajnos tényleg sokan azt hiszik , sőt még a szolgáltatósok maguk is, hogy ők a mindenhatók. :-\
Hogy mit gondol a szolgáltató embere és mi a szabvány és mi a villamos biztonság, az egy másik kérdés, de az biztos, itt hülyeséget nem fognak mondani. Ha valaki az itteni véleménnyel vitázni akar, azt szívesen látjuk, hiszen elég nagy már a regisztrált szürkeállomány. ;)
Sajnos nagyon sok a probléma abból adódóan, hogy ők "profik".
Ha ez így lenne, akkor nem fordulnának elő olyan alapvető hibák, hogy a PEN vezetőt a nulla sínen fogadják. Vagy osztott védővezetővel csatlakoznak a főelosztóra.