Földelések kialakítása

Indította petike199600, 2012. november 02., 08:53:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Szelei

Petike

Én nem azt tartom szemelőt, melyik az olcsóbb hanem melyik a leg jobb! Cső esetén nagyobb az érintkező felület és a hossza sem 2 hanem 3 fm. ezért hatásosabb. :)

petike199600

félbevágva érted a 3métert?
Ezt a 3méter úgy kell érteni hogy 3 méter mélyen van lennt a földben?És akkor a teteje nem látszik ki a földből.
A kötődobozba mivel jössz fel?Köracéllal?Azt hogyan fogatod rá a vascsőre?
Köszönöm szépen!

Szelei

Igen félbe vágva (nem hosszába). A 10 mm es gömbvasat 10-15 cm hosszan ráhegesztem a cső végétől 20 cm-nél (kétoldalas hegesztéssel). A hegesztésnél horgany spray-vel kezelem a felületet. Ezek után verem le a szondát. :)

Novill

Idézve a kolléga hozzászólását:
" Azt értem én, hogy TN rendszerben nincs nagy szerepe helyi földelésnek, csak egy "vésztartalék" ha van egy PEN szakadás, csak ezek után mi értelme annak, amit a környezetemben lévő szakemberek végeznek, hogy megveszik a 2 m-es földelő szondát, bekötés után végeznek egy próbalámpás vizsgálatot és ezzel készen is van a dolog."
Vigyázat rossz értelmezés: A földelés nem vész tartalék, fontos szerepe van, a nullázás egyik feltétele a jó földelés is. De még a természet gyógyászatban is kimutatható az elektroszmogra vissza vezetve  ;).  Az üzemi földelőnek igen is van jelentős szerepe.

petike199600

Értem.
Aki nemtud hegeszteni az meg marad a szondánál.
Köszönöm!

Marton

A védőföldelés nagyon egyszerűen müködik, az emberi test ellenállásához képest nagyon-nagyon kis ellenállással rendelkezik (már ha jó a minősége). Az a "bolond" áram meg nem szereti az akadályokat, a nagy ellenállást, ezért inkább arra folyik az emberi testhez képest. Még lényegesebb: Ohm és Kirhoff által meghatáozott törvényszerűség miatt a nagyon kis ellenálláson a feszültség esés is nagyon kicsi, tehát nem éri az embert veszélyes értékü feszültség (lesöntöli, elnyeli). Másodlagosan, a kis földelési ellenállás miatt jelentős áram alakul ki ami a védelmet, biztosítékot képes kioldani, azaz megszüntetni a veszélyes fesz. forrását. Ezzel tudomásunkra is kerül, hogy valahol hiba van. Tehát a védőföldelés illetve hurok ellenállása mindig legalább olyan kicsi legyen, hogy hiba esetén biztosan kioldjon az adott értékü védelem.

Gyurmaúr(fi-relé)

Tényleg, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy egy precíz, biztonságos, tehát üzembiztos hálózat legfontosabb kelléke, feltétele a kitűnő minőségű földelés(ek) megléte! Nem véletlenül beszéltem többesben, hiszen mint  ahogy azt Szelei kolléga is kihangsúlyozta, földelésből nem lehet eleget készíteni, hiszen minél több helyen, minél nagyobb felület(ek) érintkez(nek) az anyafölddel, nos az a földelő (és nem utsó sorban EPH!!!) rendszer annál jobb hurokimpendancia értékeket, s ezáltal annál biztosabb földelőképességet tud majd garantálni. Természetesen, nem várható el minden villanyásztól, hogy mondjuk egy, a Bükkben, Mátrában lévő házikó esetében is leverjen 2-3 szondát egy, már 1 méter után kemény sziklás talajban, de pl ott, ahol agyagos a talaj, nos ott életbevágóan fontos, hogy akár 3 helyre is legyen leverve szonda és az legalább 10-es acéllal össze legyen kötve. Ebből a szempontból előnyösek azok a helyek, ahol aránylag magasan van a talajvíz, hiszen egy, mondjuk 3m hosszú szonda akár 1/3-a is vízben lehet, megteremtve ezáltal egy szinte tökéletes potenciálú földelést, mint pl amilyennel a haverom rendelkezik a kertje végében telepített csatlakozó és világító egység esetén.(L. képek)

petike199600

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2012. december 31., 15:42:47 DÉLUTÁN
Tényleg, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy egy precíz, biztonságos, tehát üzembiztos hálózat legfontosabb kelléke, feltétele a kitűnő minőségű földelés(ek) megléte! Nem véletlenül beszéltem többesben, hiszen mint  ahogy azt Szelei kolléga is kihangsúlyozta, földelésből nem lehet eleget készíteni, hiszen minél több helyen, minél nagyobb felület(ek) érintkez(nek) az anyafölddel, nos az a földelő (és nem utsó sorban EPH!!!) rendszer annál jobb hurokimpendancia értékeket, s ezáltal annál biztosabb földelőképességet tud majd garantálni. Természetesen, nem várható el minden villanyásztól, hogy mondjuk egy, a Bükkben, Mátrában lévő házikó esetében is leverjen 2-3 szondát egy, már 1 méter után kemény sziklás talajban, de pl ott, ahol agyagos a talaj, nos ott életbevágóan fontos, hogy akár 3 helyre is legyen leverve szonda és az legalább 10-es acéllal össze legyen kötve. Ebből a szempontból előnyösek azok a helyek, ahol aránylag magasan van a talajvíz, hiszen egy, mondjuk 3m hosszú szonda akár 1/3-a is vízben lehet, megteremtve ezáltal egy szinte tökéletes potenciálú földelést, mint pl amilyennel a haverom rendelkezik a kertje végében telepített csatlakozó és világító egység esetén.(L. képek)

Köszönöm válaszodat!
Te szondát szoktál használni földeléshez?
Ha igen akkor milyet?Link?
Milyen módszerrel szoktad leverni?
Köszönöm szépen!

Villanyreszelő

Sziasztok!

Nos hát, gyári keresztföldelők érintkeznek nagy felületen a földel,ezt ajánlják mindenhol,persze ezek horganyozva is vannak,ami a korrózió elleni védelmet biztosítja.
Szerintem érdemesebb egy ilyen földelő leszúrása,mint egy vascsőé.
Ezek horganyozva vannak a hegesztett résznél is,sőt a köracél csatlakozásánál is.
Nyilván a hatásosságát méréssel lehet megállapítani,elég drágák a földelési ellenállás mérők.
Találtam a vaterán egy régi,de hitelesített darabot.:http://elektronika.vatera.hu/muszerek_alkatreszek/merestechnika/foldelesi_ellenallas_mero_pu_430_kifogastalan_1690561100.html
Szerintem ez is megteszi a hatását annak, aki biztosra akar menni.

petike199600

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2012. december 31., 17:56:24 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Nos hát, gyári keresztföldelők érintkeznek nagy felületen a földel,ezt ajánlják mindenhol,persze ezek horganyozva is vannak,ami a korrózió elleni védelmet biztosítja.
Szerintem érdemesebb egy ilyen földelő leszúrása,mint egy vascsőé.
Ezek horganyozva vannak a hegesztett résznél is,sőt a köracél csatlakozásánál is.
Nyilván a hatásosságát méréssel lehet megállapítani,elég drágák a földelési ellenállás mérők.
Találtam a vaterán egy régi,de hitelesített darabot.:http://elektronika.vatera.hu/muszerek_alkatreszek/merestechnika/foldelesi_ellenallas_mero_pu_430_kifogastalan_1690561100.html
Szerintem ez is megteszi a hatását annak, aki biztosra akar menni.
Köszönöm válaszodat!
Milyen szondát szoktál használni a földeléshez? LINK?
Milyen módszerrel szoktad leverni?
Köszönöm szépen!