Villyanytűzhely leválasztó kapcsoló

Indította Tret, 2016. január 02., 12:40:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tret

Kedves kollégák!
Szakmai hozzáértést szeretnék kérni!Adott egy beépített kerámialapos tűzhely,és egy beépített sütő.Betáplálása
közvetlenül a lakáselosztóból 6-os mkh-val, 3fázis 25A-re biztosítva.Új szerelés.A készülék felett beépített falon kívüli görgős kapcsoló,
néhány hónap után meghibásodott,nem adott át,illetve bizonytalan lett a működése.Csere után ismét előjött a hiba.A kapcsoló névleges terhelhetősége 32A.A kapcsolók bár az alsóbb kategóriából származnak nem azonos gyártó termékei.
Szívesen vennék néhány segítő elképzelést!

Simon Endre

 Az álltalam üzembehelyezett  elektromos tűzhelyeknél (a kombikinál is ) bojlerkapcsolót építek be, lehetőleg a tűzhelynél, de nagy esztétikai kifogásoknál a mért főelosztóba, persze ott kalapsínest. Volt rá eset, hogy hosszas egyezkedés után a tűzhelyhez legközelebbi faliszekrénybe került annak hátlapkivágásával megspékelve, mert amúgy is ott volt a konyhai és vizesblokk elszívó főkapcsolója és a riasztórendszer  központi egysége is. A KBI 163 kapcsolóból ha még valahol fellelhető kerámia betéteset veszek az még itt-ott elfekvő készletként fellelhető, de bontottat is felhasználok jó esztétikai állapotban lévőt (+hideg zsíroldó és folyékony súrolószer.) A tartós terhelés akár a névleges kétszeresére méretezett "modern" kapcsolókban is termikus halát okoz és ezt észlelem d(a)fh-xxx dugóknál és aljzatoknál is. Lehetséges,hogy a mai kontaktusok "takarékosabb" fémanyaga, vagy az akár galvánbevonattal kiváltott nemesfém ötvözés lehet ennek okozója.

nyaki

Legjobb az a megoldás, ha egy sima kapcsolóval távkapcsoltatunk az elosztóban egy mágneskapcsolót, ami adja a delejt a tűzhelynek.
Ez az állandó tűzhelylekapcsolás nagyon idegesítő lehet egyeseknek, mert általában digitális óra van majd mindegyikben és a gondos háziasszony nem tudja használni az időzített funkcióját, ha lekapcsolják, ugyanis az óramű is leáll. Én nem tartom túl jó dolognak ezt a leválasztókapcsolós mizériát különösen akkor, ha ÁVK is van a körben, hiszen egy hibalehetőséggel több és az üzem- és életbiztonságot nem fokozza. ...persze ez csak a magánvéleményem. ::)

Gyurmaúr(fi-relé)

Én nem tudom, eddig akárhol építettem be !16A-es! thermikus terhelhetőségű minőségi (Siemens, AEG, Ganz KK0) kapcsolót, azok mindenütt évek óta kifogástalanul működnek! Mint ahogy a bojler, ileltve egyéb más nagyteljesítményű, fixen kötött hőtermelő vill berendezés esetében, úgy a tűzhely esetében is fontosnak tartom a leválasztó kapcsoló beépítését, melyet nyilván csak üzemzavar, vagy karbantartás, tisztítás, hosszabb távollét esetén szoktunk lekapcsolni!

980POWER

Én a fix bekötésű készülékeknél olyan kismegszakítót használok ami a N-át is szakítja tehát vagy két vagy négy pólusút. Tudomásom szerint a lakáscélú építményekben nem szükséges a leválasztó kapcsoló alkalmazása. (bár ezt nem tudnám hirtelen hivatalos indoklással alátámasztani)

Simon Endre

A leválasztó kapcsoló igazi szerepe ott van, ahol fokozott az áramütés veszélye, pl. nedves helyiségekben és "elektrolitos" munkahelyeken, mert ott a nullavezető estenkénti  feszültségemelkedése ami ha nem is halálos de kellemetlen és félelmet kelthet, továbbá ott is ésszerű ahol közös ÁVK van és a hálózaton történő szerelésnél előfordulhat a PE és a nulla akaratlan találkozása, ami leoldást és zavart okozhat más helyiségek és berendezések áramellátásában.

Gyurmaúr(fi-relé)

nagyon jó, mármint a 4 pol. kismegszaki, de azt hogyan csatlakoztatod egy 3 fázisú fésűssínhez?? Persze, a sor végére teszed, kérdés, hogy mi van abban az esetben ,ha ugye a sor végén a 3 fázisú Fi-relé található, melynek az N sín felé elmenő N vezeték csatlakozó kapcsa miatt csak így szerelhető... Arról már nem is beszélve, hogy a kismegszaki NEM kapcsoló!! Régen nagy gáz, ha 1 rühes, sínre szerelhető 3 fázisú minőségi kapcsolón kell spórolni, melyet mondjuk 1500.- ért meg lehet venni akár a vaterán is... 

Tret

Köszönöm a válaszokat!Igazándiból az izgatta a fantáziám,hogy valóban csak az alacsonyrendű gyártmányok
hibája,vagy más is állhat a háttérben.Gondoltam hátha valaki belefutott hasonlóba.

980POWER

A kérdés mondjuk nem kifejezetten az volt, hogy én hogy oldom meg a kismegszakítók csatlakoztatását, természetesen a 4 pólusúhoz nem igazán alkalmas a 3 pólusú sÍn, de természetesen így sem maradunk megoldás nélkül, mert használhatunk 4 pólusú sínet. A Fi-relé 4 modult foglal + 4 modul az elektromos tűzhely számára a kismegszakító és mondjuk még valami igényel egy 4 pólusú kismegszakítót már tele is van egy sor a lakáselosztóban, így nem kell variálni. Ez a ritkább verzió, de ha a Fi-relé mellé csak egy 4 pólusú kismegszakító jut, akkor marad 4 modul, ahová a bojler Fi-reléje és kétpólusú kismegszakítója tökéletesen beleillik, szintén egy sor telítve. A következő sorba pedig mehetnek a 3 és 1 pólusú kismegszakítók. A sínek lehetnek fésűsek és villásak is, pont ugyan úgy lehet variálni őket esetleg a kétféle kombinálható is, ha feltétlen szűkséges, hisz ezért találták ki őket.
Mi ipari környezetben az ENSTO és a GANZ kapcsolókat használjuk ilyen célra, ott ugyan is nem lehet az elosztó szekrénybe tenni, ha csak nem az a meghatározott távolságon belül van mert mondjuk az adott gépnek van egy saját elosztó szekrénye, akkor viszont moduláris terméket választunk. Ezekkel a márkákkal nem volt gondunk.