Hogyan lehetek villámvédelmi felülvizsgáló?

Indította higa, 2020. augusztus 29., 01:56:36 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

higa

Sziasztok!

38 éves vagyok, semmilyen villanyszerelői képesítésem nincs, teljesen mással foglalkoztam eddig és foglalkozom jelenleg is vállalkozóként. Viszont mindig érdekelt a villanyszerelés (tudom, nem lenne szabad, de szoktam szerelni) és az ehhez kapcsolódó tevékenységek.

Abban kérek információt, hogy mi a menete annak, milyen tanfolyamokat kell elvégeznem ahhoz, hogy villámvédelmi felülvizsgáló és/vagy érintésvédelmi felülvizsgáló legyek. Kezdésnek egy OKJ gyorstalpaló, aztán mestervizsga hogy regisztrált villanyszerelő lehessek, majd utána szakosodni? OKJ után - kellő felkészülés után - mehetek mestervizsgára vagy mindenképp kell az 5 éves szakmai gyakorlat? Vagy rossz az irány, teljesen más kell ehhez?
Bármilyen útmutatást, tanácsot szívesen veszek, amit érdemes előre tudnom erről a szakmáról.

higa

Kis keresgélés után több helyen azt látom, hogy OKJ villanyszerelő képzés után kell 3 év szakmai gyakorlat és csak úgy lehet VVF / EVF vizsgára jelentkezni :(

A 3 év gyakorlatot nem lehet kihagyni valamilyen + vizsgával? Vagy nagy hülyeséget kérdezek, mert ezt gyakorlat nélkül nagyon nem ajánlott végezni mások és saját magam biztonsága érdekében?
Bocsi, nem akarom véletlenül sem ezt a szakmát alábecsülni, csak szeretném lerövidíteni a 3 évet + tanulással, amennyiben lehet.

Fecó

Ezért lényeges a 3 év gyakorlat, mert van amit nem válthatsz ki tanulással...

bankoz

Idézetet írta: higa Dátum 2020. augusztus 29., 10:29:46 DÉLELŐTT
A 3 év gyakorlatot nem lehet kihagyni valamilyen + vizsgával? Vagy nagy hülyeséget kérdezek, mert ezt gyakorlat nélkül nagyon nem ajánlott végezni mások és saját magam biztonsága érdekében?
Bocsi, nem akarom véletlenül sem ezt a szakmát alábecsülni, csak szeretném lerövidíteni a 3 évet + tanulással, amennyiben lehet.

Hasonló cipőben járok én is, s végül belevágtam az OKJ képzésbe amíg még lehetett. Hiába nálam is a villamosmérnöki háttér és sok (családi házas) szerelési gyakorlat, de hiába is tanulna mindent az ember a tanfolyamon a világ legjobb tanárjától, egyrészt nagyon igaz amit Fecó is ír, másrészt meg sajnos amilyen szintű gányolással lehet találkozni a való életben, ahhoz a saját érdekünkben kell a személyes szembesülés ezekkel s ez által a tapasztalat.

A fillérb***ás ipari szinten megy az alvállalkozózás miatt (nagy tisztelet a kivételnek!), s sajnos sok elvileg képzett szerelőnél is azt látom, hogy már képtelen nem így gondolkozni, s gondolkozás nélkül közösít nullát, védővezetőt körök között, rak fel kínai AC-s fi relét, biztosítékot, ezerszer újra használt wago-kat, húz végig világításhoz 0.75-ös kábelt váltószárnak 16A-s biztosítéknál fullba tömött csőben, stb. Földelési ellenállást mérni? Ugyan minek, leütjük a legolcsóbb (legrövidebb) szondát a földfelszínig aztán jól van, a vezetékeket is mindig sérülés nélkül húzzuk be, mert csak ez lehet az oka, hogy szigetelési ellenállást sosem mérünk, stb. Ha szerencséd van, akkor jó/gyakorlott oktatót fogsz ki oktatáson, s ezeket is elmondja majd, de a való életben ennél sokkal cifrábbak is vannak (vö. villanylap megfelelő rovata :)).

Emellett az ipari/nagyobb közületi szerelés is azért jelentősen eltér a családi házastól, így itt sem árt a gyakorlat.

higa

Idézetet írta: Fecó Dátum 2020. augusztus 29., 10:41:25 DÉLELŐTT
Ezért lényeges a 3 év gyakorlat, mert van amit nem válthatsz ki tanulással...

Fecó, ha jól látom a hozzászólásaidból, te villamos biztonságtechnikai felülvizsgáló vagy, így van tapasztalatod a szakma szépségeiről és nehézségeiről. Mivel nekem semmi tapasztalatom nincs és környezetemben sem ismerek ilyet, tőled kérnék tanácsot.
Mennyire életszerű, ha most kezdem el tanulni ezt a szakmát, akkor 4-5 év múlva hozzáértő érintésvédelmi, villámvédelmi és tűzvédelmi felülvizsgáló legyek? Jelen képzési rendszert alapul véve, mert nem tudni mi lesz ezen szakágak OKJ-s képzésével. Barkácsolni, szerelni tudok és szeretek, így vegyük azt számításba, hogy a műszaki beállítottsággal nem lesz baj és a folyamatos tanulással sem. Vagy ez inkább attól függ, mennyire találok majd jó gyakorlati helyet?

Fecó

Úgy érzem, jelenleg nagy szükség van a szakmát tudó, és elkötelezett szakemberekre. A nappali iskolai képzésben részt vevő gyerekek nem a szakma szeretete vagy az abban való munka miatt tanulják, hanem mert csak ide veszik fel őket a gyenge tanulmányi eredményükkel (tisztelet a kivételeknek). Ha te valóban szeretnéd ezt a szakmát művelni, akkor szerintem sohase késő elkezdeni. Idő lesz elsajátítani a dolgokat, pedig én nem tartozom az itteni komoly "öreg rókákhoz", de nekem is már több mint negyed évszázada megszáradt a tinta a szakmunkásbizonyítványomon. Mai napig tanulok, olvasok, oktatáson veszek részt, és persze tapasztalok (szívok:). És igen, számít hova kerülsz, milyen dolgokkal fogsz találkozni, milyen felkészültek lesznek a kollégáid, és mennyire segítőkészek. Megállítani senki nem fog tudni a tanulásban, de sokkal gyorsabb ha van segítséged, és nem neked kell mindenre rájönni. Lehet hogy 38 éves vagy, de ha valóban akarsz tanulni, ki fog egyenlítődni a dolog, és könnyedén beéred azt, aki 18-20 évesen már szakmunkás lett. És bizony ki kell várni azt a pár évet a továbblépéshez...