Fényerőszabályzós kapcsoló

Indította petike199600, 2013. március 23., 10:21:15 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Van itthon egy fényerőszabályzós kapcsolónk ( Prodax ) és az a baj vele hogy amikor tekerem felfele mindíg villog az izzó.
A másik baj ( ami idegesítő ) hogy amikor teljesen fel tekerem akkor is villog az izzó de ha egy kicsit lejjebb tekerem akkor jó.
Mi lehet a baj? Ki lehet javítani? Ez is kapcsolódik valamennyire a potméteres témához.
Remélem tudtok segíteni had arassak le itthon egy kis dicsőséget !  :P 8)  ;)
Köszönöm szépen!

Novill


Villanyreszelő

Üdv!

Én a poti csúszóérintkezőjének kontakt hibájára tippelnék.

petike199600

Novill: Rendes hagyományos 60W-os izzó van benne.
Villanyszerelő: Köszönöm a válaszodat!
Annyi kérdésem lenne  hogy ezeket hogy kell szétszedni hogy belenézzek?

Villanyreszelő

Én szedtem már szét  beépíthető Dimmert.
A forgató gomb levétele után lecsavartam a burkolatot,majd 4 csavart kicsavartam.
Ha jól emlékszem a poti tengely rögzítő anyát is ki kellett csavarni.
Látni fogsz benne egy induktivitást,egy triakot,meg üvegcsöves biztosítót,meg kondit.

Szirty

helló petike199600!

KH-s a potméter benne szerintem is. Ki kell cserélni (nem lesz künnyű találni ugyanolyat)...

petike199600

Köszönöm az eddigi válaszokat!
Megnéztem fázisceruzával az izzónál mindkettő pontot tekergettem a szabályzót de nem világított a fáziscerka.
A fázisceruzával nincs baj. Ez nagyon érdekes. Az izzó világít csak "pislákol".
Légyszíves segítsetek!
Köszönöm szépen!

Villanyreszelő

Ki kell szerelni a Dimmert,csinálni kell egy betáp vezetéket neki,majd egy izzó foglalatot is rá kell kötni egy izzóval.
Ez egy teljesen különálló áramkör,ha a poti a hibás,itt is villogni fog,a poti folytonosságát lehet vizsgálni Ohm mérővel,de feszültség mentes állapotba,kiforrasztás nélkül,remélhetőleg a mérést nem befolyásolja semmi a kapcsoláson.
Sorba kötött Amper mérővel is lehet vizsgálni,ha ugrál az áram felvétel az izzónál.
Jó öreg Ganz Univ Mutatós műszer szépen mutatja ha megszakad az áramkör
Ha ez a kapcsolás jól működik villogás nélkül,akkor a világítási hálózaton kell a hibát keresni.

Marton

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 23., 15:30:55 DÉLUTÁN
Megnéztem fázisceruzával az izzónál mindkettő pontot tekergettem a szabályzót de nem világított a fáziscerka.
A mondatot jó lett volna tagolni mert így nehezen érthető mit is kérdezel. Hól vizsgáltál a fáziskeresővel? A lámpánál vagy a dimmer két bekötési pontjánál? Lehet, hogy a dimmer a nulla ágat szabályozza, vagy a környzeteti fényviszonyok miatt nem látod a fáziskereső "fényét".
Egyébként ha kontakt spray-vel belefújsz a poti csúszkájához és többször megforgatod, lehet, hogy megszűnik a villogás.
Idézetet írta: petike199600 Dátum 2013. március 23., 10:21:15 DÉLELŐTT
Ez is kapcsolódik valamennyire a potméteres témához.
Annyiban kapcsolódik a korábbi motor szabályozáshoz, hogy itt is a kezelő elem egy poti. Egy dimmer esetén a poti nem közvetlenül a terhelést szabályozza, hanem egy triak félvezető gyújtási időpontját befolyásolja a nullátmenethez képest. (Itt lehet ill. kell is a kiloohmos nagyságrendű poti, akár 100kohm is) Ezzel fázishasításos teljesítmény szabályozást valósítunk meg. Ehhez kell még a triakon és a potin kívül egyéb kisteljesítményű alkatrész is (ellenállás, kondenzátor, diak), továbbá a gyújtási tranziensek hálózatra ható zavarás minimalizálása miatt fojtótekercs.

petike199600

Az utóbbi kettő válasz nagyon hasznos volt!
Ezeket ki fogom próbálni!
Marton : A lámpánál mértem fázisceruzával.
Villanyszerelő: Hát nekem sajnos nincs ilyen műszerem de amit mondtál az nekem is eszembe jutott már és így csak örülök hogy nem gondoltam hülyeséget.
Köszönöm szépen ! Ha lesz valami fejlemény írni fogok!