Szekrények, megszakítók feliratozása

Indította nova, 2011. szeptember 21., 18:36:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Szirty

Üdv nova!

Idézetet írta: nova Dátum 2013. február 25., 13:40:05 DÉLUTÁN
A legtöbbször ez sajnos akkor fordul elő amikor olyan helyen történik a munkavégzés, ahol nincsen olyan szakember aki képben lenne a rendszerrel. Tehát nem engedné hozzányúlni a rendszer olyan részeihez, ahol bajt csinálhatnak, igaz ez a munka átvételekor is.

Sajnos nem lehet előre tudni mit fognak nem szakszerűen csinálni (ha ezt tudni lehetne, eleve oda sem hívnánk őket).
Sajnos nem lehet minden külsős mögé egy helyi szakembert odarendelni aki figyeli a külsős kezét és olykor rácsapa vonalzóval. Ha meg lehetne tenni, megcsinálnák a munkát helyi szakik. De az idő, az ember és a pénz mindig kevés. Elvileg ők szakemberek és képesek az önálló, szakszerű munkavégzésre.
Más kérdés, hogy gyakorlatilag meg nem mind, vagy képes de a motivációjuk vagy egyéb körülmények nem engedik a minőségi munkavégzést.

Sajnos nem tudom hogy viselik a címkék a napot és az időjárás viszontagságait. Szekrényen belüli és beltérben használt gépeken jelölgetünk velük. De van olyan gyanúm, hogy a címke még ha nem is fakul ki a napon de "leszárad" és leesik  (öntapadó betegség).
Beltéri alkalmazásra viszont jók, oldószereknek és olajnak is igen jól ellenáll a felirat (ami az alkoholos filctollról annyira nem mondható el).
Egyetlen baj az öntapadó ragasztójával van, zsíros olajos felületre képtelenség felragasztani.
Főleg akkor okoz ez nehézséget, ha egy hidraulika tápegységen szeretném a szelepek jeleit felragasztani. Még gondos oldószeres takarítás után sem szívesen maradnak a helyükön :(

Novill!
Nem kell bocsánatod kérned, dehogy kell!
A videókat (bár végülis egy-egy kép is elég lett volna, de videót hamarabb találtam) azzal a szándékkal linkeltem, hogy a nyomtató fajtájára utaljak vele és valamilyen vizuális "élményt" is nyújtson a dolog. a szövegnek nincs jelentősége. Kiindulási támpontot próbáltam adni az érdeklődőnek, nem komplett megoldást.

VILL-AGH

Üdv! Decemberben vettem egy DYMO feliratozót 7600 ft volt,a fickó erősködött hogy vegyek egy DYMO Rinhot 12+áfáért,de nem kértem mert én csak a lakáselosztókban szerettem volna feliratozni,drágább lett volna a szalag,de aki ereket is jelöl ,az jól járna.50-60 e ft körül volt az ára akkor megnéztem a neten! Ha érdekel valakit megírom a címet..Persze ez tavaly volt:(

nova

Nekünk is volt DYMO, csak sajnos nem túl tartós. Hamar elromlott néhány darab és a hőpapiros megoldás miatt ha olyan a környezet akkor besárgul és hamar elenged a ragasztó rétege, így hosszabb távra nem nagyon tudtuk alkalmazni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Simon Endre

Jó napot szaktársak
A feiratozáshoz, pontosabban a magunkat és másokat is támogató dokumentálásra nekem is vannak bevált módszereim, még múzeálisak is. Valamikor a 60-as években vastag porózus kartonlapra írógéppel felvitt feliratokat kétoldalasan lamináltam, polietilén fólia, teflonfólia, háztartási vasaló, saroklyukasztás, felkötve polietilén bevonatú műszál zsineggel. Ez a kombináció a legadázabb vegyipari környezetben is 20 év mútán még olvasható volt. Ezután  a DYMO szalagozás és a partex gyűrü, majd a papír és textilvázas öntapadós sárga-fekete gyári cimke tussal, majd alkoholbázisu tintával. Ezt még ma is használom mivel maradt belőle ezerszámra. Manapság saját készítésű feliratokat használok lézernyomtatott 120 mikronos fólával lamináltat, hátoldalá textilhordozós kasífóliával. A kasírozást a még egyben lévő íveken végzem el és felvágásra nagyon éles szikét használok, különben nagyon elcsúszik a vágásnál. A szilikonpapír meg az utolsó pillanatig marad a hátoldalon. A "saját-nyomtatott" címke piktogram, betüméret és kiemelés lehetőságeit maximálisan kihasználom. Átvezetéseknél meg kis táblázattal támogatom az eligazodást, a furatok-tömszelencék mellett , (még az üres helyeken is) csak azonosító szám van a táblázat üres sorait polírpapírral megcsiszom igy fog majd rá ha kell és meg is marad az alkoholos irónos szöveg . A vezetékcsatornák fedeleit ellátom sor-oszlop jelöléssel, hogy leszedése után az a helyére kerüljön. Ez akkor fontos, ha ezekre vannak felragasztva a fődarabok azonosítói. Álltalában nem az alkatrészre, vagy nem csak arra, hanem a helyére mutató reléaljzatra ajtólapra, szerelvénytáblára, modulhelyre is  elhelyezem a cimkét, igy bíztosabb a "hovatartozása". Amikor házi feliratozást készítek és az ív kiadja a cimkéket duplán, sőt triplán is kinyomtatom és fel is vágom és egy húzózáras tasakban a szekrényben, vagy a dokumentációban elhelyezem a maradékot, hogy az utódomnak is legyen mivel' és ne kelljen a lenyúzottat használnia az esetleges fődarabcserénél. Külső, (laminált) feliratozásnál színes lapokra nyomtatok és nem kasírfóliával hanem FBS-el ragasztok, ehhez a laminálás hátoldalát finoman fel kell csiszolni. Még valami fontosat, ha nem bővités vagy módosítás a feladat, (ahol van doksi,) akkor az ott használt tevjelekkel feliratozok, ha saját  terv alapján dolgozok a jelölésekre a nemzetközi azonosítókat használom és a számozásra is a látszólag hiányos ( pl. C1-C3-C5 ) sorszámozást alkalmazom. A külső feiratok idegennyelvű környezetben, (főleg multiknál) kötelezően kétnyelvű legyen! Ezt a feliratozást az operátorokkal nagyon gondosan egyeztetni kell !

Könyves Kálmán


Fecó

Hasonlót használunk Casio gyártmányban. Többféle színű és szélességű szalagot lehet bele kapni. A készüléken is többféle betűméretet lehet beállítani. A készülékek általában nem drágák, a szalagok már kicsit húzósabbak, de nem vészes. A 6 mm szalagokkal szoktunk a szekrényben lévő készülékekre azonosítókat nyomtatni. Sajnos a napfényt nem bírja, erős napsütésben 1-1,5 év alatt a betűk kifakulnak. Ha a szalag elöregszik, a ragasztója sem az igazi, előfordul hogy "felpöndörödik", tehát erre is figyelni kell. Ettől függetlenül, megfelelő körültekintéssel, szekrényen belül szerintem a legelérhetőbb megoldás a jelölésekre, ráadásul kicsi, hordozható. Ha évente 100 elosztó vagy vezérlőszekrényt kellene legyártani, nyilván beszereznék mást, de aki alkalmilag dolgozik elosztószekrényekkel, és korrekt munkát akar ilyesmiben gondolkodjon. A szekrény elejére gravírozott műanyag lapok a Mister Minit-ből :)

Péter5

Kedves Szakemberek!

Érdeklődnék, hogy villanyórákat tartalmazó elektromos szekrény ajtajára milyen feliratot kell helyezni, és ezt melyik jogszabály v. szabvány írja elő? Pl. 400V-ra figyelmeztetés, vagy csak annyit, hogy Villanyóraszekrény, elektromos szekrény?

nyaki

Üdv!
Minden olyan felirattal el kell(ene) látni, mint amik bármely erősáramú szekrény esetén használatosak.

Péter5

A fő kérdés az, hogy melyik jogszabály v. szabvány írja elő.

nyaki

MSZ 10900:2009
MSZ EN 61439
MSZ HD 60364-5-51:2010 és az ezzel összefüggő MSZ HD 60364-6:2017
23-2016. (VII. 7.) NGM rendelet
...és akkor még a "Gépek biztonsága" részt ide sem vettem.