Ilyen volt ilyen lett kapcsoló szekrények, tokozatok.

Indította Szelei, 2012. október 27., 11:07:33 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán

Az előkészítés és bonyolítás az érdemem "csak". Külsős gyártatta le és cserélte ki. Tanulságos munka volt, részletesen megismertem a hálózat ezen részét. Kisebb hibák azért voltak, de már túl vagyunk rajta. Most még majd ellenőrzöm hőkamerával és összevetem a régi képekkel. Voltak kritikus pontok, ezért is kellett cserélni.

Szelei

Nem szerencsés a retesz alkalmazása, és nem teljesen meg tervezett a sorkapcsok elrendezése sem. Mivel felső kábelezésű a szekrény és nagy mennyiségben látok alulra le húzott kábeleket. DBII aljzatokat is inkább kismegszakítóra cseréltem volna a könnyebb kezelhetőség végett.

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, ma már senki nem tesz fel kapcsoló(ka)t a szekrényajtóra? Miért van ez az ajtókupplung őrület? Régen semmi gond nem volt akár egy VGK162-es ajtóra történő felapplikálásával sem, ma meg már mindenütt csak ajtókupplung, melynek sokkal nagyobb a meghibásodási lehetősége, mint egy "mezei" ajtóra szerelt görgős (bocsi, kamrás) kapcsolónak! Elfogadom, hogy bizonyos kábelméret felett szinte lehetelen a kapcsolóhoz/tól érkező kábeleket mozgatni, ott nyílvánvalóan csak a kupplungos megoldás jöhet szóba, ha feltétel a kapcsoló szekrényajtó nyitás nélküli működtetése, azaz a "gyerekzár" előírása.

Szirty

Üdv Gyurmaúr(fi-relé)!

Szerintem 32A fölött nem praktikus az ajtóra tenni. Ésszerűbb (ha körülmények engedik) a szekrény oldalára tenni, vagy a "kuplungos" megoldással a szerelőlapra.
A 7 vastag vezeték az ajtóra vezetve a nyitott ajtót szépen rácsukja a delikvensre. Roppant bosszantó. Seprűnyéllel kell kitámasztani. :-)

JUVILL


Vékonyabb keresztmetszetű vezetékkel el is ráhúzza, főleg ha hidegebb a környezet, és lehet akár több kapcsolóról is beszélni egy szekrény ajtajára szerelve.
Az ajtókuplungos megoldásokkal sajnos gyakorta előfordul, hogy egy idő után a hosszabbító tengely elveszik, vagy épen kiszerelték, de a szekrény aljába van dobva. A működtető kar szintén. Ez még a jobbik eset. Ha nincs meg, akkor a lekapcsolás körülményes. (pl. régi FLTA megszakítók.)

Könyves Kálmán

A szekrény elkészítésénél is jobb, ha vezetékezés a szerelölapon marad. Én is a "tiszta" ajtók híve vagyok. A régi szekrény ajtaján volt 32db választókapcsoló(KK 1-0-2 állású) ki lett váltva 1modulos kapcsolókkal. Melyik a jobb?

Szirty

Üdv JUVILL!

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. február 24., 17:11:19 DÉLUTÁN

Vékonyabb keresztmetszetű vezetékkel el is ráhúzza, főleg ha hidegebb a környezet, és lehet akár több kapcsolóról is beszélni egy szekrény ajtajára szerelve.

Az én környezetemben jellemzően a szekrény ajtókon csak gyenge áramú dolgok vannak (operátor panel, kapcsolók, nyomógombok, visszajelző LED-ek) 0.5-1 mm2 vezetékekkel.
Egy vastagabb köteg (30-40 vékony vezeték) se nagyon viselkedik rugóként.

Az ajtókuplungos megoldásokat jellemzően szándékosan pusztítják le, mert az ilyenek szinte kivétel nélkül reteszelik az ajtónyitását, hogy csak kikapcsolva legyen nyitható. Ha egy szervó épp abban a mezőben van és meg akarják nézni milyen hibaüzenettel állt le, le kellene kapcsolni az egészet hogy kinyissa az ajtót. Ha viszont lekapcsolja, nem tudja megnézni az üzenetet, mert a szervó is feszmentes lesz...
Így aztán kiherélik a reteszt. vagy finoman, vagy durván. (van akinek a tudatáig el sem jut ez a reteszelés, azt hiszi csak nehezen nyílik és feltépi, tönkretéve ezzel a mechanikát).

flatskerrobert

   Ezért szoktam Socomec kuplung rendszert használni, de biztos más gyártmánynál is van hasonló megoldás. Kívülről egy csavarhúzó (segéd eszközzel) ki lehet reteszelni a hajtást kikapcsolás nélkül, ajtó becsukásakor a hajtás reteszelődik újra és már nem lehet kinyitni, tehát nem kell segédeszköz a becsukáshoz. Munkavédelmi oka van nyilván. A laikus nem tudja kinyitni, a szakembernek illene tudni!!! Ha laikus ennek ellenére kinyitja,  és ha baj van, annak más lesz a jogi megítélése.
FR.

Szelei

Nálam a frissen vásárolt, gyártott gépek nagy részén reteszelős kivitellel kapom a szekrényeket. Mind 10-80 A.-es főbiztosítékkal rendelkezik. És hasonló a gondom mint előttem szolokkal, nálam is PLC üzenetek csak kikapcsolás után érhető el.

Én cserélni szoktam a kuplungokat. Sajnos sok a "villanyszerelő" aki azonnali javításra képes. Mind az kulcsos ajtózárakat, mind a kuplungokat egy hét alatt hatástalanítják, berakják a szekrény aljába darabokba. Poros munkahelyen a nem zárható ajtó nem előnyös. Vész esetén tapasztalható a főkapcsolók üzemképtelen állapota.

Úgy, hogy nekem is sok fejfájást okoznak ezek a kuplungok, na és az önjelölt szakik. :'(

Szelei

Napokban fejeztem be egy 800-as vastagsági gyalugépet, amit Romániából vásárolta meg a cégem. Kérésük, hogy helyezem üzembe azonnali gyártáshoz.
Mondtam ez nem olyan egyszerű, talán kint ezt üzemképesnek gondolták de nálunk hagy némi kívánni valót maga-után.
Néhány képpel illusztrálom miről van szó.
Utolsó képen a román töm szelence "eredeti"

Muzeális mintadarab a csillag-delta kapcsoló órája.