Panel lakás villanyszerelésének megújítása

Indította nova, 2014. január 09., 15:34:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsmester

+1 kérdésem pedig így szólna:
Kétszintes panel lakásban cserélném sorban a vezetékeket a falban. Elsődleges a fenti nagyszoba lenne, mivel ott rengeteg elektronikai eszköz van (számítógép, monitor, hangfalrendszer, konzol, töltők, lámpák, médialejátszó....) Földelés nélküli két alumínium vezetéken terhelve mindezt.
Egyszerűség kedvéért csináltam egy gyors ábrát: ÁBRA
Ismerősöm áthozta a műanyag kábel behúzóját, megpróbáltuk a kettes konnektorból az egyesbe illetve fordítva, valamint a kettesből a villanyórába, de mindig elakadt. Annyit sikerült megállapítani, hogy melyik vezetékpár megy a villanyórába.(mozgattuk, alig mozdult fél cm-t)
A kérdés az, hogy meglehet-e oldani, hogy a régi helyén húzzam át az újat? A födémbe nem szeretnék vésni, nem is ajánlatos, viszont a kábeleket sem szeretném a falon kívül vinni, továbbá nincs álmennyezetem.
Ha nem, akkor két tippem maradt, valahogy feljuttatni az egyes konnektorba vakolható 3as kábelt és onnan 20cm magasan a parkettától bevágom s vésem a panelba a másikig, vagy pedig veszek a régi parketta színéhez hasonló szegélyt (bár nem láttam még ilyen színűt), amiben el lehet vezetni 3 szálat.
Vélemények?
Ötletek?

nova

Külön kérdéseket inkább külön beszélgetésekben beszéljünk meg, hogy ne keveredjenek a témák. Nyugodtan lehet több új témát is nyitni.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

NagyPS

Még egyszer toljátok be a behúzószálat és jelöljétek meg mikor akad el, majd húzzátok ki és a falra feltéve kb kiderül hol akad meg 90% hogy a panelok illesztésénél, probléma az hogy sok esetben az illesztéseknél beton vagy gipsz szépen befolyt a rosszul összerakott csöveknél, vagy nem is volt cső így a vezetékre van ráöntve kenve. Saroknál kell vésni tapasztalat :)

Novill

A panelokat annak idején még a házgyárakban csövezték össze. A helyszíni szerelés során a panelok össze illesztésénél különböző megoldásokat alkalmaztak, ilyen volt a gumi cső, műanyagcső vagy csak egyszerűen össze illesztették őket. Az összeállítás után lehuzalozták. Ezeknek voltak hibái: bevakolták, a panel a két csöve nem illeszkedett, stb.  Ki kell mérni azt a pontot ahol elakad a szalag. Majd ki kell bontani. Ezek a helyek a panel illesztések, sarkoknál fordul többnyire elő. Vigyázni kell a panel vésésnél, mert ez jelenthet statikai problémát a későbbiekben.  Ezért a szakember véleményének a kikérése javasolt.

Simon Endre

zsmester !
Azt tudod-e, hogy kispanel vagy nagypanel a házad, mert ha nagypanel akkor szerencséd van , mert az csövezett, csak a falsarkokban van ramaty gégecsövezés és max azt kell kibontanod. Amennyiben kispaneles  az hornyos közvetlen Mfal vagy Mfalra alu, vagy részben csövezett a közfalakban és a vizesblokk vékony falaiban, de lehet alsó vagy felső sarokvezetékezés. Ha szerencséd van felső, mert ott néha doboz is van álltalában tele habarcsal és abban akad el a fűzőszalag. A győri kispanelnél sok "térdalatti" dobozhely van fenntartva, sajnos úgy, hogy sem cső sem horony nem vezet hozzá.

zsmester

Köszönöm a válaszokat!
Lefelé mennek a födémbe a vezetékek. Természetesen ami függőlegesen megy le, azt minden féle képpen szabaddá kell tennem, mert az megy a villanyórába. Viszont a parkettát felszedni, a 40cms födémet vésni, elég parás :) Pláne, h közvetlenül alatta van az óra s egy helyen fut be a nagyköteg vezeték.
A másik a kérdéses, h a párhuzamos konnektorhoz miért a födémben megy el a vezeték. Ha hazamentem, visszatöltöm az ábrát s érteni fogjátok.
Nem tudom, h milyen panel, olyan 3x3 méteres táblák látszanak kívűl.

Szelei

Én is panelban lakom.

Nálam csak leszállórészen van csövezés, dobozolás. Ezek nem használt oldalait hungarocellel és vakolattal rejtették. A dobozok át érnek a teljes falon, ha kell mind két oldala szerelhető, de pont ezért néha az át tolt hungarocell nem engedi a vezetéket meg mozdulni.

Az egyik szoba gipszkarton fala nagy részében takarja a dobozt a látható részét be gipszelték.

Lehet nálad is hasonló gondok lehetnek.

nyaki

Egy panel sok titkot rejt. Ahány ház annyi szokás, ...de szó szerint! ;)


Novill

A kép alapján szerintem nem valószínű, hogy csövezve van. Gondolom MMfal vezetékkel szerelt.