Kiskábel szerelés

Indította petike199600, 2013. április 26., 13:54:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Lehet hogy nézni fogtok egyet de az iskolában még nem csináltunk kiskábel szerelést és azt sem tudom hogy mikor fogunk.
Lenne egy kérdésem. Tegyük fel a következő helyzetet: Van egy 3 eres MBCU 1,5mm2 vezetékem. Van egy egysarkú kapcsolóm.
Most csak ennyi dolgot soroltam fel. Mi a teendő a színekkel? Hogy kell bekötni? Használhatom a kék színű eret kapcsolószálként?
Elágazó doboz nem lehet.Mi a szakszerű ilyen helyzetekben?

nyaki

Egy kábelen belül csak a színeknek megfelelő bekötést eszközölhetsz szabvány szerint!
Azonban van egy kivétel. Ha a felpucolt kábelek ereit teljes hosszban  a bekötésnek megfelelő színhelyes szigetelőszalaggal, vagy zsugorcsővel kell bevonni.
A gyakorlatban persze ez nem így működik, mert általában egy 3 eres kábelt simán felhasználnak egy 105-ös, 106-os, 106+6-os, 107-es kapcsoló bekötéséhez és nem színezik utána. Egy kimondatlan szabály mégis van ilyen szereléseknél, amit a gyakorlott villanyszerelők tudnak, nevezetesen, hogy 106/106+6/107 kapcsolóknál a váltószál lehetőleg a z/s és a kék legyen, a 105-ös esetén pedig a kapcsolt szálak.
Ha egy lehetőség van, akkor a helyes felhasználást tanuld meg, de tudd, hogy a gyakorlatban gyakorta fogsz a helytelen felhasználással találkozni, de azért nem kell pánikba esni, csupán mérni, mérni és mérni. ;)

petike199600

Köszönöm a választ!
Egy versenyen szerinted mi a helyes megoldás? A témát pont ezért nyitottam egyébként,mert ma volt a szakmai verseny és ott kellet így szerelni. Én majd remélhetőleg jövőre megyek, mert csak végzősként lehet részt venni rajta.
Teszek fel egy kettő képet a győztes szereléséről.Az egyik a feladat a másik kép pedig a szerelés egy része,ma már nem fényképeztem csak az osztályfőnököm akinél ott vannak a képek az elosztószekrény végleges állapotáról is. Azért tettem fel a kérdést mert hétfőig     én esküszöm hogy "agyvérzést" kapok mert nem emlékszem rá hogy hogyan is szerelt a győztes srác. Körülbelül  olyan 6,7 db WAGO volt az elosztószekrényben .Szóval szerinted milyen szerelés az elfogadott egy ilyen versenyen? Tudd hogy a versenybizottság elég szigorú volt,szóval te is a csak a szabványos megoldást mond el nekem részletesen légy szíves.
Mellékleten a képek!
Köszönöm szépen!

Üzenet összefûzve: 2013. április 26., 19:19:22 DÉLUTÁN

Az amúgy nem jó megoldás,hogy az elosztóba bejön a 3 eres kábel és ott wagoval kötik össze az MCu vezetéket a kábel ereivel és akkor az elosztón belül megy pl. a mágneskapcsolóba.
Ha jól emlékszem így csinálták.
De itt meg az a baj hogy különböző színek össze vannak kötve.

Üzenet összefûzve: 2013. április 27., 12:45:17 DÉLUTÁN

Valaki legyen szíves válaszolni a kérdéseimre mert szó szerint szét**sz az ideg. :'( :'( :'(
Könyörgök segítsetek a kérdéseimben.
Köszönöm szépen! :-X :-[

nova

Nem kell ezen annyit stresszleni :) Nyilván a zöld sárga jelölésű vezetékek mindenhol a védővezető feladatát látják el. Ezek bekötése ezáltal adott is. A többi vezeték összekötéséről gondolom kaptak áramköri rajzott is, vagy esetleg a villanyszerelő tanoncnak kellett a feladat kiírás alapján magától megvalósítania a működő kapcsolást. Ha az első eset áll fenn akkor végképpen egyszerű a kérdés, hiszen a meghatározott kötéseket elvégzi. A kötőelemeket esetleg jelölheti is melyeket visszavezethet a rajzra, ha ez nem szerepelt rajta. Ilyen kötéseknél nem nagyon szoktak alkalmazni vezeték érszámozást, inkább nagyobb kapcsolószekrényekben. (Persze ez még nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy kábeleket is megjelöljük és mellette a ereket is.)


Amúgy hol rendeznek ilyen jellegű villanyszerelő versenyt?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

petike199600

Köszönöm a válaszodat!
A tanoncnak kell elkészítenie a kapcsolást de a rajzon nincs rajta hogy milyen színű vezetéket milyennel szabad összekötnie.
Szóval a második verziód jön létre. Erről írnál bővebben? Van a rajzon egy kettes nyomógomb  az elosztószekrény alatt a jobb szélen.
Felül egy zöld alul egy piros nyomógomb kell. 3 eres kábellel kell megoldani a bekötést. Ez pont megoldható 3 érrel de akkor fel kell használni a zöld-sárga eret is. Az a kérdésem,hogy mi a szabályos szerelés ilyen eseteknél.Szóval az elosztószekrénybe 3 ér jön be.
A zöld sárga eret nem fogom odavinni egy mágneskapcsoló segédérintkezőjéhez. Itt a kérdés: Odavigyem zöld-sárgával , vagy pedig ahol bejön az elosztóba összekössem egy wagoval a zöld-sárga eret a feketével amit már odavihetek a mágneskapcsolóhoz.
Ezt a versenyt minden évben megrendezik,elvileg jövőre én megyek, csak  végzős vehet rajta részt. Szakma sztár fesztivál a neve.
Budapesten a Hungexpo-n szokták megrendezni. Van fent interneten egy rakat videó róla,ha érdekel nézd meg a youtube-n.
39 szakma közül csak a legjobb 8 jut el idáig és aki itt nyer az országos döntőn az kijut az európa bajnokságra  Németországba.
Megkell írni egy írásbeli feledaatot van egy elődöntős gyakorlati rész és aki ezeken túljotott az mehet erre a Hungexpora.
Nagyjából ennyi tömören mert még lehetne róla írni. Látogass el a verseny honlapjára: www.szakmasztar.hu
Remélem tudsz nekem segíteni.
Köszönöm szépen!

Szirty

Üdv!

Ebben a témában akkor lehet remekül bizonytalanságba keveredni, amikor:

Védővezető bekötésére nincs lehetőség és eres vezeték szükséges a bekötéshez. Ilyen pl. egy M12-es 24V-os távadó vagy induktív érzékelő.
Ilyenkor vagy rendelünk 4 eres vezetéket, hogy a Z-S színt ne kelljen felhasználni és így a Z-S színt nem kötjük be, vagy rendelünk olyan kábelt, amiben nincs Z-S, ám az ilyen drága és a szállítási ideje elfogadhatatlan abban a világban ahol minden tegnapra kell ingyen.
Vagy felhasználjuk a Z-S eret is valami teljesen másra, mint amire azt kitalálták.

IdézHa a felpucolt kábelek ereit teljes hosszban  a bekötésnek megfelelő színhelyes szigetelőszalaggal, vagy zsugorcsővel kell bevonni.

Gondolom úgy kell érteni, hogy a blankolt, szabaddá váló ereket teljes hosszában és az ereket nem a kábelt teljes hosszában (nehéz lenne szigszalaggal betekerni a köpenyszigetelés alatti ereket ha az nincs megblankolva :-)

Másik eset lehet az, amikor 300 mm2 erekből csak és kizárólag fekete kapható, Z-S nem de éppen Z-S vagy kék kellene. De legyártani sem hajlandóak.

petike199600

Hát úgy látom nem én vagyok az egyetlen aki nem teljesen biztos ebben a dologban.
Valaki tudna adni konkrét választ a kérdéseimre?
Köszönöm!  :-[

Könyves Kálmán

Az eddigieket is lehet konkrét válasznak tartani. Ez a helyzet, ami több válaszból áll össze. Van a szabványokban elöírt, teljesen szakszerü szerelés, és van a szokások által kialakított, nem teljesen szabványos. Az hogy a boltokban nem lehet olyan kábeleket(is)kapni, amivel teljesen szabványosan lehet szerelni, valszleg azért van, mert nem is keresik. Ha versenyre mész, tudd a szabványt, és szerelj az szerint, azon kívül meg majd eldöntöd, hogy "megéri" e betü szerint ragaszkodni hozzá.

petike199600

Oké értem de a versenyen sem volt ilyen kábel...
Tovább folytatódik a gond.  :'( :'(

Könyves Kálmán

1. Jelzed a problémát
2. Felkészülsz a szabványosításhoz szükséges eszközökkel