Régi típusú társasház földelés fontossága

Indította pengepetike, 2013. február 23., 22:46:18 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

pengepetike

Tisztelt Mesteremberek!

Új albérletbe költöztünk a minap és olyan problémákba ütköztünk, hogy a szobákban lévő külső konnektorokban látszólag nincs földelés. Ami azt jelenti hogy csak a lét villának van lyuk. A konyhában a hűtőszekrénynek és mikrohullámú sütőnek valamint a fürdőben a mosógépnek elméletileg normális belső konnektora van ahol kívülről látható a föld. (még nem teszteltem lámpával)

A kérdésem az lenne, hogy mekkora problémát jelentene a nem földelt konnektorba számítógépet,monitort, modemet,hajszárító és más földelt dug villás készüléket csatlakoztatni?
Vagy van valami megoldás a földelésre?

Köszönettel:
Peti

Marcika

A földelést igénylő készülékeket földelt konnektorban kel csatlakoztatni.
A felsorolt készülékek közül előfordulhat amit nem szükséges földelt konnektorba csatlakoztatni.
A készülék duóvillája határozza meg. Amin nincs védővezető csatlakozás , és a készüléken jelezve van a kertősszigetelés azt nyugaton használhatod.
Igen okozhat problémát ha nem földelt aljzatban csatlakoztatod a készüléket.
Javaslom a megfelelő csatlakozás kiépítését.

nyaki

Ha a hagyományos asztali számítógépet dugod egy földeletlen dugaljba, akkor közvetlenül veszélyeztetheted az életedet, mert olyan elemeket tartalmaz a tápja, ami a védővezetőt igényli. Gyakorlatilag ki kellene építeni a védővezetőt azokba a dugaljakba. Ha ez most nem járható út, akkor legalább egy ÁVK-t minimum szerelj fel, ...bár a legjobb lenne, ha minden olyan készüléket, ami védővezetőt igényel, ideiglenesen a fürdőből vagy a konyhából bevezetett hosszabbítóval használnátok, feltéve, hogy ott van védővezető és jó is.
Sajnos ezek a régebben készült házak nem állnak az érintésvédelem csúcsán. A védővezetőket a vízvezeték, vagy a központi fűtés csöveiről ágaztatták le kényszerűen. Azt már meg sem merem saccolni, hogy milyen lehet az épület földelése.

pengepetike

Köszönöm a választ!
Még egy kérdésem lenne mielőtt nézelődnék tovább a lakásban.
Ezt a régi típusú kismegszakítót hogyan lehet lekapcsolni?:O EB15
Magyarán áramtalanítani a lakást és utána vissza?
Csak hogy ki tudjam bontani a konnektort.

JUVILL


Finomítsunk egy kicsit.
Pengepetike nem biztos, hogy villamos ember, mert akkor szerintem nem kérdezett volna ilyet.
A kollégáknak teljesen igazuk van.
Csak a kettős szigetelésű készülékekhez nem kell védővezetős dugaszoló aljzat.
Ha nem tudnád, hogy ezek melyek, akkor nézd meg az adattáblájukat. Ezeket a készülékeket az adattáblán elhelyezett dupla négyszögről ismered fel. De segítséget nyújthat a lapos villásdugójuk is.

Üzenet összefûzve: 2013. február 23., 23:16:32 DÉLUTÁN


A fekete négyzetes gomb mellett van egy piros hengeres. Ezt benyomod, a fekete szkott gomb kiugrik, megszakítja az áramkört (de próbalámpával illő lenne ellenőrizni a dugaszolóaljzatot szerelés előtt).
Ha kész, akkor a fekete négyszögletes gombot visszanyomod, és feszültség alá helyezed a berendezést.

pengepetike

Biztos ami biztos megkérdeztem:)
Ha nem gond holnap további kérdésekkel bombáználak titeket.
Köszönöm a gyors válaszokat!!

Bici

Tisztelt Szakértők!

Én is egy földeletlen elektromos hálózatú panel lakás bérlője vagyok.
Egy ideje elhatároztam, hogy a biztosítéktáblából bevezetek a nappaliba egy három erő kábelt és teszek a végére egy elosztót.
El is kezdtem a munkálatot, de mikor szétszedtem a kapcsolótáblát, azt láttam, hogy nincs bejövő föld vezeték, csupán a nulla van összekötve a fürdőszobába és a konyhába menő vezeték esetén.
Ki is mértem, hogy ezeknél a konnektoroknál 2-3 OHm ellenállás mérhető a nulla és a föld között. Gondolom, ez a "kiváló" minőségű tömör alumínium vezeték ellenállása.

Ilyen esetben hogy tudom biztonságosan üzemeltetni a számítógépet és a tévét?
A gép nem, de a TV antenna csatlakozója ráz, ha nics rádugva a kábel, de nem annyira, mint a 230 szokott (műszerész koromból emlékszem rá).

Kérdésem az lene, hogy megfelelő-e ez a földelés, és a biztosító táblából hozzak egy háromarű kábelt, vagy elég az egyik konnektort kicserélnek földeltre, és ott összekötni a nullát a földdel? Utóbbiról azt mondják sokan, hogy hogy tilos, de nem értem, hogy miért, hiszen a kapcsolótáblában is ez történik.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv: Bici

Üzenet összefûzve: 2013. augusztus 22., 22:10:35 DÉLUTÁN

Javítás:

Idézetet írta: Bici Dátum 2013. augusztus 22., 22:06:56 DÉLUTÁN
csupán a nulla van összekötve a fürdőszobába és a konyhába menő vezeték esetén.

Tehát a nulla és a föld van összekötve.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mííícsoooda, nincs PE hálózat a panel házban??? Vagy csak a te kecódban, mert ez nem mindegy! Ugyanis, ha a házban egyáltalán nincs, akkor ott előbb-utóbb vki eljárja a kán-kánt, csak az lesz a vége, hogy a timitemetőben, egy csini kipikoporsóban fogja végezni! :'( De utána a közös bőhmbácsi is bilincsbe verve fogja megismerni Edmond Dantes életét, mert ma olyan, hogy egy lakóépületben nincs bejövő méretlen PEN szétválasztás PE,N-re, illetve EPH, mely több helyen hozzá van kötve minden nagy kiterjedésű fémtárgyhoz, nos ez nonsence! Épp ezért első körben tisztázd, hogy ezekkel mizu van és majd utána lehet elgondolkodni azon, hogy a bérkecódban miképpen legyen szabványos PE és esetleg EPH hálózat és persze legalább 1 db Fi-relé...

Bici

Én annyit látok a kapcsolótáblán, hogy összesen 2db kábel jön befelé, és a lakás földelt konnektoraihoz is úgy megy a föld, hogy a nullával van összekötve.

Valahogy így (bocs, nem szakszerű a rajz):



A lakásba föld vezeték nem jön egyáltalán.

Gyurmaúr(fi-relé)

Az a kérésem, hogy ne rajzolgass, hanem készíts 1-2 fotót, pl a társasház méretlen főelosztójáról, illetve a szinti elosztóról (mérőknél), valamint a kecóban található mért főelosztóról, illetve annak környékéről, mert így meglehetősen nehéz véleményt alkotni.  :(