Panel lakás villanyszerelésének megújítása

Indította nova, 2014. január 09., 15:34:36 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

kergabor


zsmester

Kismegszakítók? :) Lássatok csodát (bár akinek ez foglalkozása, az már látott ilyen szép szekrényeket, mint ami nekem van. Egyik képen pirossal jelöltem, hogy melyik az a vezetékpár, ami az emeletről jön, a fentebb már jelölt dugaljból (nagyszoba).
Villanyóraszekrény:
kép 1, kép 2, kép 3

Üzenet összefûzve: 2014. január 11., 05:03:21 DÉLELŐTT

Egy teljes kép, amin látszódik az egész szekrény. Az alsó részt egyszer már lenyitottam, ott durván nagy vezetékek mozognak, valószínűleg köze van ahhoz, hogy én lakok a panel szélén - vagy nincs :D
Teljes kép:
kép 4

Gyurmaúr(fi-relé)

Részemről le vagyok shockolva!! :'( Elképesztő állapotok uralkodnak a honi panelállományban, kivéve azt a max pár %-nyi házat, ahol az önfeledt drywitozás ablakcsere kombót követően esetleg hajlandóak voltak áldozni -többek közt- a vill hálózat korszerűsítésére, cseréjére. Ebből nagy bajok lesznek, ugyanis a 40 éves "kihordási" időn a legtöbb panel esetén már bőséggel túl van a "rendszer", ráadásul a fogyasztók száma, össz teljesítménye, ezek egyidejűsége is csúnyán megnőtt az elmúlt évtizedekben, szóval sok ezer helyen ketyeg az a bizonyos időzített bomba.

Simon Endre

Zsmester !
Fogadd őszinte megdöbbenésemet...
Én a fotók után nem mertem elsőként hozzájajdítani, mert csak ez jött ki a számon, pedig én azt hittem "panelben" nics új számomra. Ez egy 70-es évekbeli borzalom és láthatóan még itt-ott rá is lett fejelve amit az alu-réz egybekötések bizonyítanak. Elsőre nem a tervezett kábelcsere lenne a fontos, hanem egy teljes táblacsere ami akár a végleges is lehetne, amire úgy is áldoznod kell, ennek kapcsán lecserélendők elsőre az olvadóbiztosítók, továbbá bekerülne egy hibaáramkapcsoló ami már az átszerelés alatt is bíztonságot jelentene és legfőképp a nulla és érintésvédelem sínezett áramkörönkénti leágaztatása lenne fontos. Ezek egy 2x 8 vagy 2x10 modulos falonkívüli dobozban elférne, amire akár ajtó sem kell. A első lépés kényszerűen az eredeti vezetékezés visszafejtése a késöbbi munkák  szeparált elvégzéséhez, de ez amúgy is elkerülhetetlen. A parkettszegély szerelés jó ötlet, van is hozzá való szerelék de a kábelhelyre én tennék legalább 11-es Mü III. csövet és abba a kábelt. Az eredeti kábelek  a falsarokban vagy a padozatba betonozva futnak valószínüleg védőcső nélkül vagy a töréspontokon megszakított csövezésse, ezt akár el is felejtheted ha nem akarod  szétverni a lakásodat. Sajnos a függöleges nyomvonalakat nem tudod rombolás nélkül megúszni.
Ha valaha eljutsz a menyezetvilágításíg ne lepődj meg a mennyezhoronyba vascsővel szerelt a kábel a csővégben furat azon lóg a lámpa. Érintésvédelem az nincs!
Azt hogy a méretlen redszert nyitogatod ne verd nagydobra, mert sáros lehetsz a szolgáltatónál ha nyoma marad !

zsmester

Elég gusztustalan az elrendezés. Csináltattam egy szekrényt, ami eltakarja(magába foglalja) a villanyóraszekrényt.
A lakásban albérletben vagyok 3 éve, az is lehet, h idővel megveszem. Addig viszont nem költenék rá sokat. Így a kérdés, hogy mennyi lenne az óra rekonstruálás kb? Érelé, kismegszakítók, fontos, h mennyiért vállal egy villanyszerelő egy ilyen munkát.. ;)
A kábelezést csak egy szobára tervezem most.

Gyurmaúr(fi-relé)

Tudod mit, hagyd a francba mindaddig, ameddig nem lesz a kecó a tiéd, már ha feltétlen szeretnél megvenni egy szar panelt, lett légyen az akárhol is?! De ha mindenképp ennyire rá vagy gerjedve, hogy a magadévá tedd, akkor csak utána kezdj hozzá lehetőleg egy TELJESKÖRŰ vill felújításnak (is), amikor már magadnak csinálod. Addig pedig csak tűzoltás jellegű melókat szabad csak csinálni, tehát ha már valahol nagyon avétos a cibere, akkor csak is azt az egyetlen elemet cserélni, oszt jónapot...

icipicikisize

Sziasztok!

Panel lakásban szeretném felújítani a villamos hálózatot. Szóval kicserélni a biztosíték táblát a konnektortokat és a vezetékeket. A bontogatások után védőföldelést csak egyetlen konnektornál találtam. A biztosítéktáblához 3 vezeték érkezik. Egy fekete (fázis), egy kék (nulla) és egy piros (gondolom ez a védőföld). Viszont itt a dobozon belül a piros és a kék össze van kötve. Annál az egyetlen konnektornál a plusz egy szál erről a közös pontról lett levezetve. Vagyis most oda két nulla van kötve, az egyik védőföldnek.
Gondolom ez így annyira nem jó. A kérdésem az lenne, hogy a teljes vezetékcsere (plusz konnektorok, stb) után az összekötést kivehetem? Vagy hogy kell csináljam, hogy jó legyen? Légyszi segítsetek, mert most ez így meglepett és teljesen fogalmatlan vagyok.
Köszi szépen előre is!

Simon Endre

Az akkor nem nulla hanem PEN vezető(k) a duplázás a szükebb keresztmetszet miatt van, akkor alkalmazták, ha kábeles a mért betáp vagy vékony a MÜ-II cső és csak így biztosított az előírt keresztmetszet. Milyen panelben laksz győri-1 (lakáselosztó az ató mellett) vagy győri -2 (tábla az ajtó felett?) Gondolom a kettes, egyébként nem szabálytalan, ha a másik végén is PEN-re csatlakoznak. Ha később ÁVK-t, "firelét" építesz be  a túloldal tisztázása után a közösítés elbontható, illetve elbontható.

Üzenet összefûzve: 2016. december 31., 15:44:21 DÉLUTÁN

Bocs elbontandó.

icipicikisize

Köszönöm!
Igen a kettes változat, az elosztó ajtó felett van. Akkor most úgy kell értelmezni, hogy a PEN vezetők (a piros és a kék) egy potenciálról érkeznek és itt is össze vannak kötve...? Majd ha kiépítettem mindenhol a védőföld kört is, akkor pedig szétválasztom PE és N vezetőkre?

arsenelupin

ha egy fázis jön be,akkor két vezetéked van az orátol. az egyik a fázis a másik a PEN vezetö. a lakáselosztoban erröl a PEN vezetöröl leágazol a PE sinre és a FI relé N bejövö pontjára. majd a FI relé után az eloszto N sinére. és innentől az összes elmenö áramköröd háromvezetös kell hogy legyen L,N,PE vezetökkel. semmit nem kell közösiteni.