• Tetõventillátorok tiltó kapcsolója 4 3
Jelenleg:  

Szerző Téma: Tetõventillátorok tiltó kapcsolója  (Megtekintve 8319 alkalommal)

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
    • Skype - gyurcman
Re:Tetõventillátorok tiltó kapcsolója
« Válasz #15 Dátum: 2014. Június 29., 22:33:31 pm »
Tök egyszerű a képlet; igenis KELL olyan tokozott kapcsoló (pl KKM0), mely a készülék közvetlen közelében alkalmas annak hálózatról történő 100%-os leválasztására, s azért ott kell, hogy szerelés közben mégcsak véletlenűl se kapcsolhassa fel egy másik illetéktelen személy, kivéve amennyiben a szerelő kollégája szeretné szántszándékkal eltenni a spanját láb alól, mert akkor édes mindegy, mi van fent... ;)

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető recens

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 2
  • recens nincsen befolyása.
« Válasz #16 Dátum: 2015. Augusztus 15., 13:07:33 pm »
Üdv!
Keringető szivattyúkat mi alapján kell, vagy nem kell tiltó-leválasztó kapcsolóval ellátni hőközpontokban?

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
« Válasz #17 Dátum: 2015. Augusztus 15., 15:45:46 pm »
Üdv!

""463.1. Tiltókapcsoló(ka)t kell alkalmazni, ha a mechanikai karbantartás fizikai sérülés veszélyével járhat."

Mérhetetlen élvezetet tud okozni a megrendelőnek, a tervezőnek, a kivitelezőnek, amikor egy 45kW-os frekvenciaváltós, bypass kapcsolós villanymotornál kell egy ilyet megvalósítani :-)

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • Hírnév erő: 0
  • tothgyula árnyékban rejtőzködik.
  • tothgyula
« Válasz #18 Dátum: 2015. Augusztus 15., 17:13:27 pm »
Üdv. a Kollégáknak is!
Még hatályban van a MSZ2364-460:1994 szabvány. Ennek 5.1szakasza megjegyzésében leírja, hogy:"Az egyéb (pl.pneumatikus,hidraulikus v. gőz-)táplálású szerkezetekre ezen előírások nem érvényesek.Ezekben az esetekben előfordulhat, hogy a kapcsolódó villamos táplálás(ok) tiltókapcsolása nem jelent kielégítő megoldást.
5.2 szakasz Mefelelő módon meg kell akadályozni, hogy a villamos táplálású szerkezet a mechanikai karbantartás során nem szándékosan újra induljon:kivéve, ha a tiltókapcsoló(k) állandóan a karbantartást végző személy(ek) felügyelete alatt állnak.
Megjegyzés:
Erre a célra alkalmazhatók pl.-egyedileg vagy párhuzamosan- a következő módszerek:
-lelakatolás
-figyelmeztető feliratok,
-elzárt helyen vagy burkolatban való elhelyezés."
Meggyőződésem, hogy nem a letiltó kapcsolót választják a 45kW-os motorhoz, hanem a figyelmeztető feiratot.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #19 Dátum: 2015. Augusztus 15., 18:47:40 pm »
Üdv!

Idézet
Erre a célra alkalmazhatók pl.-egyedileg vagy párhuzamosan- a következő módszerek:
-lelakatolás
-figyelmeztető feliratok,
-elzárt helyen vagy burkolatban való elhelyezés."

Akkor sehova nem kell tiltó kapcsolót tenni, elég a figyelmeztető felirat! :-)

Tehát figyelmeztető felirat a vezérlő szekrényen a motor indító gombján/kapcsolóján?
Ezen a módon a gyakorlatban hogyan kivitelezhető, hogy egyértelmű legyen melyik kapcsolóra vonatozik a felirat ha van egymás mellett 6-10 darab, melyek közül a többi üzemel. Nehezítés hogy a kapcsoló kialakítása és a mellette, körülötte rendelkezésre álló hely nem könnyíti meg ideiglenes felirat elhelyezését.

Idézet
Meggyőződésem, hogy nem a letiltó kapcsolót választják a 45kW-os motorhoz, hanem a figyelmeztető

Pedig alkalmaznak. Csillag-delta kapcsoló segéd érintkezővel. A vezérlésben pedig ki van reteszelve, hogy ha kikapcsolják akkor a frekvenciaváltó leáll.
Bypass kapcsolóval történő indítás előtt az indító kapcsolót előbb be kell kapcsolni, majd a motor mellett elhelyezett kapcsolóval cs-d-ban indítani.
Van ilyen is.

Elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Fecó talán lesz valaki.Fecó talán lesz valaki.
« Válasz #20 Dátum: 2015. Augusztus 16., 11:05:47 am »
tothgyula kolléga által említett szabvány már hatályon kívül van, a frissebb kiadás 2002-es. De az idézett rész megvan abban is. Viszont színesíteném a dolgot az említett szabvány következő pontjával:

463.1. Tiltókapcsoló(ka)t kell alkalmazni, ha a mechanikai karbantartás fizikai sérülés veszélyével járhat.

esetleg ez:

464.1. Vészkikapcsolóval kell ellátni a berendezés minden olyan részét, amelynél a váratlan veszélyek elhárítása céljából a táplálás vezérlésére lehet szükség.

majd ez alatt példákat hoz fel olyan "létesítményekre", melyeknél a mechanikai karbantartáshoz szintén tiltókapcsolókat ír elő, a vészkikapcsolókon felül. Az egyik ilyen példa a szellőzőrendszerek.

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • tothgyula
« Válasz #21 Dátum: 2015. Augusztus 16., 15:45:15 pm »
Üdv. Szirty Kolléga és aki olvassa!
Nem azt írtam,hogy "sehova nem kell tiltókapcsolót tenni," hanem a szabványt idéztem.
Természetesen a szakmai gyakorlatunkkal és szabványismereteinkkel a lehető legbiztonságosabb és kivitelezhető módot választjuk.Én is erre törekedtem mindíg.A szabványalkotás néha a technikai szinvonal után halad. Ezért szerintem gyakran alakulhat ki vita tervező, kivitelező és felülvizsgáló között.De a vita racionális legyen.
Remélem nem sértettelek meg!
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
« Válasz #22 Dátum: 2016. Február 21., 09:48:14 am »
Nem azt írtam,hogy "sehova nem kell tiltókapcsolót tenni," hanem a szabványt idéztem.

Én azért írtam, mert ez van az idézett szövegben.

Idézet
Ezért szerintem gyakran alakulhat ki vita tervező, kivitelező és felülvizsgáló között.De a vita racionális legyen.

Ez így teljesen korrekt. Egyetértek. Korrekt vita akkor alakulhat ki ha közös a cél.
Sajnos nagyon gyakori, hogy ez nem így van és vita mögött pénz van. Ha a felülvizsgáló úgy akarja, akkor szénné szívathatja a kivitelezőt, és a megrendelőt.
A szabályok ugyanis lehetővé teszik hogy bármiben hibát találjon akármennyire jól történt a kivitelezés.
Nos nekem ezzel van bajom.

Idézet
Remélem nem sértettelek meg!

Dehogy! Szó sincs róla.

Elérhető Safety

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 3
  • Safety nincsen befolyása.
    • Electric Safety Team
« Válasz #23 Dátum: 2016. Február 21., 12:00:38 pm »
Idézet
Ha a felülvizsgáló úgy akarja, akkor szénné szívathatja a kivitelezőt, és a megrendelőt.
A szabályok ugyanis lehetővé teszik hogy bármiben hibát találjon akármennyire jól történt a kivitelezés.
Nos nekem ezzel van bajom.

Teljesen egyetértek veled! Azonban az ilyen felülvizsgáló maga alatt vágja a fát, mivel az ő megbízója általában a kivitelező, aki nagyon gyorsan keres másik embert erre a feladatra. Ráadásképpen gyorsan híre megy a többi vállalkozás felé is ez a fajta hozzáállás, így emberünk rövid úton megbízások (munka) nélkül marad. Mindenképpen kompromisszumos megoldást kell találni, ebben érdekelt minden fél egy kivitelezés során.

Nem elérhető Ermi

• Rendszeres látogató
  • Hírnév erő: 1
  • Ermi nincsen befolyása.
« Válasz #24 Dátum: 2016. Február 23., 23:40:22 pm »
Képek a tiltó kapcsolókról.
2015-ben készült üzem.
75KW-os motor (indítás frekvenciaváltóval)  tiltó kapcsolója
160KW-os motor (indítás lágyidítóval) tiltó kapcsolója

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • tothgyula
« Válasz #25 Dátum: 2016. Február 24., 08:19:48 am »
Üdvözletem.
Valahogy így célszerű a motor közelében elhelyezni a baleset elleni védelemre szolgáló tiltó kapcsolót.
Nyilván csak szakember kapcsolhatja, és üzem közben nem végez kikapcsolást.J
így karbantartáskor, hibaelhárításkor a dolgozó biztonságban van.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló
Én a tanfolyam jegyzetben is szivesen látnám a képeket!

Felhasználók, akik megköszönték:

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
7 Válaszok
863 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2017. Március 14., 05:51:27 am
írta horgaben