Védelmek, kapcsolók méretezése különbözõ típusú, teljesítményû fogyasztókhoz

Indította Bence1988, 2012. június 26., 20:15:06 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Bence1988

Sziasztok!

Adott a következõ feladatom

1,Adott 4 különbözõ fogyasztóm:

-egyfáz.asz.mot.
230V
50Hz
Pn=0.12KW
In=1,1A
cosfi=0.90

-egyfáz.asz.mot.
230V
50Hz
Pn=0.37KW
In=2.95A
cosfi=0.92

-egyfáz.szivattyú,3 fokozatú:
1.fokozat: Pn=25W In=0.12A
2.fokozat: Pn=35W In=0.16A
3.fokozat: Pn=45W In=0.20A

-egy fázisról mûködtetett bojler(szabad kifolyású vízmelegítõ-ez áll a címkéjén)

1500W  230V

2.Adott a feladatom:

Ezeket a fogyasztókat  külön-külön ki-be kapcsolgatva vezérelni nyomógombokkal,valamint az egész vezérlést egy nagy fõkapcsolóval áramtalanítani/áram alá helyezni.Kell két darab vészki-gomb az egész elé,valamint egy nagy megszakító(biztosíték?) az egész elé.

Kérdéseim pedig a következõk:

1,nyílván minden egyes fogyasztó elé kell külön-külön védelem(motorvédõkapcsoló,áramvédõkapcsolók?). Ezekbõl mekkorát(hány ampereset),és milyet(mvk. vagy ávk-t) kell betennem a fogyasztók elé?Hogy lehet eldönteni,mekkora kell hozzá?

2.a fogyasztókat külön-külön kapcsolni szeretném-ehhez szükség lenne nyomógombokra(lehetõleg kétállásúakra).Mekkora kapcsolási áramúak legyenek,illetve feszültségûek(230V?) legyenek ezek?

3,A fõkapcsolónak mekkora áramot kell tudnia kapcsolni?

4,Mekkora kismegszakító(biztosíték?)kell ahhoz,hogy még az egészet védeni tudjam?

Válaszotok,türelmeteket elõre is köszi,
nagyon kezdõ vagyok,ha valamelyik kérdést hülyén tettem fel,akkor elõre is bocs érte...

Bence

JUVILL


Bence1988!

Megpróbálok válaszolni, ha valamit kihagyok, a kollégák kiegészítik.

1. Áram-védõkapcsoló csak 1 db kell, a központi betáplálásba.
    4 pólusú, 30 mA-os ÁVK kell, az egyidejû terhelõáramoknak megfelelõ, nemárt, ha
    olyan, mely lökõáramot is bír.
    A fogyasztók kis teljesítményûek, szerintem bõven elég egy 25 A-os ÁVK, és
    fõkapcsolónak is megfelel egy 3 pólusú 25 A-os kapcsoló.

2. A motorokhoz kell motorvédõ kapcsoló, olyan beállítási tartományú mindegyikhez
    külön - külön, melyeket az általad leírt motorok névleges áramára tudsz beállítani.
    Nem árt az áramkört biztosítani is.
    Mivel az indítási áramok a névleges áramok 12-szeresét is elérhetik, ennek
    megfelelõ C karakterisztikás kismegszakítókat válassz a motorokhoz.
    A bojlernek elég egy B 10A-os kismegszakító.

3. A bojlernek külön 10A-os fõkapcsoló kell, 2 sarkú.
    A motorokhoz az áramfelvételnek megfelelõ 3 pólusú száraz kapcsoló kell, és
    nyomógombos vezérlés.
    Ez már eleve egy feszültségcsökkenési védelem, mely áramkimaradásnál
    megakadályozza azok automatikus újraindulásait.
    Ezekhez az áramfelvételnek megfelelõ mágneskapcsoló, és egy öntartásra kötött
    nyomógombok (piros, zöld) szükséges.
    Ezeket beépítheted szekrénybe, vagy tokozatba, de kaphatók szerelt motorindítók
    is.
    A teljesség igénye nélkül.:)

Bence1988

ezer hála és köszönet!

utánanézek mindennek,ha van még kérdés,mindenképp szólok!

Üzenet összefûzve: 2012. június 26., 22:00:04 DÉLUTÁN

Tisztelt JUVILL!


Tehát,ha jól értelmezem válaszaid,akkor;

1,a motorokhoz olyan mot.véd.kapcs. kell,ami nagyjából a motor névl.áramát tudja csak kapcsolni?

2,a motorok elé tett kismegszakítóknál:Ha a motorom névl.árama mondjuk 3A-t,és indításkor felvesz mondjuk 30A-t,akkor hogy válasszak kismegszakítót?Hülye kérdés:jó hozzá pl egy C kar.-ás 30A-os kismegszak.?

3,ha a motorok indítását inkább külön motorindítóval akarom megoldani(nem akarok külön mágneskapcsolókkal szórakozni),hol találhatok olyan specifikációjú indítókat,amelyek ehhez a két egyfáz.motorhoz megfelelõek lennének?


Köszi az eddigi segítséged,azért ez az elsõ tervezési feladatunk,és eddig semmi tapasztalatom nincs az ilyen dolgokkal kapcsolatban,bocs a sok hülye kérdésért:)

Üdv!

Bence

JUVILL


A motorvédõ kapcsolóval nem a motor áramát kapcsolod.
Ez egy védelem. Olyat válassz, melynek beállítási tartományába a motor névleges árama belefél.
A névleges áramra kell beállítani.
30A-os kismegszakító nincs.
32A-os van.
Például, írtad, hogy a motor névleges árama 2,95 A.
Ha ennek vesszük az indításkor fellépõ akár 12-szeres áramát, az 35,4 A.
Én ide egy C karakterisztikás 32A-os kismegszakítót javasolnék.

Motorindítókat találsz különbözõ gyártmányokban.
Eléggé ismert például a GANZ DTMn-K5 sorozat.
Ezek 3 három fázisúak, de bekötheted az egyfázisú motorhoz is.
Költség szempontjából nem biztos, hogy ez kedvezõbb, mint az egyedi szerelésû, fõleg ilyen kis teljesítményeknél.
Ha be lehet építeni az elosztóba, és ajtajára a kapcsolókat, nyomógombokat, szerintem olcsóbb.
Ez esetben a szekrény ajtaját kösd be az érintésvédelembe.

Novill

Ha megnézzük ezek a motorok 1 fázisúak, kis áram felvételûek, szivattyú motorok feltehetõen keringetõ szivattyúk. Kérdés, hogy ez a feladat egy üzemben van vagy egy lakásban, illetve 1 vagy 3 fázis áll a rendelkezésre! Ezek ismeretében lehet pontosabb javaslattal állni elõ. A JUVILL kolléga által leírtakat jónak tartom, de lehet hogy eltérõ megoldást alkalmaznék.
1,  ÁVK tekintetében én a 40 A -t javaslom, mert árban szinte azonos a 25 A-l. Ha egy fázis van akkor kétsarkú leválasztás jön számításba.
2, 6 A alatt régebben nem volt kötelezõ motorvédõ kapcsoló beépítése. Nem is gyakran alkalmazzuk ekkora gépeknél. Viszont a "C" kismegszakítókban létezik akár 2A-s is. Bojler elé célszerû kétsarkú leválaszt tenni. Ha ez lakás, és 1db bojler van és éjszakain van akkor megengedett a méretlen oldalon lévõ zárlati áram védelem is, ha ez értékben megfelelõ. Természetesen nem árt ha van a mért oldalon is védve.
3, Kérdés, hogy hol van ez feladat! Más a lakás és más az üzem által megfogalmazandó feladat. Lehet, hogy ezeket még más vezérlési feladatokhoz is kötni kell.
4, A fõ védelem értékét az összes beépített névleges teljesítményre kell méretezni, figyelembe véve a távolságot és vezeték keresztmetszetet is.

Tehát pontosabb megfogalmazás szükséges a feladat megismeréséhez, és ez alapján lehet konkrét javaslatot tenni.

JUVILL


Még egy gondolat a NOVILL által írtakhoz.
Említi a távolságot és vezeték keresztmetszetet. Ez nagyon fontos. Feszültségesés szempontjából is, és az érintésvédelem szempontjából is.
Ezekhez a motorokhoz C karakterisztikás kismegszakítók szükségesek.
A berendezések viszont végáramkörök, és az érintésvédelmi hurokellenállást 10-es alfa kioldási tényezõvel kell számolni!
Ha például, egy általam javasolt C32A-os kismegszakítót veszünk figyelembe, a megengedhetõ hurokellenállás értéke 0,71 ohm.
(És akkor visszatérhetünk egy elõzõ témához, az MSZ 2364-520:1997-es számú szabvány 52J táblázatához, a megengedett keresztmetszetekhez. Mivel minél vékonyabb a vezeték keresztmetszete, annál nagyobb az a bizonyos nullázási hurokellenállás.)

Novill

Bence 1988
A tervezési feladat komoly és mindenre kiterjedõ felelõsség teljes gyakorlati feladatot jelent.
Mint ahogy írtam elõzõleg:"Tehát pontosabb megfogalmazás szükséges a feladat megismeréséhez, és ez alapján lehet konkrét javaslatot tenni."
A villamos terv készítése során a társ tervezõkkel együtt kell dolgozni, mindenre kiterjedõ egyeztetéseket kell végre hajtani, hogy jó terv legyen, ami a gyakorlatban kivitelezhetõ legyen.
Gyakorta találkozom olyan tervvel idõnként, ami alapján nem lehet kivitelezni. Itt a szivattyúknál az elosztó szekrény áramköri rajzát, vezetékezések és a kapcsolódó vezérlések rajzát is produkálni kell az alaprajzon túli feltüntetéseken kívül is. A megtervezett rész illeszkedjen a meglévõ villamos hálózathoz. Találkoztam már olyan 0,4KV-os elosztó berendezés tervvel ami L1, L2 és L3 mezõre volt bontva. A kimenõ és bejövõ vezetékek 3 háromfázisú rendszerûek voltak.

Bence1988

Sziasztok megint!

Láttam,hogy az admin áthelyeztette a kérdésemet ide;ez esetben kicsit újrafogalmazva,újragondolva felteszem újra.(csak merem remélni,hogy nem kérdezek túl nagy maflaságokat-->ezekért elõre is bocs,nagyon kezdõ vagyok még ezen a téren...) Novill-nek és Juvillnek utólag is kösz az útmutatásait.

Adott tehát a következõ feladatom

4 fogyasztót szeretnék üzemeltetni hálózati(otthoni) feszrõl(230V 50Hz L+N+PE).Ez a négy fogyasztó,egy mûhelybe,esetleg valami kamrafélében fog üzemelni,nem ipari alkalmazásokat akarunk velük csinálni,tehát nincs utána semmilyen csatolni való gép/munkafolyamat stb.
A konkrét feladatunk annyi lenne hogy:

Legyen egy kapcsolódoboz,amiben van:
-fõkapcs.ami az egész kis vezérlést áram alá helyezi
-4 darab kisebb kapcsoló,amivel a fogyasztókat(2db motor,keringetõszivattyú,bojler) külön-külön be tudom kapcsolni.
-a bekapcsolást jelzõ kis lámpa,ami világít,ha be van kapcsolva az adott fogyasztó
-legalább két darab vészki gombot szeretnénk beleszerelni,egyet a kapcsolódobozra,egyet pár méterrel arrébb.

A fogyasztók adatai a következõk(a táblákról leolvasva)

-egyfáz.asz.mot.
230V
50Hz
Pn=0.12KW
In=1,1A
cosfi=0.90

-egyfáz.asz.mot.
230V
50Hz
Pn=0.37KW
In=2.95A
cosfi=0.92

-egyfáz.keringetõszívattyúszivattyú,3 fokozatú:
1.fokozat: Pn=25W In=0.12A
2.fokozat: Pn=35W In=0.16A
3.fokozat: Pn=45W In=0.20A

-egy fázisról mûködtetett bojler(szabad kifolyású vízmelegítõ-ez áll a címkéjén)

1500W  230V

A feladatot Juvill és Novill kollégák útmutatása alapján eddig így terveztem:

Hálózatról elõször megyünk az ÁVK-ba,ami ha jól értelmeztem,4 pólusú,és 25A-os.ÁVK-ból megyünk a két vészkigombba(sorbakötve vannak ugyebár)amelyek kiválasztása már gondot okoz,mivel még sosem méreteztem az áramkörre kikapcsológombokat:
-milyen paraméterei vannak egy vészkigombnak,és mekkorát érdemes venni egy ilyen vezérléshez?

A vészkigombok után megyünk a fõkapcsolóba,amihez 3pólusú,25 vagy 40A-osat javasoltak a kollégák.

Ezután valahogy el kéne "ágaztatni" az áramokat,erre a megoldást a sorkapocs jelenti?(tudom hogy nagyon bután hangzik a kérdés,de tényleg nem kötöttem még be semmi ehhez kapcsolódó vezérlést...)Amennyiben igen,ennek milyen paraméterekkel kellene rendelkeznie?

A sorkapocs után minden fogyasztót kapcsolni-indítani szeretnénk,valamint védeni szeretném azokat külön-külön is.

A két motorhoz pontosan milyen védelem szükségeltetik?Írta Novill kolléga,hogy 6A névl.áramot felvevõ motork elé MVK nem szükséges,ez esetben elég egy védelemként egy a motor névl.áramának 10-12szeresére méretezett C kar.-ás kismegszakító?

A motorokat egy bekapcsoló(záró) gombbal szeretnénk indítani:ehhez milyen  fajta gombra lenne szükség,és körülbelül mekkorára kell méretezni?Elegendõ,ha a névl.áramfelvételre méretezem?

Ezek nem nagy teljesítményû motorok(120W ill. 370W) szükséges egyáltalán valamiféle megoldás az indító áramlökés korlátozására?(Ugye,itt a csillag-delta kizárt,mivel 1f-es mindkét motor+a szívattyú is)?Vagy létezhet,hogy már be van építve az indítómechanizmus valahogy?

A keringetõszivattyú elé milyen és mekkora védelmek lennének megfelelõek?Kell-e valahogy külön indítani ezt is?

Adódik még vezetékek méretezésének,illetve a hálózat teherbírásának problémája:elbír a "sima" otthoni hálózat akkora terhelés,mint amekkorát ez a 4 fogy. névl.üzemben ráterhel?(ez összeadva ez olyan 10-12A lehet)

A vezetékméretezésrõl:maga a fogyasztók a kapcsolódoboztól max 1-2 méterre vannak,a vészkigomb távolsága is kb ennyi a doboztól.Milyen keresztmetszetû,és szerintetek milyen fajta(AL,vagy CU) vezetékeket lenne érdemes használni?


----------------------------------


Elnézést kérek mindenkitõl a kisregényért még egyszer,sajnos eléggé beledobtak minket a számunkra mély vízbe,ilyen szempontból,és pillanatnyilag nem tudok senkinek feltenni ennyi hülye kérdést senkinek:(

Köszönöm türelmeteket,

Üdv,

Bence

nova

Idézetet írta: Bence1988 Dátum 2012. június 27., 19:41:21 DÉLUTÁN
Sziasztok megint!

Láttam,hogy az admin áthelyeztette a kérdésemet ide

Szia!

Nem lett semmi áthelyezve. :) Ezért az elõbb indított témádat hozzáfûztem az elõzményekhez a kérdések válaszok szekcióban. :)

Idézetet írta: Bence1988 Dátum 2012. június 27., 19:41:21 DÉLUTÁN
Novill-nek és Juvillnek utólag is kösz az útmutatásait.

Használd nyugodtan a köszönöm gombot, had örüljenek. :) Aláírás linkemben a kezdõ fórumozók részben megtalálod a használatát ha segítség kellene.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Akkor még egy-két kiegészítés.:)
A betáplálást nem az ÁVK-n, hanem a fõkapcsolón fogadod.
Innen táplálod meg az ÁVK-t, és egy fésûs sínnel összekötöd az áramköri kismegszakítókat. Innen táplálod meg a motorok mágneskapcsolóit (motorvédõket) és a bojlert.
A mágneskapcsolóknak adsz egy fázist, mûködtetést. Ebbe kötöd sorba a motorok vészgombjait, kigombokat, öntartáson át a begombokat.
Leágaztatod a bojlert. Ha közel van, a szekrénybe helyezheted a leválasztó kapcsolóját.
A mûködtetõ gombok specifikációja például Eaton (Moeller) gyártmányban, az ajtóra szerelve.
Begomb:                 M22-K10, M22-A, M22-D-G
Kigomb:                   M22-K01, M22-A, M22-D-R
Vészgomb (ajtóra): M22-K01, M22-A, M22-PV
Vészgomb (külsõ, tokozott): M22-I1, M22-KC01, M22-PV