Földelés

Indította leslie78, 2012. június 03., 16:05:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

leslie78

szia

Ma a következõ jelenséggel találkoztam.

Földelést akartam kiépíteni egy nem rég más által be vezetékelt házba mert ez le maradt. Az utólag bekötött vezetéket a földelõ szondához érintetem és szépen szikrázott.

Következõ hibát tapasztaltam a kötözõ dobozba két helyen 3*2.5 mbcu kábelen fázis és nulla volt csak bekötve és a 3 ik vezetõbe is áramot mutatott a fáziscerka, ez a 3 ik vezeték egyik pontja sem volt bekötve. Próba lámpát raktam a nulla és a sárga zöld vezetékre és világított. Ezt a kábelt kihúztam a csõbõl és otthon is kipróbáltam csak a fázis  dugtam be és ugyan ezt a hibát tapasztaltam. szét bontva a kábelt 3 külön vezeték re ez a hiba megszûnt.

Földelés jó lett miután a kábelt szétbontottam nulla és védõföld közti áram 0 védõföld és fázis 230V

Mi a hiba oka???

válasz elõre is köszönöm

Novill

Nem igazán értem a leírás alapján. Ki van építve a fázis vezetõk, nulla vezetõk és a védõ vezetõ. A védõvezetõ nincs bekötve sehova, tehát földelõ szondára, EPH-ra sem. Vagyis a védõ vezetõ nincs föld potenciálon. Ekkor az árammal átjárt vezetõ mellett lévõ védõ vezetõben indukálódhat akkora feszültség, hogy a fázis ceruza világit. A fénye viszont gyengébb mint a fázisvezetõhöz érintve világit. Ez természetes jelenség. Viszont a próba lámpa nem világíthat a terhelés hatására elvileg. Kivéve, ha egy hibás készülékrõl jön vissza a hibaáram.

Szelei

Idézetet írta: leslie78 Dátum 2012. június 03., 16:05:56 DÉLUTÁN
következõ hibát tapasztaltam a kötözö dobozba két helyen 3*2.5 mbcu kábelen fázis és nulla volt csak bekötve és a 3 ik vezetõbe is áramot mutatot a fáziscerka, ez a 3 ik vezeték egyik pontja sem volt bekötve.
Mi a hiba oka???

Az a gyanúm valahol a villanyszerelõk lebontották mert túlterhelés végett tönkrement kábel volt. A melegedés hatására megvékonyodott szigetelõréteg áthúzott és ez okozta a jelenséget. Gyakorlatban én mindig össze darabolom kb. 30 centisekre, hogy ne tudják használni ha el lopnák. :)

Gyurmaúr(fi-relé)

Draaaga Szelei Úrfi! Nadon szukaar taccik am lennyi,de akko velünk Lákátosz-Orszóósz cáláddál mi lesz, ha magácká szétvággya aztat a kábeltot??? Mer az úgy má nem káráj, mer akko mivel fuggyuk mi összekötnyi a haazikót az ucccái lámpárúú???  ;D

nyaki

Én is jártam egyszer úgy, hogy megvettem egy 100m-es tekercset a szlovák 3x1,5mm2-es NYM-J (MBCu) 300V-os szigeteléssel ellátott típusból és egyik részében N-PE zárlatos volt a vezeték. Ne tudjátok meg mennyit szívtam a hibakereséssel, mert mindenre gondoltam, csak arra nem, hogy az új kábel zárlatos lehet. Mikor bevittem a boltba a hibás kb. 30m-es darabot, azt mondták, hogy hiszi a piszi, másodszor pedig ilyen még nem fordult elõ és ezt a gyártónak csak így ukk-mukk-fukk nem adhatják elõ. Keressem meg a hibát benne és majd eldöntik mi legyen. :-\