Milyen kismegszakitót kell beépiteni?

Indította Novill, 2012. május 30., 13:20:35 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

980POWER

Egy jó teszt bármilyen kérdésre képes megadni a választ.  :) De, inkább fordítva tegyük fel a kérdést mekkora vezetéket tegyünk az adott biztosító berendezéshez az adott helyszíni körülmények figyelembevételével. Feszültség esésre méretezünk általában, de a melegedés a veszélyesebb tényező, viszont ritkábban okoz gondot, de csak egyszer kell és akkor ott a baj. Szépen fel lehet fűteni az 5*2,5mm2 vezetéket B20 bakonyi kismegszakítóval való védelemmel, de az nálam szabadon vezetett és max. 45 percig van használva 1-1 alkalommal. Kellemesen meleg tapintású, nem forró, de csak 5300W motor megy róla, nyáron melegebb, de itt ugye nincs kihasználva a 20 amper, mi lenne, ha ki lenne használva? Ha a kérdésben feltett 25 ampert vesszük figyelembe, akkor még több terhelést tesz lehetővé és csőben még kevésbé távozik a hő, vagyis még melegebb lehet. Azért kíváncsi lennék hány ampernél olvad meg a szigetelés. láttam már ilyet még gyerekként, gyönyörűen távozott a szigetelés fűst és fényjelek nélkül, egyszer csak kilátszottak az erek a kábelből az elejétől a végéig szinte egyszerre jelent meg a belseje, zárlat se lett, mert észre vettük.

NagyPS

Melegedésre a legnehezebb kérdés ezt szinte minden irodalomban táblázatokból adják meg a jól ismert Keresztmetszet / elhelyezési mód A, B, C, Azon belül AL vagy CU vezető / majd a keresztezéseknél az Amper, a régi MSZ 172 ben is ez szerepel. Képlettel még nem találkoztam csak inkább kábel veszteséget számítóval.

JUVILL


Egy megjegyzésem azért lenne az előzőekben leírtakhoz.
Hogy most az MSZ HD 60364 szabványsorozat van érvényben, az rendben. Ez a szabvány - jelenleg - meghatározza, hogy milyen keresztmetszetet hány amperrel kell biztosítani. Ok, ezt most alkalmazzuk. De csak azokra a létesítésekre, amelyek az uniós szabvány hatálybalépése után történtek.
Korábbi létesítésre úgy gondolom még az előző szabvány, az MSZ 14550 vonatkozik.
Azt is tudjuk, hogy minden létesítést, a létesítés ideje alatt érvényben volt szabványok alapján kell felülvizsgálni. ;)
Nem olyan egyszerű azért ez a téma, mivel igen csak vannak még a múltból való szerelések.

Gyurmaúr(fi-relé)

És akkor még nem is beszéltünk a "korcs" szerelésekről, tehát ahol a hálózat bizonyos részei még az ántivilágban, bizonyos része(i) pedig mostanság készültek, tehát gondolok itt egy régi épületben lévő mezős kapcsolószekrénytől (melyben még mutatóban sincs pl. intelligens megszakító) elinduló zsírúj NAYY, netán SZAMkAM, esetleg MBCU, vagy épp MT kábelekkel megtáplált új épületről, ahol nyilván az új szabványok alapján lett kialakítva minden.

Fecó

A kismegszakítók karakterisztikájának csak a gyors-kioldó működésénél van szerepe.  Tartós terhelési viszonyoknál, túlterhelési tartományban egyformán viselkednek, mindegy hogy B vagy C a jelleggörbe. Tehát egy C16 A semmivel sem terhelhető jobban mint egy B 16 A. Szerintem ezt is fontos tudni ha terhelésről beszélünk...

Gyurmaúr(fi-relé)

Fecó, ezt senki nem is állította! Azt viszont állítjuk, hogy különböző delta t idő alatti túláram tűrési, átengedési képességeik vannak és ugye ez a lényeg...

Fecó

Világos, de ezek a különbségek csak gyorskioldásnál vannak jelen, mondjuk amikor kismegszakító az érintésvédelmi kioldószerv. Itt van jelentősége a hurokellenállás értékének is. Abban az esetben, ha Fi relé gondoskodik az érintésvédelemről, máris teljesen mindegy lesz a karakterisztika.

balzsi

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. március 01., 17:57:30 DÉLUTÁN
Abban az esetben, ha Fi relé gondoskodik az érintésvédelemről, máris teljesen mindegy lesz a karakterisztika.

Úgy gondolom, hogy villanymotor indításnál sem mindegy a kismegszakító karakterisztikája.

Fecó

Természetesen a hurokellenállás tekintetében értettem, elnézést ha megtévesztő volt. Arra gondoltam, ha nem a kismegszakító az érintésvédelmi kioldószerv, akkor nem kell törekedni az alfa szorzó alacsony értékére. Motorindításnál a gyorskioldó jut szerephez, B esetében 4-5* névleges áramfelvételnél történik kioldás, C esetén 10* névlegesnél. Nyilván itt ez lesz a szempont.

JUVILL



"Motorindításnál a gyorskioldó jut szerephez..."
Nem vitaképpen írom. Nem a lomha kioldású, vagy a "C" karakterisztikás inkább.