Kombinált tűzhely bekötése

Indította fulton, 2014. január 09., 22:08:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Jó estét
             Egy vendéglő konyhában  van elektromos föző-3,2kW+ler 9,8kW SIEMMENS
5 méter távolságra a biztositék táblától amiben háromfázis. Ilyen párositás van három drb.Elég-e az 5x2,5-ös kábel mindháromnak egy egy kábel.
                                                       Köszönöm a segitséget

nyaki

Üdv!
A terheléseket figyelembe véve min. 5x4mm2 kell 20A-re biztosítva. Természetesen az 5x2,5mm2 is tökéletesen elég lenne, de a jelenlegi szabványok szerint ezt csak 16A-rel lehet biztosítani, ami miatt már nem elegendő.

Fecó

Akkor kihasználva ezt a faramuci helyzetet MBCU kábel helyett 5×2,5 mm2 NYY kábelt kell választani, ami már földkábelnek számít, így az MSZ 13207 szabvány vonatkozik rá, ami levegőben megenged erre a kábelre 25 A terhelőáramot :)

faxelektro

 Falon kivűl kell,hogy vezessem kábelcsatornába úgy hogy akár vezetéket is rakhatok.

Fecó

Az igaz, de ebben az esetben a szabvány alapján (módosító tényezőket nem figyelve) csak 21 A terhelheted, akkor kell a 4-es vezeték, amit 28 A tudsz. De tekintve hogy a szabványok alkalmazása önkéntes, "csak" a biztonsági szintet kötelező betartani, akkor a már visszavont MSZ 14550/1-79 alapján, még a legrosszabb terhelhetőségi csoportban is 20 A-el terhelheted. A döntés a szerelő kezében van, és ami nagyon lényeges: Minél több szabványt ismersz, annál nyugtalanabbul alszol...

Üzenet összefûzve: 2016. november 05., 10:32:31 DÉLELŐTT

Bocsánat, az előző hozzáoszlás szerint az új szabvány alapján is megfelel a 2,5 mm2 keresztmetszet, ha nem kábellel, hanem csak vezetékekkel dolgozol, és vezetékcsatornát használsz. 20 A terhelhetőségre jó (Én már 25 A-ra koncentráltam) Szóval ennyire számít hogy földkábel, vezeték, vagy kábelszerű vezetékkel dolgozol...

vajdaviktor

Kedves fórumozók!

Érdeklődnék, hogy olyan kombinált tűzhely bekötésénél, ahol a sütő villanyos, a főzőlap meg gázos, és előreszerelve van egy egy darab 230V-os dugvilla, mi kell a garancia érvényesítéséhez? Azt "mondja" a gyártó, hogy nemcsak a gázosnak kell aláírni beüzemeléskor, hanem a villanyszerelőnek is. (a gázos bekötés megvolt szakitól, én meg bedugtam a dugvillát a konnektorba) Milyen papír kell még, és mit kell vizsgálnia a villanyszerelőnek ilyenkor?

Köszönöm válaszotok.

Simon Endre

Erre a garancia úgy érvényes mint bármelyik hőelektromos készülékre azokat sem kell "szakembernek" üzembehelyezni és garanciabiztosíték (bizonylat) sem szükséges. viszont a csatlakozókábel házi cseréje, toldása garanciavesztéssel jár.

Fecó

Az "előreszerelés" azt jelenti, hogy lóg egy kábel a sütőből, rendesen dugvillával? Vagy csak egy darab kábel a 3 felérvéghüvelyezett véggel, előkészítve a dugvillához? Ha rajta van a dugvilla gyárilag, akkor pont olyan mintha egy általános berendezés lenne, nem kellene igényelnie üzembehelyezői közreműködést. Egyetértek Simon Endre kollégával.

Simon Endre

A korábbi hozzászólásról felvillan, hogy egy alkalommal az ügyfél kérésére leszereltem a villásdugót és e kombi tűzhelyhez létesített új csatlakozóhely  ( a potenciális lurkó miatt) a tűzhely mögötti falra szerelt tűzhely kapcsolóra  kellett csatlakoztatnom. Ezt másnak is javaslom.