Mûszaki ellenõr és a villamos terv

Indította nyaki, 2012. május 04., 23:33:53 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Üdv Mindenki!
Bár nem vagyok igazságügyi szakértõ, de a mai nap parázs vita alakult ki egy építész mûszaki ellenõr és én köztem, abban a kérdésben, hogy ha a villamos terv szerint, az erõsáramú mellékáramkörû részekre vésett csövezést irányoztak elõ MCu vezetékkel, akkor ki lehet-e váltani MMCu vezetékkel.
Én úgy tudom, hogy mûszaki tartalmát tekintve ekvivalens a kettõ.
Kinek mi a véleménye errõl?

JUVILL


Nyaki!

Bocsáss meg, de nekem az a véleményem, hogy a mûszaki ellenõrnek igaza van.
Ha csövezés van a terven, és ahhoz MCu vezeték, az nem egyenlõ az MMCu vezetékeléssel.
Az MCu behúzható a csõhálózatba, cserélhetõ, csõmérettõl, terheléstõl, melegedéstõl függõen bõvíthetõ.
Az MMCu falvezeték. Ez bevakolásra kerül. Mûszaki bõvítése, véséssel (gányolással) jár együtt.
Ezt is be lehet húzni a csõhálózatba - ilyet viszont még nem láttam - és ez nem hiszem, hogy szabványos szerelés lenne.
Egyébként nem egy szerencsés szerelési módszer az MMCu véleményem szerint.
A helyiségek berendezése esetén elég egyszer belefúrni.:)

nyaki

Igen igazad van, bár nem teljes a történet. A tervdokumentációban a tervezõ engedélyt adott a vezetékszakaszok, világítási és egyéb áramköri berendezések utólagos változtathatóságára, amennyiben a mûszaki tartalom nem változik és ezt a tervezõvel és a beruházóval elõzetesen egyeztetik.
Én most inkább arra lettem volna kíváncsi, hogy mûszakilag ekvivalens-e a kettõ, mert véleményem szerint igen.
A másik, hogy jártam már én is úgy, hogy egy csövezéssel szerelt háznál belefúrtak a csõbe és úgy összebarmolta a fúrás a csövet és a benne lévõ vezetéket, hogy nem tudták újrafûzni és az adott szakaszt cserélni kellett. Aztán volt olyan esetem is, hogy egy régebbi szerelésû háznál, a mûa. csõbe húzott aluvezetékeket próbálták cserélni és az sajnos meg sem mozdult, Így kénytelenek voltak bontani. Sajnos a csövezésnél is elõfordulnak nehezen megoldható esetek, fõleg, ha nem egy kanyart tesznek  a nyomvonalba. Minden más esetben igazat adok neked.
Hozzá kell tegyem, hogy pl. az én házamban is csöveztünk és azóta történtek már bontás nélküli átalakítások.

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. május 05., 11:48:43 DÉLELŐTT
Igen igazad van, bár nem teljes a történet. A tervdokumentációban a tervezõ engedélyt adott a vezetékszakaszok, világítási és egyéb áramköri berendezések utólagos változtathatóságára, amennyiben a mûszaki tartalom nem változik és ezt a tervezõvel és a beruházóval elõzetesen egyeztetik.
Én most inkább arra lettem volna kíváncsi, hogy mûszakilag ekvivalens-e a kettõ, mert véleményem szerint igen.
A másik, hogy jártam már én is úgy, hogy egy csövezéssel szerelt háznál belefúrtak a csõbe és úgy összebarmolta a fúrás a csövet és a benne lévõ vezetéket, hogy nem tudták újrafûzni és az adott szakaszt cserélni kellett. Aztán volt olyan esetem is, hogy egy régebbi szerelésû háznál, a mûa. csõbe húzott aluvezetékeket próbálták cserélni és az sajnos meg sem mozdult, Így kénytelenek voltak bontani. Sajnos a csövezésnél is elõfordulnak nehezen megoldható esetek, fõleg, ha nem egy kanyart tesznek  a nyomvonalba. Minden más esetben igazat adok neked.
Hozzá kell tegyem, hogy pl. az én házamban is csöveztünk és azóta történtek már bontás nélküli átalakítások.
Lehet, hogy nem kellene filtatni ezt a témát, és kellemetlen vita lesz belõle.
Ezt nem akarom.
Az a véleményem most is, hogy mûszakilag nem egyenértékû.
Nem mindegy, hogy csövezve van, és abba behúzva MCU, vagy rögzítetten bevakolva MMCu.
Az MMCu az falvezeték, ezt biztos, hogy nem lehet kihúzni.

nyaki

Én sem akarok kellemetlen vitát, de hát miért is lenne az! ???
Én pusztán kíváncsi lennék a Te véleményedre is és mások véleményére is, hogy miért nem egyenértékû  mûszakilag(?), pedig mindkét esetben azonos keresztmetszetû dróton dzsal a petró ;) .
Nem vagyok sértõdõs és nem az én igazamat keresem, csak a valós tények érdekelnének a fentiek tekintetében, mint terhelhetõség, bekerülési kltg., szerelhetõség, szabványosság stb..

Novill

Elõször is meg kell vizsgálni, hogy az adott helyen, illetve létesítményben szerelhetõ-e MMCu  falvezeték. Tehát a  tervezõ a változáshoz hozzá járult, akkor véleményem szerint alkalmazható. Tehát ha nem tiltja az adott létesítmény jellege az MMCu falvezeték szerelését, akkor szerelhetõ és szabványos. Viszont a megrendelõ írásos (építési naplóban) hozzájárulását is be kell szerezni a késõbbi viták elkerülése érdekében. Hogy az MMCu falvezeték és MCu vezeték egyenértékû-e? Ugyan keresztmetszete egyenlõ. Szigetelése az MMCu vezetéknek azonos keresztmetszet mellett elvileg nagyobb a két szigetelés miatt, mivel ez közvetlenül a vakolat alá fektethetõ. Ezen okok miatt nem lehet egyenlõséget tenni két vezeték típus közé tenni.  Míg az MCu vezeték csõbe és vezeték csatornába húzható (szerelhetõ), vagyis nem helyezhetõ közvetlenül vakolat alá. Én személy szerint nem szerelek MMCu vezetékkel, illetve ilyen igényû munkákat nem is vállalok el az általatok leírt okok miatt sem. Sokunk szakmai véleménye eltérõ lehet, de attól még lehet szabványos. Egy kicsit hasonló a gégecsõ és a sima belsõ falú mûanyagcsõ szerelése is.  Mind kettõ szabványos. De úgy gondolom, hogy a sima falú (belsõ) csövek elõnyösebbek a vezeték behúzásoknál (nem beszélve az utólagos behúzásoknál), ha mind két csövet szakszerûen szerelik. Így én a sima falú csõvel szerelek többnyire döntõen, mert az évek során ez bizonyította az elõnyét.
Gyakran kerülünk vitába az építész mûszaki ellenõrökkel. Náluk más szempontok érvényesülnek. -  Ne vésd a falat, mert gyengíti, sok a helyreállításra fordítandó költség, a monolitnál ne hozd le a csöveket az oldalfalra, mert ott a beton kifolyhat,stb. -  Kérdés, hogy a megrendelõ mivel bízta meg. Bizonyos kisebb lakások esetén viszont joga van beleszólni a villamos munkákba ha erre a megrendelõ felhatalmazta, ezt a jogszabályok úgy tudom lehetõvé teszik.

metrigraf

Kicsit régi a téma, de szerintem mindig aktuális.

A tervezõ- mûszaki ellenõr - kivitelezõ(felelõs mûszaki vezetõ) "háromszögben" ritka a felhõtlen egyetértés!

Kinek, mi a feladata, joga?

1. Tervezõ - elkészíti a létesítmény kiviteli tervdokumentációját, a megrendelõ igénye és mûszaki lehetõségek szerint.
    A kiviteli tervdokumentációtól eltérni csak a tervezõ írásos engedélyével lehet!
    A tervezõ joga eldönteni, hogy adott esetben más mûszaki megoldás alkalmazható-e.
    Itt eldõlt, hogy önhatalmúlag lehet-e más vezetékezést alkalmazni?  Nem!
    Ha a tervezõvel megvan beszélve és hozzájárult akkor: Igen!
2. A mûszaki ellenõr a megrendelõ "embere".
    Ellenõrzi, hogy  : A terv szerinti kivitelezés történik-e?
                             A kivitelezés és tervezés megfelel-e a vonatkozó jogszabályoknak, rendeleteknek.
                             A kivitelezés jogi körülményei rendben vannak-e? (építési engedély, nyilvántartások, építési napló, stb)
                             Szerzõdések tartalma megfelel-e a vonatkozó rendeleteknek (Nav(Apeh), jogszabályok)
                             Számlák, elszámolások megfelelõek-e?
    Végül igazolja az átadási jegyzõkönyveket, dokumentumokat.
3. Felelõs mûszaki vezetõ. A kivitelezõ "embere".
    Felel a kivitelezés szakszerûségéért, a terv szerinti megvalósításért.
    Jelzi a tervezõnek a hibás tervezést, javaslatot adhat a terv módosítására.
    Vezeti az építési naplót.

Ha ebben a rendszerben megpróbáljuk a saját helyünket , feladatunkat  megkeresni, talán kevesebb lesz a félreértés, bosszankodás.