Villanyszerelési technikák

Indította nova, 2010. november 28., 00:08:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Fecó

"Vezetékből milyet szoktatok használni? tömör vagy hajlékony? MCU vagy MKH "
Épületvillanyszerelésnél a tömör vezetők vannak előnyben, főként a "bedugós" kötőelemek, és az érvéghüvelyekkel való piszmogás elhagyása miatt szerintem.

"Szoktatok-e érvéghüvelyet rátenni a sodrottra?"
Sodrott vezető bekötéséhez ez alapvető dolog szerintem.

"dugaljaknak hanyas vezetéket visztek"
A dugaszoló aljzatok általában 16 A terhelőáramra vannak méretezve, tehát ennek megfelelő keresztmetszetet. A fórum másik témájában már megvitattuk a 16 A-es  kismegszakítók elmenő vezetékszakaszainak keresztmetszetét, igenis olvasd át, tanulságos és elgondolkodtató lesz.

"Szoktatok-e használni 3 eres kábeleket?Ezeket hova ajánljátok?"
Gyakorlatilag a legtöbbe használt kábeltípus szerintem lakossági igényeket figyelembe véve. A kábelek elég tág fogalomkör, vannak kültérre, földbe fektethető típusok, hőálló szilikonkábelek és még számtalan kivitel. Oldalakat lehetne írni.

"MBCU vagy MTK?"
Az attól függ. Én általában az MBCU-t részesítem előnyben a tömör vezetőér miatt, de bizonyos körülmények esetén, a hajlékony ereket tartalmazó MT az előnyösebb. Az alkalmazási terület dönti el.

"Csövekből melyiket ajánljátok?"
Hova melyiket! Falban MüIII, falon kívűl Mü II, vagy MűI, betonban, falban Symalen, kültéren, földben, akár a vízszerelők által használatos KPE cső is jó dolog. Alkalmazási terület és a körülményektől függ, Én magam részéről a gégecsövet kerülöm.

"Használtok-e behúzószalagot?Ha igen milyet?"
Én a fém spirálisan sodrott szalagot szeretem, 5-10-15-20 m kiszerelésben használjuk, de ha meglévő vezeték mellé akarunk behúzni plussz vezetéket, akkor műanyag szalag, mert nem "darálja" szét a többi vezetéket behúzás közben.

"Ha van valami trükkötök akkor azt mondmár el nekem légyszives hagy tanuljak a tapasztalt villanyszerelőktől."
Gyakorlatilag ha közel 20 év tapasztalatát nevezed trükknek, akkor szerintem széles a paletta. Talán szűkítsük a kört, mert ez egy kicsit "butuska" kérdés.

"Földben milyen csövet és kábelt ajánlotok?"
Symalen vagy KPE cső, benne kábelszerű vezeték MBCU, MT. Az NYY kábelek, közvetlenül földbe is fektethetők védőcső nélkül a szabványok betartása mellett.

"Padláson ti szoktatok szerelni?"
Igen, előfordul, lehetséges. Szabvány nem tiltja, a megfelelő nyomvonalkialakítás és kötések mellett, a hőhidak és tűzgátlás figyelembevételével lehetséges, de olvass utána fórumon, vannak érvek-ellenérvek.

"Valamint egy kérdés: Fa födémnél gipszkarton álmennyezetnél hol mennek a kábelek és hogy és hova vannak felfogatva,erről tudtok nekem képet küldeni?"
Nem tudok képet küldeni, vannak műanyag "klipszek, fülek, melyekbe a kábeleket össze lehet rendezni, a kábelek szerencsés ha a hőszigetelésben vannak elhelyezve (hőhíd miatt) és a kötések kialakításánál, összerendezve rögzítve mennek a megfelelő kötődobozokhoz. Ha elkerülhetetlen a padláson való szerelés, Mi még 2-3 szál kábeltálcát is felcsavarozunk a fogópárokra, ahol rendezettebben tudjuk elkészíteni a nyomvonalat és kötéseket. De ez egy szakembereket megosztó téma, senki sem erőlteti, de egyértelműen szabvány sem tiltja a padlástéren való szerelést.

A fenti gondolatok az Én személyes meglátásaim és véleményem tükrözi, a teljesség igénye nélkül...

nova

Én néhány linkkel válaszolnék a villanyszerelő fórumról.

Villamos hálózat tetõtérben (padláson)? - Villanyszerelő Szakmai Fórum
Villanyszerelési tippek,ötletek és trükkök a gyakorlati életbõl. - Villanyszerelő Szakmai Fórum
Dugaszoló aljzatok felfûzése - Villanyszerelő Szakmai Fórum
Helyes keresztmetszet választása - Villanyszerelő Szakmai Fórum


Igazából a mostani kérdésedhez szinte a teljes fórumot belinkelhetném, mivel nagyon nagy területet ölel fel a villanyszerelés. Ezt láthatod a fórum terjedelméből is. Ezek olyan kérdések melyeket nem lehet egyszerűen megválaszolni. Tudom, hogy tanuló vagy még, de az iskolában sem egy hét alatt tanítják meg az alapokat. Ráadásul utána indul a valódi életben a tényleges tapasztalatszerzés. Részemről tetszik a hozzáállásod, hogy próbálsz utána járni a dolgoknak, igaz néha már túl aprólékosan. De azt szerintem neked is be kell látnod, hogy ez egy kicsit ennél bonyolultabb téma.  ;)

Érdemes használni a fórum keresőjét, melyről szintén van leírás a fórumon. Ha olyan téma vagy melyet nem értesz a fórumon segítőkész kollégák szívesen segítenek. Ha esetleg olyan téma van melyet nem találsz nyugodtan nyiss neki új témát, akár ha az iskolában olyat hallasz a villanyszerelési területről melyet nem értesz.  :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

egusztika

Szervusztok!
Lehet, hogy rossz helyen kopogtatok, esetleg kellene új témát indítani a kérdésemmel kapcsolatban, tudom a segítség úgy sem marad el!
Mi a helyzet manapság szabvány, illetve gyakorlati szinten a következőkkel:
1. Egy csőben (MŰ III., gége) csak egy áramkör három! vezetéke (egy fázis esetén) mehet?
2. A kötődobozban, ha megoldható (elég nagy), akár több áramkör vezetékei is átmehetnek, illetve több áramkör kötései létesíthetőek. Az különböző áramkörök vezetői megfelelően jelölve vannak!
Előre is köszönöm a hozzászólásaitokat!

nyaki

Hali!
1. A csőbe húzható erek számát csak a méret korlátozza.
2. Beköthető több áramkör is, de az átláthatóság és a javíthatóság szempontjából célszerű különválasztani, ha megoldható.
A fentiek csakis azonos feszültségszintre értendőek!

JUVILL


Én azért csak külön választanám az erős, és gyengeáramú vezetékeket is. ;)

nyaki

Juvill!
"...A fentiek csakis azonos feszültségszintre értendőek!"
Szerinted ez mire vonatkozik? ;)

Novill

Emlékeznek még a kollégák az MSZ 1600-1 szabványra! Ebben meg volt határozva táblázatban, hogy egy csőbe mennyi vezeték húzható be. Továbbá ebben a szabványban le volt írva, hogy egy csőbe egy áramkörhöz tartozó vezeték húzható be. Ha bele gondolunk nem is volt ez rossz előírás. Mert ha szabálytalanul is utólag lehetőség volt még behúzni vezetéket bővítés céljából. A kötődobozban több áramkör vezetékei is megjelenhettek.  Egyébként nem célszerű a csöveket teljesen kitölteni vezetékkel, gondoljunk arra, hogy a vezetékek kismértékben melegedhetnek. És ha nagyon sok vezetékkel spannoljuk ki a csövet... :)
Az hogy az MSZ 2364/ MSZ HD 60364 szabvány sorozat erről a kérdés hogyan vélekedik vajon?

JUVILL

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 12., 19:56:46 DÉLUTÁN
Juvill!
"...A fentiek csakis azonos feszültségszintre értendőek!"
Szerinted ez mire vonatkozik? ;)
Vannak erőátviteli, és vannak jelátviteli vezetékek. ;)
Ez az egyik.
A másik a melegedés. Ezt már Novill kolléga alátámasztotta az MSZ 1600/1. számú szabvánnyal.
Csak azért, hogy ne húzzunk bele annyit, mint "amennyi belefér".
Még akkor sem, ha mind azonos feszültségszintű. ;)

egusztika

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 12., 19:48:58 DÉLUTÁN

Én azért csak külön választanám az erős, és gyengeáramú vezetékeket is. ;)
Ezt én is így gondoltam! Ebből látszik mennyire nehéz nem túl hosszasan írogatni, de azért az összes információt eljuttatni a címzetteknek! :(

Fecó

Érdeklődni szeretnék, hogy lakásokban, symalen vagy hasonló csövek rögzítését a szerelőbetonon hogyan szoktátok megoldani? És a lényeg, hogy nem sima szerelőbetonról van szó, hanem amin talajpára elleni szigetelés is helyet kapott. Azt természetesen vegyük figyelembe, hogy nem 1-2 méterről van szó, hanem komoly tételről, és párhuzamosan futó 10-15 csöves szakaszokról. Én azt az infót kaptam, hogy például a fisher cég kézi beütőszege megfelel a feladatra, mert lyukat készít ugyan a szigetelésen, de a bitumenes lemezen a szeg "dugót" képez, és nem olyan mintha "szétfúrnák" A használata egyszerű és gyors, csak egy kézi beütőszerszám kell hozzá. Rögzítőszalagnak pedig nem Hiltiszalagot, vagy fémszalagot ajánlottak, hanem szövetből, egy erősített redőnygurtnihoz hasonló dolgot, ami nem vág bele a csövekbe. Úgy tudom a talajpára nem olyan mintha nyomás alatti talajvízről lenne szó, elhanyagolható a szeg által okozott sérülés. Plusz védelemként a szegeknél folyékony bitumennel becsurgatható. Mi a vélemény?