Földelés földelõ szonda

Indította redvill, 2012. január 20., 22:15:32 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Az Évé-univerzál összekötõ vezetéke stabil legyen, jó érintkezéssel. Ha hurokellenállást mértél 40 ohmmal, akkor a felezett értékkel 20 ohmra jön ki. A 10 ohmos földelési ellenállás értéket javaslom megcélozni. Feltehetõen még egy szondát kell telepíteni még. Jobbak azok a szondák melyekhez  hozzá van hegesztve  a 8-as - 10-es horganyzott acél huzal. A csavaros megoldások stabilitás miatt nem mindig jön be. Az egyik földelõ vizsgálatánál az egyik villanyszerelõ a földben kötötte rá a szondára a földelõ MKH 10-es vezetéket, ez így szakszerûtlen megoldás. Mindig az oldalfalon lévõ kötõ doboznál kell váltani acél vezetõrõl a rézvezetékre. A 10 ohmos alap  követelmény még mindig fenn áll, ha ÁVK van akkor is! A gáz szolgáltató nem foglalkozik ezzel, nekik csak a papír kell. Azért, hogy valaki fel vállalja a büntetõ jogi felelõsséget.

nyaki

Üdv Novill!
Ennél az ÉVé-Univerzálnál  a felezési ellenállásos mérés nem járható út, mert ha pl. 40 OHm a földelés ellenállása és a hálózat meg monnyuk csak 0,5 Ohm, akkor hamis lesz az érték. Ez szerintem csak akkor lenne járható út, ha ugyanolyan ellenállása lenne a hálózatnak is, mint a földelésnek, illetve fordítva.
Egyébként rendes földelési ellenállás méréssel mértem és gyári OBO (talán) szondát használtam, amire már eleve rá van hegesztve a O acél és szépen le van horganyozva, ezért furcsállottam az értéket.
Sajnos a terület úgy van kialakítva, hogy le van betonozva és térkövezve, még a franckarika is és csak egy talpalatnyi üres területet találtam az egyetlen  virágágyásban, ezért,  már látva az értéket, mondtam a tulajnak, hogy még a mûszaromat megnézetem, de ha jónak mutatkozik, akkor gondolkozzon el a beton felcibálásán, ám ahogy ezt kimondtam,  ??? azt  mondta, hogy oldjam meg másképpen, mert arról szó sem lehet. De hogyan, amikor 20 m-en belül nincs egy deka föld sem? A franc se gondolta volna, hogy ilyen szar értékem lesz, pedig elõtte feltérképeztem a területet és kérdésekkel is bombáztam a tulajt.

JUVILL



Safety egy korábbi hozzászólásában - rajzzal együtt - megadta a lakatfogós módszert. Ilyen esetben ez nagyon jó megoldás.
Nézd meg légy szíves!

Novill

Igen 40 ohm földelési ellenállás érték nagyon rossz. Esetleg hosszabb nagyobb felületû szondával kellene próbálkozni. Kérdés, hogy van-e olyan mûszere a kollégának, illetve lakatfogói amivel tud mérni földelési ellenállást.  A módszer jó, de továbbra is kérdés, hogy hogyan tudja feljavítani a mért értéket. A homok nem mindig jelent jó értékeket sajnos. Felül vizes lent már elõfordulhat, hogy száraz laza talaj, esetleg köves. Évé-univerzál miatt javasoltam a felezett értéket, igaz azzal is lehet földelési ellenállást mérni. Ez viszont sok esetben problémás a helyszínen. A pontosság tekintetében igaz jó közelítõ értéket ad. Régen gyakorta használtuk ezt a módszert nem is olyan rossz eredményekkel. Az is igaz ma már korszerûbb mûszerek állnak a rendelkezésre, csak pénz vagy ismeretség kérdése az egész. Azért a digitális korszerû mûszerek is idõnként megtévesztethetik az embert.

nova

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2012. április 10., 20:57:30 DÉLUTÁN


Safety egy korábbi hozzászólásában - rajzzal együtt - megadta a lakatfogós módszert. Ilyen esetben ez nagyon jó megoldás.
Nézd meg légy szíves!

Szerintem erre gondoltál:
Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata - Villanyszerelõ Szakmai Fórum
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Köszönöm az urak hozzászólásait.
Közben a mûszeremet elvittem a helyi nacsalnyikhoz, aki a kalibrálást végezte és kiderült, hogy rossz a Rf és az Ué mérõ része. Valami miatt nem érzékeli a segédszondát, meg egy-két tranyó is kampec. Csak azt nem értem, hogyan történhetett, mert eddig szinte csak a Rh-t méregettem vele. Na mindegy, remélem hétvégére meglesz, de addig is, mivel nincs más célmûszerem, viszont vannak egyéb analógjaim, a V-A mérõs módszerrel nekiesek, de az biztos, hogy kell még leverni földelõt, így rábeszélem a tulajt egy keskeny burkolatbontásra. Hétvégére minden kiderül.

Novill

Nekem is volt korábban ÉVÉ-UNIVERZÁL mûszerem. Igaz kevesebbet tudott, mint a mostani eurotest 61557.  Ezzel több problémám volt eddig, mint a korábbi mûszeremmel. Még ma is használom a másik mûszerrel szembeni ellenõrzésre, persze már amit tud.

nyaki

Üdv Novill!
Ezzel most azt akartad mondani, hogy ha elég "tehetséges" leszek, akkor Eurotestet ne vegyek. Jól gondolom?

Novill

Ezzel nem állítom, hogy ne vegyél Eurotestet.  Mert egy típuson belül is lehet eltérõ gyakorlati tapasztalat.Nekem ez van  és ennél a mûszeremnél tapasztaltakat írtam le. Nagyon sok embernek ez a típus van meg.  A többi létezõ típusról nincs gyakorlati tapasztalatom.

nyaki