Led izzó tapasztalatok

Indította nova, 2012. január 12., 20:07:30 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Ma vettem dimmelhető 3 db 10 W-os ledet. Ki is cseréltem a csillárban az égőket ledre. Az érdekesség hogy csak úgy működik rendesen ha 2db led és 1 db normál égő van becsavarva, vagy 1 db led becsavarva és ekkor is szabályozható. De két vagy három leddel már nem szabályozható. Érdekes eset!?

nyaki

Semmi extra, csak a fizikát nem lehet becsapni.
A hagyományos izzókhoz való dimmelők fázishasításos elven működnek, amihez szükség van bizonyos W-os terhelésre, ha ezt nem kapják meg, akkor felborul az áramkörön belüli visszacsatolás.
Gyártanak kimondottan az elektronikus előtétekhez és/vagy LED fényforráshoz való dimmelőket, amiknek még horrorabb az ára. Azt azért tudnod kell, hogy az elektronikus egységen keresztül hajtott és dimmelt kisülő lámpák és LED-ek, a dimmelés hatására a színhőmérsékletük és a színvisszadási indexük nagymértékben romlik, ami a világítási komfortérzetünkre rossz hatással van.
Használd egészséggel! ...de tényleg szó szerint értem.

Doppler

Sziasztok!

Javaslatot szeretnék kérni a következő esettel kapcsolatban.

3 hónap után 20 darab GU10 foglalatú (Life Light) Led izzóból már csak 5 darab világít.
A Led izzók foglalatán 230-380v feszültség mérhető a potméter tekerése közben.  A Ledek felforrósodnak, de látszólag normálisan világítanak és amikor lejjebb van tekerve a dimmer kapcsoló akkor a tipikus zizegő hang hallatszik.

A dimmer kapcsoló:
Leddiszkont - Led dimmer/fényerőszabályozós kapcsoló 1-630W között. Life Light termék

Gondolom a kapcsoló hibás... 

nyaki

Üdv!
Mennyi vezeték megy a dimmerbe? 1 vagy 3 fázisú az épület/lakás villamos betáplálása?

Doppler

Nem tudtam még megnézni mert az ismerősömnél van a probléma, de a három fázis nem lett bevezetve az épületbe.
Elvileg a régi kapcsoló helyére került és csak fázist szakít meg.

nyaki

Ezek szerint nagy a valószínűsége, hogy fázishasításos elven működő szabályozóról van szó. és ha valamilyen kétes belső elektronikát tartalmazó, esetleg kapacitív előtétes LED piláccsal van használva, akkor semmi jót nem ígér a formáció. Természetesen vannak olyan minőségi driverek, amelyeket fázishasításos szabályozóval lehet szabályozni, de azok a LED chipektől függetlenül, külön dobozolva vannak szerelve. Ezek a GU10-es vackok nem szokták tolerálni a szabályozást, bármit is hablatyolnak róla, bár elég meggyőzően szoktak érvelni az eladók.
Sajnálom, de hirtelen és látatlanba több ötletem egyenlőre nincs. Érdemes lenne szétszedni egy tönkrement pilácsot, hogy kiderüljön, milyen elektronikája is van valójában.

feripapa1

Idézetet írta: Doppler Dátum 2017. május 23., 08:51:20 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Javaslatot szeretnék kérni a következő esettel kapcsolatban.

3 hónap után 20 darab GU10 foglalatú (Life Light) Led izzóból már csak 5 darab világít.
A Led izzók foglalatán 230-380v feszültség mérhető ......

Az én elgondolásom szerint a gond az lehet, hogy ez a GU10 ledes cucc nem dimmelhető. A megadott honlapon nem találtam így hirtelen olyan fényforrást GU10-ben, melyen feltüntették, hogy dimmelhető. A dimmelés az elektronikát hazavágja.

Doppler

Nyaki! Feripapa1! Köszönöm a válaszokat!

Igen, itt az eladói ráhatás dönthetett szerintem is és gyanús az is, hogy extra akciós volt minden.

Nyaki! 12V-os rendszerről írtál?
Ahogy informálódok az kezd körvonalazódni bennem, hogy még a drága minőségi márkák esetében sem megbízható ez a 230V-os megoldás és a javaslat a 12V-os rendszer kiépítése.

Nektek van ezzel tapasztalatotok?
Azért kérdezem mert most újították fel a házat és nem akarnak megint javítgatni, vésni, festeni.



feripapa1

Idézetet írta: Doppler Dátum 2017. május 25., 12:33:59 DÉLUTÁN
.....  Ahogy informálódok az kezd körvonalazódni bennem, hogy még a drága minőségi márkák esetében sem megbízható ez a 230V-os megoldás és a javaslat a 12V-os rendszer kiépítése.

Az, hogy a led spot 230V-os az nem baj. A fontos ilyenkor, hogy a spot dimmelhető legyen. Ezt feltüntetik a csomagoláson és a spotokon is. Nálad a legnagyobb gond, hogy a cég azt írja, hogy ez a dimmer csak az adott márka spotjaihoz jó. Ez a gáz! Nem tudni miért írnak ilyet, de valószínű nagyon meg van az oka. Nekem is van ebből a márkából spotom és meg vagyok elégedve vele. De az enyém sem dimmelhető. Próbálj meg venni 2 db dimmelhető led spotot és próbáld ki azokkal. Ha működik, akkor öröm, ha nem, akkor .....

nyaki

LED meghajtásnál fokozottan kell figyelni az áram stabilitására és maximumára.
A 230V-os dimmelhető LED-es fényforrások bonyolult elektronikát tartalmaznak a fentiek miatt. A fázishasításos eljárásnál nem tudják az áram stabilitását biztosítani, hiszen feszültségalapú a vezérlése, melyet át kell "konvertálni" áramszabályozásra úgy, hogy közben szemmel érzékelhető módon ne villogjanak a chipek, ezért csakis nagyfrekvenciás szabályozással lehet megoldani, miközben figyeltetni kell a LED-ekre jellemző üzemállapotokat is. Ha rossz az elektronika tervezése, akkor nem szabályozást, csupán hirtelen fényerő csökkenéseket fogunk tapasztalni, villódzások közepette. A hagyományos izzóval ellentétben itt a LED nyitófeszültségének a kezdeti tartománya és a rajta átfolyó áram határozza meg a fényintenzitás nagyságát és ez egy nagyon szűk tartomány, ezért az elektronikát úgy kell speciálisan megtervezni, hogy a nyitófeszen nehogy megtudjon ugorni a lavinaszerűen meginduló áram, mert az hanyatt vághatja a chipet.
Innen nézve a dolgot sajnos nem az olcsó kategória szülötte a dimmelhető 230V-os LED fényforrás különösen akkor, ha a benne lévő chipek ráadásul 3 színű chipek keverékéből tevődik össze. Az ilyen fényforrásokba szerelt elektronika komoly mennyiségű hőt is képes termelni, amit érintés- és tűzvédelmi okokból nem tudnak megfelelően elvezetni, így az tovább fogja melegíteni a már amúgy is túlhajtott és forró LED chipeket. Ebből kifolyólag van az is, hogy bár a LED kb. 100.000 üzemórát is képes világítani, de a mostoha üzemi körülmények miatt, jó ha 5-20.000 órát megérnek.
A legjobb megoldás lenne a 12V-os rendszerre való átállás megfelelő driverrel, szabályozóval és kielégítő hűtéssel, de ez sajnos gyakorta nem járható, így a hozzá nem értő nagyközönség számára, marad a szabályozás nélküli, megfelelő fényintenzitású és általános forgalomban lévő foglalattal szerelt LED fényforrás kiválasztása.