Ávk bekötésének kötelezettsége?!

Indította Bigbrutal, 2017. június 17., 20:46:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Bigbrutal

Sziasztok.

Belefutottunk egy olyanba, hogy adott egy 80as években épített családi ház. Ki hívtak gyors szolgálati hibajavításra. Zárlat volt  de ezt meg is oldottuk.. Ajánlottam a tulajdonosoknak egy ávk beszerelését amit kértek is. Eddig minden ok. Új doboz, biztosítékok cseréje és ávk be. Igen ám de földelés csak részben volt jelen a házban.( Hőtárolós kályhákhoz el van víve)  Ezt közöltem velük és azt is hogy ez nem biztonságos. Van egy konyha ahol történt egy felújítás földelt konnektorokkal de a szekrényekben ennek nyoma sincs. Sőt egy vezetéket sem kötöttek a földelő sínre.  Ok. Akkor azt ajánlottam nekik hogy végig nézzük a hálózatott és adok egy árajánlatot arra hogy mindenhol legyen rendes földelés, eph. Erre kaptam egy telefonhívást a mai nap a fiúktól hogy ő ügyvéd és jogi útra tereli az ügyet ha kell (barátságosan de kicsit támadó hangnemben ) mert egy igazságügyi ellenőr barátjával megnézhették( vill mérnök) és ő azt jelentette ki hogy nem szükséges az ávk és a földelés. Nem vagyok mérnök,csak egy villanyszerelő , de tudtommal változott a szabvány is ami az Ávk beépítését illeti de az hogy nem kell a teljes hálózatott ellátni földeléssel??? Van egy érzésem hogy sántít az ügyvéd úr kinelentéseiben . Vélemények?
Előre is köszönöm a válaszokat


Üzenet összefûzve: 2017. Június 17., 20:55:45 pm

Igazságügyi szakértő, bocsánat.

Üzenet összefûzve: 2017. június 17., 21:05:55 DÉLUTÁN

Továbbá arra kértek állítsam vissza az eredeti állapotot, amit meg is teszek ha ezt kérik, de félve, mert akkor veszélyesen hagyom az ingatlan elektromos hálózatát. Kérdésem többek között az lenne , érdemes egy nyilatkozatot kiadnom hogy védjem magam egy esetleges későbbi baj végett?  Vissza köthetem úgy a hálózatot egyáltalán?

Simon Endre

Egy autójavító szolgáltatásnál vitatott számlaösszeg miatt visszarontható-e  fék, kormányszerkezet, irányjelző vagy szivárgó üzemanyagvezeték? Nyilvánvalóan nem. Én két tanu (kolléga) jelenlétében a megrendelt visszaalakítást jegyzőkönyvezném és így el is végezném és ennek is elkérném az árát. Aki ezt kéri nem csak magát és hozzátartozóit veszélyezteti hanem azokat is ekik ebben a lakásában vendégek, hivatalos ügyben vannak jelen, vagy csak becsengetnek hogy eligazítást kapjanak, továbbá nem megengedett és nem is arra szolgál ez a védelmi mód hogy a hibaáram élőlényen keresztül zárodjon. Az igaz hogy a földelés (PE) még magas ellenállás értékkel is is jól véd, de annak akkor is ott kell lenni a védelmi kapocspontokon.

Bigbrutal

Köszönöm, így gondolom én is!

Meg írom mi lett belőle. próbálom nyugodtan kezelni a dolgot , és többszörösen figyelmeztetni a fogyasztót hogy így a veszélyeztetés is megállja a helyét. A megrendelő nem követ el ezzel törvénysértést amúgy? 

nyaki

Üdv!
Érdemes elolvasni a ÉVMuBi 2013 júniusi és a 2015 októberi állásfoglalásait és ennek megfelelően, szabvány szerint eljárni.
Természetesen ha nem történik meg az átalakítás, akkor a régi szabványok érvényesek a villamos berendezésre, aminek megítélését a helyszíni szemle mondja ki. Előzetes szemle nélkül és a leírás alapján azt tudom mondani, hogy a meglévő kialakítás az akkori MSZ 172, az MSZ 1600, de még a KLÉSZ szerint sem felelt meg, tehát a tulajdonos nagy bajban van, ha erre akar hivatkozni, mert a teljes felelősség őt terheli a felújítás odázása miatt.
Innentől kezdve javaslatokat tehetsz ugyan, de mivel a szó elszáll és az írás megmarad, ezért mindent papírozni!!! ...sajnos ez egy ilyen abszurdisztán, ahol a papír mindennél fontosabb lett.
A probléma ott van, hogy hozzányúltál a villamos hálózathoz és ha fényképekkel nem tudod bizonyítani, hogy mi volt az eredeti állapot, akkor később egy ügyvéd úgy meg tud forgatni a jelen jogi környezetben, hogy esélyed nem lesz az igazad megvédésére. ...átkozottul megalázó helyzetben vagy, én mondom. :-\

Bigbrutal

Köszönöm. Részlegesen vannak fotóim mivel két szekrény van hála istennek és csak az egyikhez nyúltam hozzá , mert a másiknak nem is lett volna értelme ügye bár, teljesen egyértelműen látszik az hogy sosem volt a földelősínen semmi, továbbá ott is látszik a színjelzés teljes hiánya.De az tény hogy innentől kezdve mindent fotózni fogok ...  A számlákon feltüntettem azt hogy további felújítás szükséges , még az első alkalommal. nem sok de valami... Próbálom békésen megoldani az ügyet de van egy két és fél oldalas előzmény és ha azt nem adom ki még most , nah akkor biztosan bajba vagyok. Ha megalázó ha nem , mit vernek rám? fölöslegesen ajánlottam az  ÁVK bekötését, nah bum. Számlán feltüntettem hogy tenni kell valamit , jegyzőkönyvet is készítettem . nem tudom mit tehettem volna még?! oh, azt nem is teszem hozzá hogy ingyen felajánlottam nekik ( mert nyugdíjasok) hogy elvégzem a feltárást és az árajánlatot ami minimum egy fél nap...

Üzenet összefûzve: 2017. június 18., 17:08:35 DÉLUTÁN

Elolvastam őket. ott kimondja hogy hogy azt a részt amihez hozzányúlsz , függetlenül a felújítás mértékétől a akkori jogszabályok alapján kell szabványosan kivitelezni, azaz mivel új dobozt tettem fel úgy kell az ÁVK. meg a többi is. Jól értelmezem?

Sztrogoff

Nem fölöslegesen ajánlottad az ÁVK-t.

Én azt közölném a helyedben:
Az, hogy valahová nem kell érintésvédelem, az már egy rég túlhaladott álláspont. A villamos biztonságtechnikai szabványokat általában megtörtént esetek alapján módosítják. Hazánkban, igazodva a nemzetközi előírásokhoz, 1986 óta az újonnan épített hálózatoknál és berendezéseknél mindenhová kell érintésvédelem. Visszamenőleg ez nem kötelező, de az ajánlása szerint az ÁVK beépítése még védővezető nélkül is javasolt, a szabvány szövege szerint " Az áram-védőkapcsoló védővezető kiépítése nélküli alkalmazása nem egyenértékű a védővezetős, érintésvédelmi módokkal. De a régi, érintésvédelem nélküli lakásokban az áramütés elleni biztonságot fokozza, és a szabványos érintésvédelmi módok létesítése első részletének (lépcsőjének) tekinthető." Minden lelkiismeretes villamos szakembernek legalább ezt a javaslatot meg kell tennie régi berendezésekkel való találkozáskor. A mai szabványban ez az ajánlás nincs benne, de az ÁVKnak ezen szerepe megtalálható kiegészítő védelem címen.

A többiben nem értek egyet, az eset tanulságaként azért javaslom, hogy legközelebb, ha egy lépést kívánsz előre léptetni az üzemeltetővel, tájékoztasd az abból a lépésből következő többi lépésről és azok következményeiről.

Bigbrutal

Köszönöm, Mire gondolsz amikor azt írod a többiben nem értesz egyet ?

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2017. június 18., 18:16:25 DÉLUTÁN
Nem fölöslegesen ajánlottad az ÁVK-t.

Én azt közölném a helyedben:
Az, hogy valahová nem kell érintésvédelem, az már egy rég túlhaladott álláspont. A villamos biztonságtechnikai szabványokat általában megtörtént esetek alapján módosítják. Hazánkban, igazodva a nemzetközi előírásokhoz, 1986 óta az újonnan épített hálózatoknál és berendezéseknél mindenhová kell érintésvédelem. Visszamenőleg ez nem kötelező, de az ajánlása szerint az ÁVK beépítése még védővezető nélkül is javasolt, a szabvány szövege szerint " Az áram-védőkapcsoló védővezető kiépítése nélküli alkalmazása nem egyenértékű a védővezetős, érintésvédelmi módokkal. De a régi, érintésvédelem nélküli lakásokban az áramütés elleni biztonságot fokozza, és a szabványos érintésvédelmi módok létesítése első részletének (lépcsőjének) tekinthető." Minden lelkiismeretes villamos szakembernek legalább ezt a javaslatot meg kell tennie régi berendezésekkel való találkozáskor. A mai szabványban ez az ajánlás nincs benne, de az ÁVKnak ezen szerepe megtalálható kiegészítő védelem címen.

A többiben nem értek egyet, az eset tanulságaként azért javaslom, hogy legközelebb, ha egy lépést kívánsz előre léptetni az üzemeltetővel, tájékoztasd az abból a lépésből következő többi lépésről és azok következményeiről.

nyaki

"Ha megalázó ha nem , mit vernek rám? fölöslegesen ajánlottam az  ÁVK bekötését, nah bum. Számlán feltüntettem hogy tenni kell valamit , jegyzőkönyvet is készítettem . nem tudom mit tehettem volna még?!"
Nos, ha már egy kedvesnek látszó ügyfél jogi úttal nyit, ráadásul ügyvéd és bevon a témába egy állítólagos szakértőt is, az sajnos nem sok jót ígér még akkor sem, ha Te biztos vagy magadban és a szakmaiságodban. Tapasztalatból tudom, hogy az ilyen típusú embereket kerülni kell, mint a leprát, mert a lelkük sem tiszta és ők ebből élnek.
A mai i-gazságszolgáltatás csupán jogszolgáltatás és lássuk be, az ilyenek jobban otthon vannak ebben, mint egy becsületes iparos és a jog nem tesz különbséget tisztességes és nem tisztességes ember között, mi több úgy összezavarták a rendet talmi törvényekkel, hogy halandó nem képes ezen kiigazodni, miáltal a beavatottak bármit megtehetnek vele.
Sajnos sokan belefutunk ilyen csapdákba, ezért megalázó nem csak a Te helyzeted, hanem minden szakemberé. :-\
Kíváncsian és aggódva várom a további fejleményeket.

980POWER

Vajon mi a kifogásuk ellene? Először elfogadja az ajánlást, ki is vitelezteti majd vissza vonja és megfenyeget, hogy jogi útra tereli az ügyet? Én most elakadtam valahol, nem értem mi a lényege az egésznek. Lehet azt gondolják lehúztad őket?

Sztrogoff

Szerintem nyilvánvaló, hogy azt gondolták. Belementek egy összeg kiadásába, és erre kiderül, hogy megnyílt előttük egy szakadék, amibe pénzkötegeket kellene beledobálni. Én mondjuk azért írtam az előbb, hogy hozzányúlás előtt vázolni kell, hogy mik történhetnek, az elágazásokon pár lépcsőt előre menni. Az teljesen mindegy, hogy a fórumtársnak igaza volt-e, vagy nem, arra az életveszélyre, amiben negyven évig éltek és semmi jele nem volt, elég nehéz hivatkozni. A jogi kellemetlenségek ezzel vélhetőleg megelőzhetőek, de meggyőzve az átlagpolgár nehezen lesz. Elég jó színvonalon állt már a szocializmusban is a készülékgyártás ahhoz, hogy ha ezek soklakásos házban laknak, ott az elmúlt fél évszázadban nem volt villamos baleset, sem a baráti körükben, stb. Én 83-ban találkoztam egy olyan kuncsafttal, aki elég intelligens volt ahhoz, hogy amikor azt mondtam, hogy uram, ebben a műhelyben nincs védővezető az aljzatokban, akkor elszomorodott, hogy az ő kedves felesége veszélyes körülmények között dolgozott (érteni: előtte se és azóta se).