Kérdés,és válaszok

Indította csabi melinda, 2017. június 10., 10:42:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

csabi melinda

A fa oszlopot minden értesítés nélkül beton oszlopra cserélték . A régi oszlopról való áthelyezésnél a vezeték feljebb került bekötésre.  Leszakították a tetőtartónál lévő csatlakozóból a vezetéket így nincs áram az ingatlanomban .A hibát rám hárítják és feltételeket szabnak. Helyeztessem ki a villanyórát külső felületre tetőtartót cseréltessek. Tartozásom nincs az ingatlanon. A hibát pedig nem akarják elismerni. Tanácsot szeretnék kérni ilyenkor mit tegyek ,mert sajnos az illetékes emberekkel nem boldogulok.

nyaki

A hibát nagy valószínűséggel a hálózatszerelők követték el. Az oszlopok cseréje előtt, a folyamatos energiaellátás érdekében kérniük kellett volna a hálózatengedélyestől a tápláló vezeték cseréjét plombabontással egyetemben, amit gondolom, hogy a bonyadalmak és számukra előre nem kalkulált plusz költségek miatt, nem kértek meg, viszont mentesülhetnek a felelősség alól, ha a vezeték hossza ugyan elegendő volt, de a helytelenül kialakított, tetőtartón történt kötés miatt történt a szakadás.
Mihamarabb érdemes egy hibabejelentést tenni a területileg illetékes szolgáltatónál és a kivonulásukkor ott lenni a szemlén, közölve a szemmel is látható tényállásokat.

Fecó

1" rozsdás korrodált vascső, elkorhadt szarufából kifordult rozsdás csavarok, tetőtartó cső tetején régi "gomba" alakú sapka alá befutó 2,5 vagy 4 mm2 aluvezeték (esetleg már réz, de ez sem jobb, hiszen a hálózatról aluvezeték érkezik), elrohadt és a nap által "megevett" szövetszigeteléssel, régi "térdenhajtott" kátrányos csőben soha meg nem mozduló fővezetékkel, sok ilyet látni. Természetesen a mérőhely is hasonló, aprócska fa doboz (inkább üreg) földelés nincs, a mérő felett egy szem porcelán diazed, az is megpatkolva) Valahol még a régi porcelánszigetelők is díszelegnek a tetőtartón, sokszor ezek tartócsavarjaiba van akasztva az "S" horog a 10+25-ös csatinak. A tetőtartónál lévő kötés sok esetben olyan állapotban van a csőbe elmenő vezeték kora miatt, hogy félve nyúl hozzá az ember, egy rossz mozdulat és jobb esetben eltörik, rosszabb esetben az arcodba robban. És ha szólsz, hogy ráférne egy felújítás, akkor az "eddig jó volt", "nincs erre pénzem", és a "talán majd jövőre" mondatok szoktak elhangzani. Azért fejlődünk is valamiben, már mindenkinek van mikrohullámú sütője, beszerzett egy automata mosógépet is, esetleg a felújított konyhába még mosogatógép is került. A régi RAKÉTA porszívó is a múlté, már van új 1500 Wattos gép helyette. De közben, fent a rozsdás tetőtartócső tetején megcsillan a napfény a koszos fehér porcelánszigetelőn...
Kedves Melinda, fényképezd le nekünk kérlek a kidőlt csövet, esetleg ha látszik a bilincsek helyeit amiből talán megítélhető a tartószerkezetet ért erőhatás.

nyaki

Nos, igen.  ::)
Én is sok ilyet láttam már, de a tulajdonosnak megelőlegezve az igazát, ugyan a fentiek élnek, azonban ott van a de. Tényleg csak akkor kapunk egyértelmű választ, ha minden körülményt ismerünk. A képek magukért beszélnek.

csabi melinda

Köszönöm a válaszokat. Az utolsóra szeretnék válaszolni.Talán ő járt tegnap nálam,mert a modora erre  hasonlít. Ezt érdekesnek tartom. A szarufa nincs elrohadva! A tetőtartón az áramot már 2015. 08 hóban helyre állították éppen a cégnél dolgozó szakember . Ekkor még úgy látszik  nem haladtunk a korral. Akkor nem mondta a tulajdonosnak ,hogy ezt nem tudja megoldani. A mérőhely nem fadoboz. Mérőórát ezek a kedves szakemberek helyezték  a helyére ,és nem patkoltam meg semmit. Becsületes embernek tartom magamat és nincs tartozásom. A fényképeim meg vannak ,de nem kívánom a te részedre bocsájtani. A szerelő autó a hiba bejelentésnél nem kellene ,hogy üresen jöjjön a helyszínre ,és még ezt közlik is az emberrel. Hibánál ,hogy javítanak üres autóval ? Egy helyszínre kijövetelnél a tulajdonos nevét tudják akkor illene bemutatkozni.A mérőóra a cég tulajdona ,és az odáig bejövő vezeték is. Amikor illegális áram vételezés történik akkor miért viszik el a villany órát ,ha nem a cég tulajdona? Ilyen munkálatoknál illene értesíteni a tulajdonost.  Köszönöm a segítséget.

Fecó

Nem, nem én jártam arra :) Ezek szerint már volt meghibásodás, és ezek szerint a tulajdonos volt otthon, aki szerint nem jelezték felé, ha esetleg nagyon régi, nem üzembiztos a berendezése. Ha ez így volt, az bizony nem szép dolog a hibajavítást végző szakemberek részéről, ez mindenképpen tény. Bár sajnos a szó elszáll, jobbnak tartanám ilyenkor a szolgáltató részéről az írásbeli felszólítást ha valóban élet és vagyonbiztonságot fenyeget a berendezés. Nem személyeskedni akartam a hozzászólásommal, általánosságot írtam le, hiszen nem láttam a mérőhelyet, és ezek szerint nem is fogjuk látni. A mérőórát természetesen a szolgáltató szereli a helyére, mint ahogyan ő is szereli le, az ő tulajdonát képezi a mérő. Tehát bizonyos esetekben elviheti, viszont neki kell gondoskodnia a hitelesítés miatti és a meghibásodás miatti cserékről is ingyen és bérmentve. Az hogy a szerelő autó üres, nem tudom pontosan mit jelenthet, de tény: a szolgáltató nem cserél vagy javít tetőtartót, tehát ilyen feladathoz nincs is náluk sohasem anyag. Ettől eltekintve osztom az aggodalmad, én is láttam már olyat, hogy még egy létrájuk sem volt. A bemutatkozást inkább nem kommentálom, ezek nem szakmai, hanem etikai dolgok. A mérőóra a szolgáltatóé ugyan, de a régi szerelés miatt, a légvezetéki csatlakozóknál az első kötési pontig tekinti magáénak a vezetéket, ami jelen esetben lehet hogy a tetőtartó csőnél van. Sajnos sok esetben tapasztaltam, hiába akarná a szolgáltató az új 16-os csatlakozót behúzni a mérőhelyig a régi 2×4-es rongyszigetelésű alu helyére, az igen csekély sikerrel kecsegtet, jó esetben még a régi is beszakad, és a szolgáltató nem vés-csövez-gipszel, hanem kisiparoshoz utasít. Az utcai hálózati oszlop cseréjénél nem szokták értesíteni a lakosokat, hiszen a szolgáltató a saját berendezésén végez munkát, közterületen, de természetesen az áramszünet időpontjáról kell tájékoztatni a fogyasztókat. Abban az esetben szoktak értesítést küldeni, ha be kell jussanak a portára, mondjuk épp a csatlakozó vezeték cseréje miatt, hiszen a tulajdonos nélkül nem mehet be magánterületre. Szerintem ha a mérőhely műszakilag rendben van, a tartószerkezeten látszik, hogy a létesítés idejében érvényes szabványok szerint, megfelelően rögzítve is volt, adott esetben megfelelő túlnyúlás esetén rendesen ki is volt kötve, és egyértelmű hogy valami "rendkívüli" erőhatás következtében kitépték, akkor ragadj meg minden lehetőséget, és próbáld behajtani rajtuk a javítás költségét. Azért vagyok viszont kicsit kétkedő, mert a csatlakozó vezetékeket mindig kézi erővel feszítik fel  a hálózatra, és általában egy ember, az oszlop tetején állva, vagy akár kosaras kocsiban dolgozva sem képes több mázsányi húzóerőt kifejteni. Az is lehet, hogy beleakadtak daruval, vagy kosaras kocsival, emiatt történt. Első körben keress egy regisztrált, mérőhely kialakításra jogosult vállalkozót, aki egyrészt felméri a javítási munkákat, így tudni fogod a várható költségeket, amit be akarsz vasalni a szolgáltatón. Másrészt a szaki segíthet eldönteni, mekkora erőhatás érte a tartószerkezetet ami miatt kidőlt/elgörbült. A modorom miatt elnézést kérek ha valaki bántónak gondolja, talán azok, akiknek kicsivel több hozzászólásuk van a fórumban, elnézik nekem..

csabi melinda

Köszönöm a választ. Minél előbb utána járok a dolognak.

vegas

Kicsit felhozom a témát egy kérdéssel.
A témainditó ezt írta:
"Helyeztessem ki a villanyórát külső felületre tetőtartót cseréltessek."
A kérdésem az lenne, hogy ezek szerint a tetőtartó (árboc) az ingatlantulajdonos tulajdona és nem pedig a szolgáltatóé?
Kinek a feladata azt rendben tartani (állagmegóvás)?

Köszönöm.

sanyika

Üdvözletem!

A tetőtartó a fogyasztó tulajdona nem pedig a szolgáltatóé, a fogyasztó ill. az ingatlantulajdonos feladata rendben tartani.
Csak a csatlakozó vezeték és a mérő berendezés ( villanyóra) a szolgáltató tulajdona.

vegas

Köszönöm.
Ezek szerint lehet rá tenni mondjuk parabolaantennát is.