lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés

Indította lesifotós, 2017. február 24., 10:41:35 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

lesifotós

Sziasztok!

Egy 5 szintes panelház világítását szeretném átalalkíttatni.
Az elgondolás: minden lámpa (18db) saját -alkonykapcsolóval ellátott- mozgásérzékelővel vezérlődik.A mozgásérzékelők nyugalmi áramfelvétele 10mA. Ebből adódóan 40W a teljesítményfelvétele. Ezt szeretném lecsökkenteni!
Adódna a lehetőség,hogy a jelenlegi lépcsőházi automat+alkonykapcsoló+DIL0052 rendszert átalakítani úgy,hogy a világítás hálózat csak a külső alkonykapcsoló által engedélyezett időben kapjon tápfeszültséget. Ennek a megoldásnak a nagy hátránya a DIL0052-nek az áramfelvétele (éves szintenátlag napi 12 órával számolva a világítás engedélyezését).
Ennél takarékosabb lenne a digitális kapcsolóóra beépítése. Ezek között 14VA és 2.5VA telejesítményfekvételűeket találtam.
A kérdésem a következő lenne:
beépíthető lenne-e olyan kapcsolóóra,amelyik villásdugóval (és aljzattal) csatlakozik a villamos hálóózathoz,vagy csak fix bekötésű,sínre szerelt kivitel alkalmazható?
Az épület betája lezárt helyiségben van, az elosztószekrény (ha jól mondom!),amibe be kellene építeni,szintén zárható kivitelű.
A lámpákba 1-1 60W-os,hagyományos izzó kerül.

A segítséget előre is köszönöm!

Zoli

ui.: bocs a naiv kérdésért,nem vagyok villnyszerelő csak megrendelő lennék a munkára.

Simon Endre

Van kétprogramos időkapcsoló nagyon alacsony fogyasztással és belső tárvédelmi és időalap teleppel. Viszonylag jó kompromisszummal téli-nyári váltást csimál akár automatikusan. A váltások dámumai beégetettek, de akár te is kiválaszthatod, mert a két kimenet függetlenül programozható és csak átkapcsolni kell. Ha energiatakarékos fényforrásokat alkalmazol a mozgásérzékelős töbletköltsége szereléssel és potenciális javítási-pótlási kiadásokkal  nem jön be a időzónás bekapcsoltsággal szemben. Ennél a készüléknél nem kell mágneskapcsoló a kimenetek 16 amperes potenciálfüggetlen váltóéritkezők.

lesifotós

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2017. február 24., 14:44:37 DÉLUTÁN
Van kétprogramos időkapcsoló nagyon alacsony fogyasztással és belső tárvédelmi és időalap teleppel. Viszonylag jó kompromisszummal téli-nyári váltást csimál akár automatikusan. A váltások dámumai beégetettek, de akár te is kiválaszthatod, mert a két kimenet függetlenül programozható és csak átkapcsolni kell. Ha energiatakarékos fényforrásokat alkalmazol a mozgásérzékelős töbletköltsége szereléssel és potenciális javítási-pótlási kiadásokkal  nem jön be a időzónás bekapcsoltsággal szemben. Ennél a készüléknél nem kell mágneskapcsoló a kimenetek 16 amperes potenciálfüggetlen váltóéritkezők.

Köszönöm az infót!
A kérdés az volt,hogy az időkapcsolónak fix bekötésűnek kell-e lennie,vagy alkamazható olyan kivitel,amely villásdugú és aljzat csatlakozású?



nyaki

"...minden lámpa (18db) saját -alkonykapcsolóval ellátott- mozgásérzékelővel vezérlődik.A mozgásérzékelők nyugalmi áramfelvétele 10mA. Ebből adódóan 40W a teljesítményfelvétele. Ezt szeretném lecsökkenteni!"
Ez sok egy társasházban? ...ráadásul úgy, hogy nagy a kényelmi komfort?  ???
Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi kialakítással semmi gond, viszont az üzemeltetési költségeken a LED fényforrás sokat csökkentene.
Az állandó fogyasztást sajnos nem lehet elkerülni, ezért áldozni kell a kényelem oltárán.

Simon Endre

A kétcsatornás változat nyilván csak  fix beköésű lehet (kalapsínes rögzítéssel) mert 8 csatlakozópontja van és nyilván ez nem lehet inzertált egy dugaljzatban. A dugaszoltat nem javaslom közvetlen bekötéshez, mert a lámpafoglalatoknál a fázis-nulla kötelezően sarkított, de vezérlés esetében ez nem annyira lényeges. Sajnos a dugaszoltakban egysarkú megszakítás van és lehet hogy ez pont a nullában kapcsol. Nyaki rosszul számol a 10 mA áramokból csak kerekítve 2,2 W jön össze, mert ezek kapacitív előtétesek és nagyobb részben (kapacitív) meddőt fogyasztanak, ha valmennyi aktív az is csak csak  kb.6,5W az effektív fogyasztás,

lesifotós

Szia Endre!

"A kétcsatornás változat nyilván csak  fix beköésű lehet (kalapsínes rögzítéssel) mert 8 csatlakozópontja van és nyilván ez nem lehet inzertált egy dugaljzatban."
Értem! A két csatornás változatot Te javasoltad,amit én mutattam,az egy csatornás kivitel. (de ez a lényegen,miszerint,hogy sínre szerelhető),nem változtat. Mivel a kapcsolószekrény még az átkosban készült,nem sínes kialakítású,ezért csak azt lehet csinálni,hogy egy levágott síndarabot beszerelnek és arra teszik a kapcsolót.

"Sajnos a dugaszoltakban egysarkú megszakítás van és lehet hogy ez pont a nullában kapcsol. "
Mivel a kapcsolóóra LCD kijelzővel rendelkezik,az látszik indokoltnak,hogy olyan helyzetben legyen felszerelve,amelyben a kijelzőn a karakterek álló helyzetben legyenek. Ha a táblára szerelt aljzat bekötésénél ügyelnek a fázis,nulla bekötése olyan legyen,hogy az aljzatba bedugott kapcsolóóra a fázis vezetőt szakítsa meg,akkor a kapcsoló elmenő aljaztába már mindegy,hogy milyen helyzetben dugják bele a villásdugót,csak nulla mehet a lámpákhoz.

SZERINTED: a fenti módon kialakítva,beépíthető-e a fent,az 1-es képen mutatott kialakítású kapcsolóóra?

"Nyaki rosszul számol a 10 mA áramokból csak kerekítve 2,2 W jön össze, mert ezek kapacitív előtétesek és nagyobb részben (kapacitív) meddőt fogyasztanak, ha valmennyi aktív az is csak csak  kb.6,5W az effektív fogyasztás,  "
Nem Nyaki számolt rosszul,én írtam a 10 mA áramot. Ezt az értéket a mozgásérzékelő a DC 24V-os tápegységéből veszi fel. Meghúzott relénél -bekapcsolt fogyasztó- 15mA-re nő meg.

Nyaki felvetése,hogy minek ennyi kényelem: nem kényelem.
20m hosszú folyosók két végében vannak a lakás ajtók. a folyosó kb 1/3-nál van a lépcsőház ajtók. A szintenkénti 2 mozgásérzékelő -12m-es érzékenységű-,a 2.7m-es belmagassággal  biztonsággal látja a folyosót. A lépcsőházba pedig minden folyosóajtó elé kerül egy mozgásérzékelő, amely a lépcső fordulókig lát.

Zoli

nyaki

Ja, hogy ezek nem a hagyományos 180°-os, 230V-os mozgásérzékelők és még csak nem is középen vannak! ::)
Talán valami biztonságtechnikai herkentyűk? Na, azoknak elég szűk a látószöge. Legjobb esetben is kb. 110°, az pedig nem elég a teljes folyosó lefedésére, ezért legalább két 90°-os kellene belőle a helyiség közepére úgy, hogy az ajtókat figyeljék, így az egyik látószögébe bele esne a lépcsőházi ajtó is.
Nyomógomb sehol nincs kialakítva?


nyaki

Nem értem. ::) Akkor milyen említett tápegységből táplálkozik? Talán szétszedtétek és a belső tápjánál mértetek és onnan az infó?
Sajnos a 360°-os ide nem jó választás. A mozgásérzékelő Fresnel lencséje annál érzékenyebb, minél kisebb a látószög, ezért kellene belőle két 110°-os és minden meg van oldva.
Szerintem egy próbát egy helyen mindenképpen megérne, még mielőtt mindent átalakítanátok beláthatatlan költséggel.

lesifotós

Idézetet írta: nyaki Dátum 2017. február 26., 23:05:31 DÉLUTÁN
"Nem értem. ::) Akkor milyen említett tápegységből táplálkozik? Talán szétszedtétek és a belső tápjánál mértetek és onnan az infó?"

Igen.Szétszedtem.Hálózatra kötve megmértem a tápegység pufferkondenzátorán a feszültséget és az innen kifolyó áramot.

"Sajnos a 360°-os ide nem jó választás. A mozgásérzékelő Fresnel lencséje annál érzékenyebb, minél kisebb a látószög, ezért kellene belőle két 110°-os és minden meg van oldva."

A dolog ennél sokkal bonyolultabb! :-)
A folyosó adottságai -2.7 m magas, 2m széles -,valamint, a lakás és lépcsőház ajtó, a jelenleg felszerelt lámpák elhelyezkedése és még egy pár dolog miatt maradtak ezek a mozgásérzékelők.

"Szerintem egy próbát egy helyen mindenképpen megérne, még mielőtt mindent átalakítanátok beláthatatlan költséggel."

Pont a próbák miatt történt a szétszedés! :-)
A mozgásérzékelő két 12V-os zselés akksiról -egy soros ellenááláson keresztül- kapott tápfeszt (az ellenállás a tápegység zénere miatt kellett). Így egy kis ügyeskedéssel a hálózattól teljesen függetlenül ki lehetett próbálni,hogy az adott helyről hogyan működik az érzékelő.

Pontosan ilyen próbák történtek 110°-os érzékelővel is,de nem találtam 2 olyan helyet,ahonnan megfelelően működött volna.




Üzenet összefûzve: 2017. február 27., 07:52:18 DÉLELŐTT

Szétnéztem a NET-en időkapcsoló ügyben.
Elszomorított,amit találtam: olyan kapcsolóóra,emlyik nullátmenetes kapcsolóval kapcsol,csak elképesztő árban van. Az az elképesztő,hogy a  gyakorlatben 1 triak (max 1000Ft,de akkor az már bika!),egy optotriak (150Ft kisker ár) és 2 db ellenállás, esetleg egy RC zavarszűrő kell hozzá.
Soha meg nem térülő befektetés lenne!

Vagy benyelem,hogy minden érzékalő 24 órában működik és FOGYASZT,vagy a legcsóróbb időkapcsolót fogom beépítettni bízva abban,hogy a napi egy bekapcsolással 5-10 évet ki fog bírni (ha nem,akkor is fillérekbe fog kerülni a csere!).