• lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés  (Megtekintve 2193 alkalommal)

Nem elérhető lesifotósTopic starter

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • lesifotós nincsen befolyása.
lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
« Dátum: 2017. Február 24., 10:41:35 am »
Sziasztok!

Egy 5 szintes panelház világítását szeretném átalalkíttatni.
Az elgondolás: minden lámpa (18db) saját -alkonykapcsolóval ellátott- mozgásérzékelővel vezérlődik.A mozgásérzékelők nyugalmi áramfelvétele 10mA. Ebből adódóan 40W a teljesítményfelvétele. Ezt szeretném lecsökkenteni!
Adódna a lehetőség,hogy a jelenlegi lépcsőházi automat+alkonykapcsoló+DIL0052 rendszert átalakítani úgy,hogy a világítás hálózat csak a külső alkonykapcsoló által engedélyezett időben kapjon tápfeszültséget. Ennek a megoldásnak a nagy hátránya a DIL0052-nek az áramfelvétele (éves szintenátlag napi 12 órával számolva a világítás engedélyezését).
Ennél takarékosabb lenne a digitális kapcsolóóra beépítése. Ezek között 14VA és 2.5VA telejesítményfekvételűeket találtam.
A kérdésem a következő lenne:
beépíthető lenne-e olyan kapcsolóóra,amelyik villásdugóval (és aljzattal) csatlakozik a villamos hálóózathoz,vagy csak fix bekötésű,sínre szerelt kivitel alkalmazható?
Az épület betája lezárt helyiségben van, az elosztószekrény (ha jól mondom!),amibe be kellene építeni,szintén zárható kivitelű.
A lámpákba 1-1 60W-os,hagyományos izzó kerül.

A segítséget előre is köszönöm!

Zoli

ui.: bocs a naiv kérdésért,nem vagyok villnyszerelő csak megrendelő lennék a munkára.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
Re:lépcsőház világítás kapcsloóra bekötés
« Válasz #1 Dátum: 2017. Február 24., 14:44:37 pm »
Van kétprogramos időkapcsoló nagyon alacsony fogyasztással és belső tárvédelmi és időalap teleppel. Viszonylag jó kompromisszummal téli-nyári váltást csimál akár automatikusan. A váltások dámumai beégetettek, de akár te is kiválaszthatod, mert a két kimenet függetlenül programozható és csak átkapcsolni kell. Ha energiatakarékos fényforrásokat alkalmazol a mozgásérzékelős töbletköltsége szereléssel és potenciális javítási-pótlási kiadásokkal  nem jön be a időzónás bekapcsoltsággal szemben. Ennél a készüléknél nem kell mágneskapcsoló a kimenetek 16 amperes potenciálfüggetlen váltóéritkezők.

Felhasználók, akik megköszönték:

• Új tag
  • *
« Válasz #2 Dátum: 2017. Február 24., 15:06:43 pm »
Van kétprogramos időkapcsoló nagyon alacsony fogyasztással és belső tárvédelmi és időalap teleppel. Viszonylag jó kompromisszummal téli-nyári váltást csimál akár automatikusan. A váltások dámumai beégetettek, de akár te is kiválaszthatod, mert a két kimenet függetlenül programozható és csak átkapcsolni kell. Ha energiatakarékos fényforrásokat alkalmazol a mozgásérzékelős töbletköltsége szereléssel és potenciális javítási-pótlási kiadásokkal  nem jön be a időzónás bekapcsoltsággal szemben. Ennél a készüléknél nem kell mágneskapcsoló a kimenetek 16 amperes potenciálfüggetlen váltóéritkezők.

Köszönöm az infót!
A kérdés az volt,hogy az időkapcsolónak fix bekötésűnek kell-e lennie,vagy alkamazható olyan kivitel,amely villásdugú és aljzat csatlakozású?

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Nem: Férfi
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #3 Dátum: 2017. Február 24., 18:55:24 pm »
"...minden lámpa (18db) saját -alkonykapcsolóval ellátott- mozgásérzékelővel vezérlődik.A mozgásérzékelők nyugalmi áramfelvétele 10mA. Ebből adódóan 40W a teljesítményfelvétele. Ezt szeretném lecsökkenteni!"
Ez sok egy társasházban? ...ráadásul úgy, hogy nagy a kényelmi komfort?  ???
Én úgy gondolom, hogy a jelenlegi kialakítással semmi gond, viszont az üzemeltetési költségeken a LED fényforrás sokat csökkentene.
Az állandó fogyasztást sajnos nem lehet elkerülni, ezért áldozni kell a kényelem oltárán.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #4 Dátum: 2017. Február 25., 01:56:14 am »
A kétcsatornás változat nyilván csak  fix beköésű lehet (kalapsínes rögzítéssel) mert 8 csatlakozópontja van és nyilván ez nem lehet inzertált egy dugaljzatban. A dugaszoltat nem javaslom közvetlen bekötéshez, mert a lámpafoglalatoknál a fázis-nulla kötelezően sarkított, de vezérlés esetében ez nem annyira lényeges. Sajnos a dugaszoltakban egysarkú megszakítás van és lehet hogy ez pont a nullában kapcsol. Nyaki rosszul számol a 10 mA áramokból csak kerekítve 2,2 W jön össze, mert ezek kapacitív előtétesek és nagyobb részben (kapacitív) meddőt fogyasztanak, ha valmennyi aktív az is csak csak  kb.6,5W az effektív fogyasztás,

• Új tag
  • *
« Válasz #5 Dátum: 2017. Február 25., 06:43:55 am »
Szia Endre!

"A kétcsatornás változat nyilván csak  fix beköésű lehet (kalapsínes rögzítéssel) mert 8 csatlakozópontja van és nyilván ez nem lehet inzertált egy dugaljzatban."
Értem! A két csatornás változatot Te javasoltad,amit én mutattam,az egy csatornás kivitel. (de ez a lényegen,miszerint,hogy sínre szerelhető),nem változtat. Mivel a kapcsolószekrény még az átkosban készült,nem sínes kialakítású,ezért csak azt lehet csinálni,hogy egy levágott síndarabot beszerelnek és arra teszik a kapcsolót.

"Sajnos a dugaszoltakban egysarkú megszakítás van és lehet hogy ez pont a nullában kapcsol. "
Mivel a kapcsolóóra LCD kijelzővel rendelkezik,az látszik indokoltnak,hogy olyan helyzetben legyen felszerelve,amelyben a kijelzőn a karakterek álló helyzetben legyenek. Ha a táblára szerelt aljzat bekötésénél ügyelnek a fázis,nulla bekötése olyan legyen,hogy az aljzatba bedugott kapcsolóóra a fázis vezetőt szakítsa meg,akkor a kapcsoló elmenő aljaztába már mindegy,hogy milyen helyzetben dugják bele a villásdugót,csak nulla mehet a lámpákhoz.

SZERINTED: a fenti módon kialakítva,beépíthető-e a fent,az 1-es képen mutatott kialakítású kapcsolóóra?

"Nyaki rosszul számol a 10 mA áramokból csak kerekítve 2,2 W jön össze, mert ezek kapacitív előtétesek és nagyobb részben (kapacitív) meddőt fogyasztanak, ha valmennyi aktív az is csak csak  kb.6,5W az effektív fogyasztás,  "
Nem Nyaki számolt rosszul,én írtam a 10 mA áramot. Ezt az értéket a mozgásérzékelő a DC 24V-os tápegységéből veszi fel. Meghúzott relénél -bekapcsolt fogyasztó- 15mA-re nő meg.

Nyaki felvetése,hogy minek ennyi kényelem: nem kényelem.
20m hosszú folyosók két végében vannak a lakás ajtók. a folyosó kb 1/3-nál van a lépcsőház ajtók. A szintenkénti 2 mozgásérzékelő -12m-es érzékenységű-,a 2.7m-es belmagassággal  biztonsággal látja a folyosót. A lépcsőházba pedig minden folyosóajtó elé kerül egy mozgásérzékelő, amely a lépcső fordulókig lát.

Zoli

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #6 Dátum: 2017. Február 25., 20:06:16 pm »
Ja, hogy ezek nem a hagyományos 180°-os, 230V-os mozgásérzékelők és még csak nem is középen vannak! ::)
Talán valami biztonságtechnikai herkentyűk? Na, azoknak elég szűk a látószöge. Legjobb esetben is kb. 110°, az pedig nem elég a teljes folyosó lefedésére, ezért legalább két 90°-os kellene belőle a helyiség közepére úgy, hogy az ajtókat figyeljék, így az egyik látószögébe bele esne a lépcsőházi ajtó is.
Nyomógomb sehol nincs kialakítva?

• Új tag
  • *
« Válasz #7 Dátum: 2017. Február 25., 20:18:57 pm »
Szia Nyaki!

Ilyen a mozgáskapcsoló: GAO mennyezeti mozgásérzékelő fehér 360° látószögű 12m távolság IP20 0684H,Mozgásérzékelők,2.845 Ft
Minden világításkapcsoló nyomógomb ki lesz iktatva.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #8 Dátum: 2017. Február 26., 23:05:31 pm »
Nem értem. ::) Akkor milyen említett tápegységből táplálkozik? Talán szétszedtétek és a belső tápjánál mértetek és onnan az infó?
Sajnos a 360°-os ide nem jó választás. A mozgásérzékelő Fresnel lencséje annál érzékenyebb, minél kisebb a látószög, ezért kellene belőle két 110°-os és minden meg van oldva.
Szerintem egy próbát egy helyen mindenképpen megérne, még mielőtt mindent átalakítanátok beláthatatlan költséggel.

• Új tag
  • *
« Válasz #9 Dátum: 2017. Február 27., 07:39:27 am »
"Nem értem. ::) Akkor milyen említett tápegységből táplálkozik? Talán szétszedtétek és a belső tápjánál mértetek és onnan az infó?"

Igen.Szétszedtem.Hálózatra kötve megmértem a tápegység pufferkondenzátorán a feszültséget és az innen kifolyó áramot.

"Sajnos a 360°-os ide nem jó választás. A mozgásérzékelő Fresnel lencséje annál érzékenyebb, minél kisebb a látószög, ezért kellene belőle két 110°-os és minden meg van oldva."

A dolog ennél sokkal bonyolultabb! :-)
A folyosó adottságai -2.7 m magas, 2m széles -,valamint, a lakás és lépcsőház ajtó, a jelenleg felszerelt lámpák elhelyezkedése és még egy pár dolog miatt maradtak ezek a mozgásérzékelők.

"Szerintem egy próbát egy helyen mindenképpen megérne, még mielőtt mindent átalakítanátok beláthatatlan költséggel."

Pont a próbák miatt történt a szétszedés! :-)
A mozgásérzékelő két 12V-os zselés akksiról -egy soros ellenááláson keresztül- kapott tápfeszt (az ellenállás a tápegység zénere miatt kellett). Így egy kis ügyeskedéssel a hálózattól teljesen függetlenül ki lehetett próbálni,hogy az adott helyről hogyan működik az érzékelő.

Pontosan ilyen próbák történtek 110°-os érzékelővel is,de nem találtam 2 olyan helyet,ahonnan megfelelően működött volna.

Üzenet összefûzve: 2017. Február 27., 07:52:18 am
Szétnéztem a NET-en időkapcsoló ügyben.
Elszomorított,amit találtam: olyan kapcsolóóra,emlyik nullátmenetes kapcsolóval kapcsol,csak elképesztő árban van. Az az elképesztő,hogy a  gyakorlatben 1 triak (max 1000Ft,de akkor az már bika!),egy optotriak (150Ft kisker ár) és 2 db ellenállás, esetleg egy RC zavarszűrő kell hozzá.
Soha meg nem térülő befektetés lenne!

Vagy benyelem,hogy minden érzékalő 24 órában működik és FOGYASZT,vagy a legcsóróbb időkapcsolót fogom beépítettni bízva abban,hogy a napi egy bekapcsolással 5-10 évet ki fog bírni (ha nem,akkor is fillérekbe fog kerülni a csere!).

Címkék:

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
28 Válaszok
9260 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. Március 15., 20:09:42 pm
írta kergabor
16 Válaszok
5727 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2016. Január 27., 09:58:11 am
írta simca
12 Válaszok