Egyidejűség

Indította TLaszlo, 2017. február 20., 10:59:51 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

TLaszlo

Kedves Kollágák!

Van egy dolog amit szeretnék tisztán látni, de nem találok rá sehol egyértelmű választ. Sem szabványban sem műszaki leírásokban, sem máshol. Ez pedig az egyidejűségi tényező. Természetesen nem arról beszélek, hogy ha 2 vagy több lakás van...stb..Arra az MSZ447 egyértelmű iránymutatást ad. Ami engem foglalkoztat az pl a következő eset:

Adott egy egyszerű családi ház villanytűzhellyel. Ebben az esetben az MSZ447 szerint kiindulok 3x16A lekötésből. A szabvány szépen leírja, hogy ez mire elég. Viszont, ha ebben az esetben szeretnák készíteni egy számítást ami meghatározza a szükséges teljesítményt, mert mondjuk két split klíma is kellene, akkor hogy tudom megcsnálni. Pl. milyen egyidejűséggel számoljak az egyszerű háztartási fogyasztók tekintetében, milyen egyidejűséggel a klímákhoz, világításhoz, elektromos tűzhely..stb.
Azért érdekes a kérdés, mert a 11,04kW fedezi azt amit a szabvány leír, de mi van ha mondjuk klíma is kell. Akkor azt hogy vegyem figyelembe. Kicsit csavarva a helyzeten, a szabványban benne van, hogy ez a 11,04kW fedezi a 80l bojlert, viszont ma már nem nagyon kell ilyet berezveni. Így "szabadul fel" teljesítmény és ez adott esetben a klímának elég is lehet. De ezt, hogy támasztom alá számítással?

Hogy szoktátok ezt csinálni?

Láttam sok tervet különböző számításokkal, de különösebb logikát nem láttam bennük. Mindenki számolt valamilyen egyidejűséggel, de fogalmam nincs az honnan jött.

Várom mielőbbi válaszotokat és köszönöm a segítséget!

Üdv:
Laci

Sztrogoff

Ha kideríted, légy szíves, tájékoztasd a fórum közönségét.

Áramkörökre van egy általános adat konkrétumok híján a 60439-ben.
A neten egy úr a cikkében hivatkozik a DIN 18015-re.

Simon Endre

Az ipari (közösségi és szolgáltató) nagyfogyasztók rendelkeznek műszaki háttérrel és anyagiakkal is, hogy elemezzék fogyasztásuk időbeni eloszlását és szolgáltatási szerződésükben szempont a csúcs-völgyidős különmért tarifa alkalmazása. Nagyon jelentős villamosenergia fogyasztók a dolgozóik és a múszakiak örömére 2x12 vagy 3x8 órás munkarendet vezetnek be, itt a munkabér (és a pótléka) a legkissebb kiadási tétel. A háztartásokban  tapasztalati alkalmazkodás és a néhol szűkös "amperkeret" önkorlátozó kényszerhelyzetet alakított ki és nem egy család mérlegeli, hogy az egyfázison befolyó 16-20 ampert a "besuttyantott" kerámia főzőlap vagy az ősőktöl megörökölt 4kW-os mosógép kapja, néhol még a bika porszívó és a lőkéscsillapítatlan antik mikró is csak "háztartási völgyidőben" üzemelhet. Azért csak elvagyunk valahogy. Két példa, saját számitásom szerint a ház ahol lakom (panel) egy lakásra a csatlakozási teljesítmény alapján a közösségi fogyasztók figyelembevételével együtt lakásonként 0,76 kW jut. Egy (kb.10 éve épített) lakópark garzonjaiban a gáztilalom miatt a "fullos" villanytűzhelyek egyfázis C16-os kismegszakítón vannak a lakással együtt (!) és nics panasz.

Gyurmaúr(fi-relé)

Mivel mind a villany tűzhely, mind a klímák ú.n tartós üzemű berendezések, ezért célszerű ezek készülékek esetében a teljes névleges teljesítményükkel számolni az egyidejűséget, ugyanis azt képtelenség egyidejű üzemelés esetén előre meghatározni, melyik épp mekkora aktuális teljesítményt fog felvenni. És ugyanígy érdemes a mosó, mosogató, valamint a szárító géppel is kalkulálni, annyi könnyítéssel, hogy a mosó és a szárítógépek nem mindig üzemelnek egyszerre.
Bojlert én -ahol erre van fogadókészség- mindig éjszakaira kötöm, ha a 24 órás betáp 3 fázisú és van fázisonként, de legalább az egyik fázison C20A-es kismegszakító, akkor csináltam dupla kontaktoros betáp választásos kötést, így viszont a bojlerrel is számolni kell az egyidejűségi számításnál, azaz teljes névleges teljesítménnyel veendő figyelembe! Mennyivel jobb az élet itt az NSZK-ban, mert itt minden "gáztalan" kecó 3x50A-es,de új építések esetén már 3x63A-es csatlakozást kap, oszt ebből lehet gazdálkodni.