indukciós főzőlap + elektromos sütő

Indította bazsi, 2017. január 01., 11:43:15 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

bazsi

Sziasztok,

új építésű társasház esetén adottak az alábbiak:

"Műanyag védőcsövekben alapszerelt 1,5 mm rézvezeték a 220 V hálózathoz. A lakások csatlakozási teljesítménye 1x32 A, de a hálózat alkalmas a 3x32 A fogyasztói igény kielégítésére is. Elektromos főzőlap és tűzhely csatlakozás kiépítése."

Tudni kell még, hogy lesz egy 2,5 kw-os gázkazán is.

Ma nézegettem először indukciós főzőlapot és elektromos sütőt. Kerekítve 7 kw a főzőlapnak, 3 kw az elektromos sütőnek a teljesítménye.

Villanyszerelési ismereteim kimerülnek a 220v-ban meg a wattokban. Ezért fordulok hozzátok, szakértőkhöz.

A fentiek azt jelentik, hogy a lakásban az egy időben használható elektromos berendezések teljesítménye nem lehet nagyobb 32*220=7040 wattnál? Tehát pl. egyszerre a négy főzőhelyen már nem is lehetne főzni? (nem mintha nálam életszerű lenne). Tehát a szűk keresztmetszet a lakásba érkező amper, függetlenül az áramkörök számától? Valószínűleg igen, de azért megkérdem.

Ha télen a kazán állandóan megy, akkor az már eleve konstans 11A-os terhelést jelent? És akkor így már csak 21A (4,6 kw) áll rendelkezésre a többi fogyasztó működtetésére?

A főzőlap és az elektromos sütő külön körön lesznek (hogy egyben vagy külön, azt most még nem tudom). Ez azt jelenti, hogy pl. a főzőlaphoz egy 7000/220=32A-os kismegszakítóra lenne szükség?

Aztán még olvastam, hogy van ez a cos (koszinus fi) érték. Ezt is figyelembe kell venni az amperek/teljesítmény számítása során?

A konyhában lesz még egy hűtő, mosogatógép, és mikrohullámú sütő.

Véleményetek szerint elég a fent leírt 1x32A ezekkel az alapfogyasztókkal? Ha kompromisszumok nélkül szeretném, akkor már nem elég? Létezik olyan is, hogy 2x32A?

Ha anyagi okokból marad egyelőre az 1x32A, akkor azt a későbbiekben mennyire macerás kibővíteni pl. 2x32A-ra? Pl. újra falbontás, huzalozás, stb?

Köszönöm előre is a válaszokat és Boldok Új Évet mindenkinek!

kergabor

Nálad is biztos 230 V van, mint mindenütt. Milyen gázkazán az, amely 2,5 kW-os, mihez kell ekkora teljesítmény? Azt akkor vezérelt áramra lehetne kötni.

Gyurmaúr(fi-relé)

hali, az egész pontosan mit jelent, hogy "a hálózat alkalmas 3x32A, tehát 3 fázisú fogyasztói igény kielégítésére?"
Az én értelmezésem szerint a mérő(k)től ki van építve az 5x10mm2-es mért főkábel a mért főelosztóig?? Ezt jó lenne egész pontosan tudni, mert amennyiben igen, nos ez esetben nincs érdemi akadálya a 3 fázisú azaz L1-N; L2-N; L3-N közt 230 (kéretik a 220V-ot elfelejteni, mert már vagy 20-on éve NINCS!! Nem vagyok képben, de az általános suliban, középsuliban mit tanítanak fizika, ill technika órákon, hogy még mindig számosan 220 és 380V-okról beszélnek??), míg L1-L2; L1-L3;L2-L3 fázisok közt 400V feszültségű áram vételezésének, így pl. a tűzhely is 3 fázisúra lehetne köthető, mert a legtöbb gyártó eleve így tervezi azokat meg, főként a 10KW össz teljesítményűnél nagyobbakat. Aztán mitől van a gázkazánnak 2.5 KW elektromos teljesítménye?? Mi van abban a készülékben? Ez vmi biturbo kazán, hogy ennyit vesz fel?? 3x32A-el már egyébként lehet nagyot álmodni, ott már nem lesz gáz, hogy mik mehetnek egyszerre...

bazsi

A gázkazán 2,5 kw-os teljesítményét benéztem, az a hőleadásra vonatkozik.

recens

Sziasztok !

Beépithető sütőt szeretnék a konyhánkba, 3X16 A hálózat.
Létezik többfázisú bekötésű vagy most már mindegyik 230V és dugvillás?

megjegyzés:
Kerámia főzőlapoknál létezik 2,3,fázisú bekötésű is.

Simon Endre

A kombi sütök elmennek 10A-ről, már többet beüzemeltem a felöntött dugós csatlakozó kábele 1,5-es (max. 13A.) Az alapból kétfázisú főzőlapok a harmadik fázist ennek "tartogatják".

recens

Sziasztok!

Indukciós főzőlapot  szeretnék bekötni egy Eaton Moeller 3C 16A kismegszakítóra.https://daniella.hu/sinre-szerelheto-modularis-keszulekek-kis-es-nagykereskedes/kismegszakitok/eaton-moeller-3b-16a-45ka-cls4-247901-kismegszakito-10565
A főzőlap 2 fázisú !
Kérdésem, hogy a nullavazető beköthető-e  a harmadik pólusra?
Így biztosítva lenne a nulla vezető is.

Simon Endre

Az igaz hogy az aktuális nullaáram legfeljebb a legnagyobb fázisáram értékü lehet, de ezt "bíztosítani" nem javaslom. Háromfázisú fogyasztói rendszerekben a nulla felesleges kötözgetése, (itt +két kötés) csak hibaforrás lehet, ami lazulás esetén a két fázis között sorossá váló fogyasztókban a nagyobb belső ellenállású egységet tönkre is teheti a rajta kialakuló névlegesnél nagyobb feszültség miatt. Ötcsapos ipari csatlakozókban a nulla bíztonságos (ellenőrzött) kötése károkat előzhet meg.

recens

Akkor a nullát megszakítás nélkül kötöm az N sínre.
A kismegszakító harmadik pólusa így üresen marad.
Köszönöm.

therman

Sziasztok!

Szeretnék beüzemelni egy Teka IB 6415 típusú indukciós főzőlapot. A névleges max teljesítménye 7,4kW, amit egy fázisról nem bír 16A-es biztosító, ezért két fázist szeretnék neki bekötni. A kezelési útmutatóban találtam egy bekötési táblázatot(lásd csatolmány), ami alapján be lehet kötni úgy a gépet, hogy két fázis + egy közös nulla és föld(a táblázat első képe, 400V 2N~). Be is húztam neki plusz egy fázist, megmértem, hogy a kettő fázis között 400V van-e, ezzel nem volt gond. Bekötöttem a színek szerint a vezetékeket, majd mikor felkapcsoltam a biztosítókat, anélkül, hogy bekapcsoltam volna, elkezdett kattogni a lap és kb 15mp után a közepén fényjelenség mellett durrant egyet és lecsapta a biztosítót és a villanyórának két kapcsolóját is, a FI relé nem kapcsolt.  Amikor kivettem a helyéről a gépet az alább láthatóalkatrész pottyant ki belőle. Ha jól sejtem egy egy kondenzátor.

Van ötlete valakinek arra, hogy mit ronthattam el?

Kezelési útmutató:
http://teka-media-cdn.azureedge.net/products/48993/inductie-multislider_izf-6424_izf-6420_it-6420_ib-6415_ib-6310_ro.pdf

Tibi

Üzenet összefûzve: 2017. december 28., 23:04:30 DÉLUTÁN

Idézetet írta: therman Dátum 2017. december 28., 22:56:29 DÉLUTÁN
Sziasztok!

Szeretnék beüzemelni egy Teka IB 6415 típusú indukciós főzőlapot. A névleges max teljesítménye 7,4kW, amit egy fázisról nem bír 16A-es biztosító, ezért két fázist szeretnék neki bekötni. A kezelési útmutatóban találtam egy bekötési táblázatot(lásd csatolmány), ami alapján be lehet kötni úgy a gépet, hogy két fázis + egy közös nulla és föld(a táblázat első képe, 400V 2N~). Be is húztam neki plusz egy fázist, megmértem, hogy a kettő fázis között 400V van-e, ezzel nem volt gond. Bekötöttem a színek szerint a vezetékeket, majd mikor felkapcsoltam a biztosítókat, anélkül, hogy bekapcsoltam volna, elkezdett kattogni a lap és kb 15mp után a közepén fényjelenség mellett durrant egyet és lecsapta a biztosítót és a villanyórának két kapcsolóját is, a FI relé nem kapcsolt.  Amikor kivettem a helyéről a gépet az alább láthatóalkatrész pottyant ki belőle. Ha jól sejtem egy egy kondenzátor.

Van ötlete valakinek arra, hogy mit ronthattam el?

Kezelési útmutató:
http://teka-media-cdn.azureedge.net/products/48993/inductie-multislider_izf-6424_izf-6420_it-6420_ib-6415_ib-6310_ro.pdf

Tibi

Közben rájöttem, hogy ez egy varisztor, nem egy kondenzátor és ez 300V RMS-re van tervezve.