Gyakran leoldó kismegszakító

Indította Berescsaba, 2016. április 10., 23:50:05 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Berescsaba

Tisztelt Szaktársak!

A minap hívtak egy önkormányzati épületbe, ahol gyakran leold az egyik kismegszakító.A készülik egy B osztályú, 32 A-es főmegszakító a mérőóránál, az áramszolgáltató tulajdonában.Az épület a mellette lévő elosztó szekrényről működik, azon kívül más elosztó nincs.A kismegszakítók túláram, azaz zárlat, vagy túl nagy teljesítmény felvétel, ez esetben összteljesítmény esetén old le.Az elosztóban két 3 fázisú leválasztó kapcsoló is helyet kapott, egy éjszakai állandó, és egy nappali áramkörű kapcsoló.A nappali áramköröket minden este lekapcsolják, az állandó áramkörök maradnak.Erről megy a riasztó, két tartalék, egy rack szekrény, és egy szünetmentes áramkör.Mindezek ellenére a megszakító éjjelente megy le, amikor alacsonyabb az áramfelvétel, nem minden nap, hanem rendszertelenül.Azt nem tudták megmondani, hogy a nappali áramkörök visszakapcsolásánál old-e le, vagy már eleve lekapcsolt.Mindenesetre próbáltam, akkor nem oldott le.További érdekesség még, hogy az elosztóban a kérdéses fázis sorkapcsa egyszer füstölni kezdett, a kötés megégett, majd ezt egy másik szakember orvosolta, a kötést kicserélte.A kismegszakító azonban továbbra is lekapcsolt.A zárlatot nem tartom valószínűnek, hisz akkor a hibahelyhez közelebb lévő, kisebb leoldó áramú megszakító is lekapcsolt volna.A túláramot pedig szintén nem tartom valószínűnek, mivel a nappalihoz képest meglehetősen kisebb terhelésnél old le.Nem láttam más magyarázatot, mint hogy a kérdéses megszakító "kifáradt", így javasoltam az ügyfélnek, hogy kérvényezze az áramszolgáltatónál a cseréjét.Mit gondolnak, helyes a feltevésem, vagy esetleg valamit elmulasztottam, rosszul gondoltam?Előre is köszönöm a segítséget!

nyaki

Üdv!
Azt írtad, hogy a kötést javították, de vajon a megégett kapcsokat is cserélték?
Ha a szemrevételezés minden rendben talál, akkor jöhetne egy szakaszonkénti műszeres szigetelés mérés. Ha az sem mutat ki hibát, akkor a kismegszakító elfáradhatott, de ez a "fáradtsága" nem indokolja a nappali működését.
Én szigetelési hibára gondolok, mert nappali üzemben az elosztóban megnövekedett hőmérséklet kiszorítja a párát, viszont esti üzemben a csökkenő hőmérséklet miatt harmat keletkezhet, ami egy rossz szigetelésen vezetést produkál.

tothgyula

Üdvözletem.
Én azt javaslom,hogy mérjél hurkot és terhelőáramokat nappal és éjszaka is.Ha a hurokmérésnél azonos értékű ellenállást mérsz a 32-es kismegszakító bejövő és elmenő kapcsán, akkor az esetleg jó lehet. Devalószínűbb az asszimetrikus elosztás, így át kell terhelned másik fázisokra is, vagy teljesítmény bővítést kell majd kérni.
üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Simon Endre

Szolgáltatói oldalon nem jellemző  és nem is ésszerű a "B" karakterisztika, mert  nem ad lehetőséget a szelektivitáshoz. A jellemző esti céges felmosás több liter vizet visz be  a helyiségek légterérbe  és ez csöves szerelésnél a meleg-hideg légtérhatáron kondenzál le, persze csak ott alakul ki beázásos zárlat (túláram) ahol van mit feloldania a kondezvíznek, viszont ott alattomos kifigyelhetetlen idő intervallumokban következik be. Az elektrolit zóna nagyon feszültség és természetesen hőmérséktetfüggő  mert a vezető oldatok  PTK meredekek. Az igazi nehézség hogy a leoldást okozó folyadékgyülem a zárlat hatására szinte eltűnik és még a leoldást megelőző melegedés  maradékhője a nyirkosságot is eltünteti. Az ilyen "zárlatok" csak nagy humán ráfordítással deríthetők ki. Nekem is volt hasonló jelenségel dolgom, presztizs okok  miatt teljes mellbedobás, ott emlékem szerit öten tudtuk elcsípni a hibahelyet és még talán egy hét is ráment.

Üzenet összefûzve: 2016. április 11., 13:31:22 DÉLUTÁN

Bocs NTK jelleg !

Berescsaba

Köszönöm a válaszokat, segítséget!

Próbálok sorban válaszolni a felmerült kérdésekre.A megégett sorkapcsot a kötéssel együtt újra cserélték.Magát az elosztót ellenőriztem, feszültségmérés alapján megfelelően leosztott, szimmetrikus a hálózat, de sajnos terhelőáramot nem tudtam mérni lakatfogó hiányában, áramkör megszakítására pedig nem volt lehetőségem.Az EON-os megszakító műszeres ellenőrzéséhez nincs jogosultságom, nem vehetem le a plombát.Egyébként mind ez elosztó, mind a mérőszekrény zárt légtérben van, gyakorlatilag egymás mellett.A megszakítóktól az elosztóig egy gégecsövön kanyarodnak a vezetékek, mégpedig alulról.Szóval a védőcső nem megy át hideg- meleg léghatáron, illetve egy esetleges vízgyülem a csőben nem juthat fel a kismegszakítókhoz, sem az elosztóhoz.Esetleg más ötlet?

nyaki

Üdv!
Akkor nem marad más, mint először a mérőtől jövő két fázist felcserélni és várni a hatást. Ha ismét ugyanaz a kismegszakító megy le, akkor annak kampec, ha viszont a másik, akkor ott vagy túlterhelés vagy szigetelési hiba áll fenn a hálózaton.
Más ötletem jelenleg nincs.

Simon Endre

Hogy víz kerülhetne a kismegszakítóban egy szóval sem céloztam rá és az áramal ellenőrízhető kismegszakítót niért is kellene kiszereni a hlyéről a viszgálathoz. A beázásos "zárlatot" mi sem tudtuk kimérni műszerrel. Az ellenőrző "műszer" vagy húsz darab 25A-es D II. betét volt no meg a fülünk hogy hol durran a kötéshely, viszont a gégecső náunk is szerepelt szép eséssel a kötésdobozok felé. Valamikor a komáromi  (akkor még regnáló) NIKIÁ-nál esett meg, hogy a konyha légterévek kapcsolatban álló 22 kW--os tetőventillátor motorja állásában tengelyig feltelt vízzel természetesen télen és csoda hogy szét nem fagyott. A bűnös a frekiváltó miatti fém gégecső volt, meg az a barom aki a motor hátsó pjzsát fordítva tette fel így a kondezvíz elvezető furat felülre került. A folyadékgyülemes zárlatoknál mintaszerüen tiszta állapot van a szekrényekben és a kötéshelyeken mert robbanásszerű párolgás nagyon hatékonyan takarít. Nyaki tanácsa ugyancsak figyelemreméltó, próbád meg!