Helyes keresztmetszet választása

Indította nova, 2011. október 03., 21:19:47 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

BRUT

Az 5X2,5 es a biztositó szekrénytöl 10 m a leágazásig (100X100 as eloszto doboz),ahol 2m vertikalisan lefele az elsó 3 fazisu dugaljig,majd 5 méter a masodik dugaljig.

Marton

Idézetet írta: BRUT Dátum 2015. július 30., 21:03:00 DÉLUTÁN
De igazábol nem szoktunk 3 fázisu dugaljakat leágaztatni.
Ennyi erővel a lakásokban is minden dugalj külön-külön kellene biztosítani illetve kötés nélkül vinni a biztosítéktól a szerelvényig. Lényeg, a megfelelő minőségű kötés és a keresztmetszetnek illetve dugaljnak megfelelő biztosítás.
IdézMert gondolom ott a Wago biztosan nem elég. nekem valahogy oda már nem megy.
Wago illetve ruggós kötőelem van 50mm2 keresztmetszetre is, bolondbiztos kötés készíthető vele mert nem függ a szerelő csavarhúzója minőségétől és kéz erejétől a megfelelő jó kötés. Az igaz,hogy ekkora keresztmetszetekre már nem kis fali doboz kötésekre van kitalálva, hanem szekrényekben T35-ös sínre alkalmazva. Itt napi gyakorlat az ilyen kötés.
A 4mm2-es vezetéket egy jó minőségű sorkapoccsal megkötheted. Milyen anyagú, réz vagy aluminium. Alu esetén lemezes sorkapcsot kell alkalmazni, vagy érvéghüvelyt tenni a vezető érre.

BRUT

A Vezeték réz.
Mely termék felelne meg nekem leginkább. Van ami jül bevállt? Öszintén,legjobban a fö betáp kábel toldástol izzadok rendesen.
Ott azért mégiscsak komoly kötés kell,hisz az egész lakás teljesitménye ott megy keresztül.
Názegettem a Hansel sorkapcsokat dobozzal együtt.
Jó megoldás lehet,ha a mostani összesodrott vezetékeket a megfelelö hosszra levágom,és ugy sodorva szoritom össze a sorkapoccsal?

Gyurmaúr(fi-relé)

Felesleges túlspilázni, a megoldás; UNIWAGO, mely tökéletesen alkalmas MT kábel kézzel összesodrott ereinek profi kötésére, az elágazást pedig OBO elágdobozban abszolválhatod, oszt jónapot!  ;) Ha elég, akkor kicserélheted a 16A-es automatát C13A-re is...

Marton

Idézetet írta: BRUT Dátum 2015. július 30., 21:55:33 DÉLUTÁN
Öszintén,legjobban a fö betáp kábel toldástol izzadok rendesen.
Ott azért mégiscsak komoly kötés kell,hisz az egész lakás teljesitménye ott megy keresztül.
Názegettem a Hansel sorkapcsokat dobozzal együtt.
Jó megoldás lehet,ha a mostani összesodrott vezetékeket a megfelelö hosszra levágom,és ugy sodorva szoritom össze a sorkapoccsal?
Azért nem kell parázni 2,5mm2 keresztmetszet fölött. Ennél sokkal nagyobb áramú kötéseket is meg lehet csinálni biztonsággal.
Ha már Hensel doboz és kötőelem, akkor pl. egy ilyen sorkapoccsal rendelkező doboz: http://hensel.hu/wUngarisch/produkte/index.php?encrypt=0&ID_O_PRODUCT=814&begin=1&sLanguage=Hungarian&start_infoblock=1&ID_O_TREE_GROUP=2545
Az összesodort vezeték is megfelelő a sorkapocsban ha kellő keresztmetszetű a sorkapocs, azaz így is belefér a csavar alá.

BRUT

Persze tudom,hogy lehet.  ;) De itt olyan kevés a hely.Valószinüleg a régi elosztótábla csréjekor volt szükség a toldásra,mert nem lehetett elég hosszú Ez a toldás az elöszobában a bejárati ajtó felett van. A vezetékek az összesodorás miatt már elég rövidek,de gondolom,ha mondjuk egy 16 os sorkapocsba igy összesodorva betolom,és mind 2 csavart jol meghuzom,nincs esély a lazulásra. Tehát a kötés minden bizonnyal tartós lesz. Idönként pedig utánhuzni nem árt.

Ezt akkor gondolom kiveséztük.
A másik kötésnél akkor az 1 fázisü dugalj elágazás maradhat a 100X100 as dobozban a 3 fázisu leágazással együtt?

nyaki

Üdv!
Én sodrott vezetőre a  WAGO 221-et ajánlanám. Ha alumíniumot használsz ehhez, akkor AluPlus pasztával ki kell tölteni. 4mm2-ig használható minden zokszó nélkül.
2,5mm2-es tömör vezetőhöz bármely WAGO rendszerű kötőelem használható.
A 3 fázisú vezetékből nincs akadálya az 1 fázisú dugalj lekötésnek, ha egyébként a biztosítás megfelel a leágazás keresztmetszetének és 5 vezetős rendszerről beszélünk.

Gyurmaúr(fi-relé)

nyaki, azért 1 "apró" akadálya mégis van; nevezetesen, hogy a 3 fázisú kábel másik végén nagy valószínűséggel egy 3 fázisú kismegszaki van, ergo amennyiben az onnét leágazó 1 fázisú dugaljba bedugott cuccka zárlatos lesz, akkor ugye lemegy az egész 3 fázisú hálózat, mármint a kábel által ellátott egyéb fogyasztók is...

BRUT

Valószínűleg nem jól fogalmaztam.
Nem a meglévő 3 fázisú vezetékből van a lecsatlakozás 1 monofázisú dugaljnak,hanem ugyanabba a 100X100 as elág dobozba fut be egy másik 3 eres 2,5mm2 es külön áramkör,tehát külön saját kis megszakitóval. Tehát a 2 különálló áramkor egy dobozban. Itt is 2 mono dugalj elágazásáról van szó.
Ezt lehet így?
Egyébként mivel a 3 fázisú fogyasztók fűtőtestek, így talán nem kötelező 3 fázisú kis megszakitót alkalmazni,hanem lehet az 3 különálló.

faxelektro

Egy esztergályos műhely az ösz terhelés kb 30kW de egy szaki dolgozik tehát max kettő szerszámgép működhet milyen méretű be táp szűkséges a hossz max 10méter?