Kábelcsatorna

Indította BorsóKorsodi, 2020. március 26., 19:09:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

BorsóKorsodi

Sziasztok. Kábel csatornában szabad e  mcu vezetéket vinni vagy csak kábel mehet bele. Szabad-e benne kötéseket csinálni ?

További kérdésem:
Mikor kell érintésvédelmi felülvizsgálatot csinálni ?
Ha kicserélek egy biztosítékot vagy kapcsolót cserélek esetleg vezeték szakaszt cserélek ? Kinek a felelőssége érintésvédelmi felülvizsgálatot csinálni, tulajnak kell kihívni vagy a villanyszerelőnek ?
Ha egy felújított lakásban melyet érintésvédelmi felülvizsgáló is vizsgált szabály ellenességből hiba merül fel lpl csupasz mcu vezeték  falba vakolása).

Azért kérdezem mert halottam olyat h ha valahol baleset keletkezik vagy tűz akkor az utolsó villanyszerelőt vonják felelősére aki utoljára a házban járt.

Számlás szerelés esetén milyen hibákat vagyok köteles kijavítani és mennyi ideig. Pl dugalj ki esik a falból köteles vagyok vissza menni és vissza csavarozni a dobozba ha igen mennyi ideig ?

Fecó

Húúúúh, de sok kérdés...

1. Igen, műanyag vezetékcsatornában lehet egyszeres szigetelésű vezetéket vinni, de a vezeték sehol sem mehet szabadon, kizárólag csak a vezetékcsatornában.
2. A választ bővebben megtalálod a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1.1.15. pontjától kezdődően. A kérdésed alapján például, új berendezés létesítésénél, átalakítás-javítás után, annak üzembe helyezése előtt. Az MSZ HD 60364-6 pedig ennyit kér: "Minden villamos berendezést – az észszerű megvalósíthatóság keretein belül – a szerelése alatt és annak befejezése után, az üzemszerű használatba vétele előtt ellenőrizni kell." Nos már csak az ésszerűséget kellene pontosan definiálni ebből. Nyilván azért ha kicserélsz egy dugaljat 2 000 Forintért a szomszédban, akkor nem csaphatsz hozzá még 25+ÁFÁT a felülvizsgálatra, mert kiröhögnek...
3. A fenti esetekben egyértelműen a villanyszerelő kötelezettsége, kivéve ha szerződésben nem állapodtok meg másként.
4. A felülvizsgáló nem tudja átvállalni a teljes felelősséget egy létesítmény esetén a villanyszerelő hibáira. Nyilván felelős lesz sok dologért Ő is ha baj van, és nem jól végezte a dolgát, de a kivitelező elkövethet sok-millió kis stiklit, amit nem biztos hogy észre lehet venni. Nem fog meghúzogatni minden egyes vezetéket, hogy mozog-e a csőben, és nem fog szétszedni minden kötődobozt egyesével.
5. Új építésű lakások esetében akár 3-5 évig is felelős vagy a munkádért (181/2003. (XI. 5.) Korm. rendelet). A kitépett dugalj esetében felmerülhet hogy nem garanciális a probléma, hiszen ha valaki 2 méterről rángatja ki a kenyérpirítóval, azért nem felelhetsz. Viszont ha eleve nem jól van rögzítve, nem érnek be a körmök, csavarok, akkor már lehet...

Sztrogoff

Idézetet írta: BorsóKorsodi Dátum 2020. március 26., 19:09:50 DÉLUTÁN
Szabad-e benne kötéseket csinálni ?
Nem. MSZ HD 60264-5-52:2011 526.5 pontja szerint:
Kötéseket csak megfelelő burkolatban lehet létesíteni, például kötődoboz, szerelvénydoboz, vagy olyan készülékben, melyben a gyártó erre a célra helyet alakított ki.
Bár ez csak a saját fordításom.
De ez ugyebár nem régi előírás, régen, 2003-ig lehetett csatornában, "de a kötést takaró fedél külön levehető és a többi fedéltől könnyen felismerhetően eltérő kivitelű legyen".