antik csillar ujra huzalozasa

Indította seamari, 2011. szeptember 23., 22:18:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

seamari

Tisztelt villanyszereleshez ertok!
       Mar evek ota hever egy Amerikabol hozott antik csillar , amit szeretnek a szobam plafonjan latni. Csak nem tudom, milyen zsineg, madzag , huzal kell bele, es mindenkepp en fogom eletre kelteni, szoval ne beszeljenek le rola, bar eletemben utoljara a technika oran szereltem villanyt.  Hol lehet utanna nezni, hogy milyen vezetek kell ?  Mennyire bonyolult?
Ugyis egy nyugdijas villanyszerelo fogja felszerelni, csak eszreveszi, ha hibaznek.
  koszonettel    Seamari

nova

Igazából arra kell törekedni, hogy az új vezeték melyet be szeretnél fûzni ne sérüljön. Kettõs szigeteléssel ellátott hajlékony vezetékre lenne szükséged. Sodrott kivitelû vezetékek eléggé flexibilisek. A nehézség olyankor szokott lenni, ha már ki van húzva a régi vezeték és szûk kanyargós helyre kell befûzni az újat. Abból jó kis türelemjáték lehet. :)
A villanyszerelõ aki majd beköti egy sorkapocsra tudna kötni a legkönnyebben minden lámán ilyen van általában. Mivel azt nem tudni, hogy milyen a lámpa kialakítása így nehéz többet mondani, persze lehet még variálni, hogy egy áramkörös vagy kettõ lesz.
Illesz be esetleg egy képet a lámpáról.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Az elõttem hozzászóló nova írását kiegészítve még meg kell nézni, hogy a foglalatok fémházasak-e rajta. Továbbá a kábel vagy vezeték bevezetésénél van-e  szigetelõ átvezetõ beépítve.  Ha szigetelt házú foglalatok és szigetelt bevezetõk vannak, akkor érintésvédelmi szempontból lehet kettõs szigetelésû. Ha ez nem megoldott, akkor a fémrészeket össze kell kötni a védõvezetõvel. Így egy test zárlat esetén le fog kapcsolni a zárlati áram védelem. Persze, akkor ha rendben van a ház villamos hálózatának az érintésvédelmi rendszere is. Nagy valószínûséggel az amerikai antik lámpatest földelt.

yo6ojn

Egy jó szakembernek van türelme... :) Aki már tapasztalta hogy milyen egy antik fa-csillárt újrafûzni, az már pontosan tudja hogy kell, és milyen anyag szükséges.
Én a legjobbnak selymes hangszórókábelt ajánlanék..., az nem tud elszakadni sem , megnyúlni sem..., és egy kis olaj vagy zsír segítségével még türelmetlenül és meg lehet oldani :)
András

Safety

Kedves András!

Egyetértek veled abban, hogy egy csillárt újrahuzalozni több mint sziszifuszi munka. A hangszórókábelt viszont nem tartom jó ötletnek, mivel a szigetelési szintje nem biztos, hogy azonos az erõsáramú kábellel. Mivel nem írtál típust lehet hogy megfelelõ amit ajánlottál, de meg kellene elõször gyõzõdni róla.

Fecó

Nem tudom, Én személy szerint nem vitatom a hangszórókábel hajlékonyságát, hiszen valóban, ebben verhetetlen, de nem véletlenül hangszórókábel a neve. Bár sok típusnak szemmel nézve elég vastag a szigetelése, azonban közel sem biztos hogy 300 vagy 500 V-ra méreteznék õket, illetve nem kettõs szigetelés van rajtuk. Mindenféleképpen maradjunk az erõsáramú kábeleknél, ha köpenyszigetelésû vezetékrõl van szó, akkor H03VV-F vagy a H03VVH2-F  (MT néven ismert) vezetéket emlegették az elõttem szóló kollégák szerintem, ami biztosan erre a feszültségszintre készült.

yo6ojn

Kedves Kollégák !!

Nem hiába drágábbak a hangszórókábelek..., csak azért is mert a gyártása magas frekvencia átvitelük miatt is bonyolultabb , aki hallott már pölö a "szkin" hatásról...,ezért vékonyabbak az erek és ettõl hajlékonyabbak  A szigetelésük mitõl volna jobb egy erõsáramúénál ? De na...kinek mi a tapasztalata ...
Én már csináltam, tudom mi a jobb (nekem).
Én is bármilyen jobb ötletet elfogadok és kipróbálok, és köszi a hozzászólást ! :)

Fecó

Szó sincs róla, hogy vitatkozni akarnánk a jobb vezetõképességrõl, frekvenciaátvitelrõl vagy gyártástechnológiáról. Mindössze a vezeték kettõs szigetelése, és szigetelõképessége a kétség tárgya, hiszen  jelátvitel és az erõsáram nem minden esetben rendelkezik egyforma szigetelési paraméterekkel. Abban biztos vagyok hogy szépen világítana a csillár, nem lenne nagyobb a feszültségesés mint a más típusú kábelnál, de például a hangszóróvezetékek csak egyszeres szigetelésûek, és nem találtam referenciát, milyen szigetelési értékeket garantálnak a gyártók, és milyen feszültségszintre. Neked esetleg vannak információid mekkora feszültségre méretezik ezeket?

Novill

Urak maradjunk a Fecó véleményénél, mert ez a helyes álláspont erõsáram tekintetében. A hangszóró kábelt ebben az esetben nem minõsíthetõ szabványos szerelésnek a csillár áthúzásánál.

yo6ojn

Kedves Fecó !

Nos, nekem feltettél egy kérdést, amire gondolom már Te is tudod a választ... :)
Szerinted mit vesznek figyelembe a kábelgyártók ? Fezsültség, áram, freki és az ellenállás, a szigetelések természetesen a vezetékhez van méretezve. Amúgy konkrét leírásokat tutira találsz a google-n keresztül...
Én sem vagyok egy atomfizikus, 7 diplomás mester ..., de egy villanyszerelõnek ha van felelõsségérzete és logikája, ilyeneken nem tud elakadni :)