Aggregátor csillagpont eltolódás

Indította deve94, 2014. december 01., 07:15:23 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

deve94

Tisztelt Kollégák!
Benzines 6,5KW-os aggregátorról 3 fázisú, de egyfázisú fogyasztókat is szeretnénk üzemeltetni. Csináltunk néhány próba mérést, hogy mennyire emelkedik meg a feszültség, ha aszimetrikusan terheljük a fázisokat. A védelem kioldásáig terheltük és a maradék fázison 290V-ig emelkedett a feszültség. Ha nem csak az egyik fázist terheltük, akkor 250-260V-ig emelkedett.
Kérdésem: Érzékenyebb elektronikával ellátott fogyasztók mennyit bírnak még el biztonságosan károsodás nélkül. Milyen gyakorlati védelmi módokat használnátok az asszimetria kontroljára, kezelésére?
Üdv: deve94

faxelektro

Jó estét
                    Én is így vagyok a képen látható generátorral mivel egy fázis nagyon meg van terhelve kb 15kW a másik kettő meg alig.

Villanyreszelő

Üdvözlet!
Feszültség stabilizátorok erre a célra készültek.

Gyurmaúr(fi-relé)

Elnézést a tán buta kérdésért, de miért nem lehet egy 3 fázisú, 400V-os genót egyenletesen terhelni, mi az, hogy az egyik fázison !15kW!, míg a másik 2-n semmi??? Én ezt nem értem...  ???

Villanyreszelő

Elnézést a buta kérdésért,de ha egy  3 fázisú generátoron van egyfázisú dugaljam is,miért kell káros feszültségemelkedésnek lennie,ami tönkreteheti a  fogyasztóimat?

deve94

Idézetet írta: Villanyreszelő Dátum 2014. december 01., 20:48:59 DÉLUTÁN
Üdvözlet!
Feszültség stabilizátorok erre a célra készültek.

kicsit kifejtenéd bővebben is, mit javasolsz.

Novill

Ez az aggregátor téma érdekes témákat vethet fel. Ilyen lehet például hogy mekkora teljesítményű gépet és milyet célszerű vásárolnunk lakásunkhoz? Továbbá a leválasztás kérdése is nagyon fontos lehet. Egyrészt a közcélú hálózatra kijutó feszültség 100%-os kizárása, milyen kapcsolási megoldásokat kell alkalmazni? Érintésvédelmi szempontból nullázott rendszer esetén a PE és N vezető össze van kötve. Ezért a biztonságos leválasztásnál milyen megoldásokat kell alkalmazni?  Érintésvédelmi szempontból milyen megoldásokkal lehet találkozni? Ezentúl milyen egyéb védelmi megoldásokat és szabványokat kell betartanunk a telepítéskor.

Simon Endre

Üdv a forumozóknak !
A szimmetrikus terhelés vagy a valamennyire is szimmetrizálható terhelés ajánlott 3F generátoroknál, mivel a szinkrongenerátorok feszültségtartása vagy egy fázist figyel, vagy az ellenőrzőjelet a statisztikus 3f mintából veszi. Az asszinkron generátorok gerjesztőmezeje a szlíp-ből ered és ez önkompenzáló. Az üres (terheletlen) fázisoknak a szabadonfutási feszültsége csak nagyon kis fogyasztású eszközökre lehet ártalmas, ha az 50-100W akkor már nincs kiugró eltérés. Bocsánat a példáért, de nem szoktak mobiltöltőt, laptopot  üresben futó agregátorról használni.  Az inverteres agregátorok ezt a hibát kiküszöbölik mivel a generátor szabályozása csak a szükséges energiaigény szerint gerjeszt és abből "csinál" váltóáramot (feszültséget) az áramirányitó rendszer. A jó megoldás a frekvenciaváltó lenne, mivel tulajdonképp az is ezt csinálja, csak egy kicsit drágán. Az igazi de nem olcsó megoldás a csonkadelta primerrel és 2f soros szekunderrel megépített transzformátor lenne, ilyen volt a régi 3f hegesztő transzformátor és a nagyteljesítményű vezérlések áramellátása, hogy elossza a korábbi gyenge hálózatok terhelését három fázisra. Ezt a megoldást használták szigetelt 220 V-os vonalifeszültségű hálózatoknál és mobil, (építőipari ) gépeknél is.

faxelektro

JÓ ESTÉT
                    A nem szimmetrikus terhelés a rossz szerelésből adódik.A konyha ahol a legnagyobb a terhelés kb14kW egy fázison van.A nagy teremben 12drb 2x36W neon és van a klub a könyvtár és a kazánház egy másik fázis ezen is kb 6drb neon egy keringető szivattyú.   Még vannak kisebb fogyasztok mint a díszvilágítás, komputer asztali lámpák stb.A képen látható aggregátor inverteres-e vagy milyen típusú           

Gyurmaúr(fi-relé)

ÁÁÁhhá, értem már mi a stajsz, tehát már megint egy hely, ahol a villanyász nem volt SZAKEMBER, aztán kötött-kötögetett ezt-azt, ahol érte... Sztem érdemes lenne újra kötni a hálózatot, mert ez így a későbbiekben is gondok cunamiját fogja okozni.
Novill, ha szabad, akkor személyes megélt tapasztalataim alapján mondom, hogy eleve eldöntött dolog a genó kiválasztásánál, hogy az adott lakóépületben (családi kecóban) 1, avagy 3 fázisú betáp van-e. Amit ezen túl érdemes figyelembe venni, hogy melyek azok a készülékek, melyeknek minden körülmények közt mennie kell, hiszen -mint ahogy az az elmúlt 2 napban is képen vágott sok 100ezer embert- a természet csúnya "mókákra" képes, minek következtében akár nagy feszültségű távvezetékek is úgy kerülnek a szó szoros értelmében padlóra, hogy csak na és akkor nem is beszélünk a tövestűl kidölő fák okozta közép, ill kisfesz közcélú hálózat halála okán előálló akár több napos -netán hetes- kényszerű áramszünetről, amely felülír minden elképzelést, hiszen ilyen esetekben pár napig ugyan mellőzhető mondjuk a mosó, mosogatógép, netán a tüzifa felvágásához szükséges körfűrész használata, de 3-4 nap után már tisztálkodni, étkezni, egyáltalán létezni kell. Épp ezért én azt mondom, hogy 3x20A, ill ez alatti csatlakozási Amperérték esetén a genó méretezése ennek legalább a 60, 3x25A-nél 50, e felett pedig legalább 40%-a legyen. Értelemszerűen az 1 fázis esetén 1x20A alatt 90, 1x32A-nél legalább 70% legyen a genó Amper leadási képessége. Ami a leválasztást illeti; csak és kizárólag 4 pólusú 1-0-2 (pl. KK2 6006) állású kapcsolót szabad használni, melybe quasi "fordítva kell bekötni a 2 irányból (genó-áramszolga) érkező betáp kábeleket, melyek a kapcsoló eredeti betáp oldalának kapcsaihoz kötött kábelen haladnak a főelosztó felé. Genó PE kapcsa PE, EPH hálózatba ( méréshez bontható módon) KÖTELEZŐEN bekötendő, illetve kötelező leverni neki egy saját, min. 2 méter hosszú szondát is! Szóval, nem ördögtől való a minőségi genó alkalmazása, sőt én azt gondolom, hogy kertesházas övezetben egyenesen ajánlott, pláne olyan otthonokban, ahol nincs 1-2 jóféle cserépkályha, illetve classic sparheld.  ;)