Elektronika

Indította petike199600, 2014. június 05., 20:31:20 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Meg szeretném tanulni az elektronikát, egyenlőre kisebb áramkörök működését szeretném megtanulni.
Lenne egy kérdésem: Hogy működik a képen lévő fényerőszabályzó áramkör? Minek a kondenzátor? Hogy kell bekötni?

Szirty

Attól tartok itt a fényerő nagyon le van tekerve...

petike199600

Hú kössz hogy szóltál nem tom mivan vele. Megpróbálom mégegyszer

nyaki

Üdv!
A kondi, az ellenállásokkal korlátozott áram triggerelését végzi és egyben biztosítja a diak kb. 28-32V-os nullátmeneti gyújtóimpulzusainak az energiát. Minden gyújtáskor a kondi kisül a diacon keresztül, a triak gate/A1 elektródáján keresztül. Mivel mindkét félhullámban működik, a gyújtóimpulzusok sűrűsége az előtét ellenállásoktól fog függeni, ezáltal a terhelésre jutó áram is. Minél gyorsabban töltődik fel a kondi, annál hamarabb fog nyitni a diak. Ezt hívhatjuk egy egyszerű PWM vezérlésnek is, hiszen a kondiban tárolt energia időbeli lefolyása fogja meghatározni a diak gyújtási és egyben a triak nyitási idejét. Egyébként hivatalos neve a folyamatnak fázishasítás.

Szirty

Helló!

Idézetet írta: petike199600 Dátum 2014. június 05., 20:31:20 DÉLUTÁN
Meg szeretném tanulni az elektronikát, egyenlőre kisebb áramkörök működését szeretném megtanulni.

Szerintem nem így kellene kezdeni, ezzel a módszerrel nehéz lesz elindulni és sok csalódás fog érni.
Az egyes alkatrészek tulajdonságait és működését, az alapvető törvényeket, rajzjeleket ismerni kell ha érteni akarod amit csinálsz.


Üzenet összefûzve: 2014. június 05., 21:52:37 DÉLUTÁN

Egyébként a lifttel mi lesz? Már nem érdekel? :-)

nyaki

Tényleg, Szirty!. Nagyon belevágtam a közepébe.
Nem is gondoltam rá, hogy Petike az elektronikai elemekkel talán nincs is tisztában. Vajon tudja, hogy hogyan működik egy félvezető dióda? ...csak hogy az alapoknál kezdjük. ::)
Gondolatébresztőnek talán ezt lesd meg Petike:
http://gyakorlat.pataky.hu/edu/erettsegi/B/09.B2.pdf

Szirty

Üdv nyaki!

Idézetet írta: nyaki Dátum 2014. június 05., 22:20:47 DÉLUTÁN
Tényleg, Szirty!. Nagyon belevágtam a közepébe.

Te csak (elég pontosan) válaszoltál az egyik kérdésére... ("minek a kondi?")
De a másikra nem ("hogy kell bekötni") :-)

nyaki

Ezt a slendriánságot!  >:( ...hát hogy hogy hogy?
Talán sorkapoccsal? ;D
A pontos választ én sem tudom  ::), de mivel egy rendkívül bonyolult műveletről van szó, ezért úgy gondoltam, hogy a válaszolás nemes feladatát rád testálnám, ...ha meg nem sértelek.  :)

petike199600

Köszönöm a válaszokat már értem!
Az alkatrészeknek a működését úgy ahogy értem, de ha meglátok egy kapcsolást nem értem a működését csak ha elmagyarázza valaki.
Furcsa, mert ha egy elektromos kapcsolási rajzot tesznek elém, azt hamar megértem, de egy ilyen elektronikai rajzot ha elém tesznek még nem értem meg.
Van itt még egy kapcsolás.
Valaki legyen szíves elmagyarázni ennek a működését is nekem, úgy mint nyaki az előbbi kapcsolást.
Köszönöm szépen!

nyaki

Üdv!
Ez egy bistabil multivibrátor rajza kézi vezérléssel történő váltással.
A LED előtti ellenállattal csupán a LED-en átfolyó áramot lehet és kell korlátozni.
A telep rákapcsolása pillanatában, a tranzisztorok h21e szórása miatt, a legnagyobb erősítéssel rendelkező fog vezetésbe kerülni, ami által a hozzá tartozó LED világítani fog, miközben a közel testre kerülő kollektora lezárja a másik tranzisztor bázisát, amely állapot az éppen vezető tranzisztor bázisán található kapcsoló zárásáig stabilan megmarad. Amint zárjuk ezt a kapcsolót, az éppen vezető tranzisztor lezár és a kollektorán megjelenő táp-LED nyitó fesz nyitni fogja a másik tranzisztort, a bázisába folyó árammal. Ez az állapot egészen addig stabilan marad, amíg a nyitott tranzisztor bázisán lévő kapcsolóval testre nem zárjuk a bázisát. A folyamat a kapcsolók zárásának váltásával változik. A kapcsolók helyett nyugodtan lehet nyomógombot használni, mert a váltás után, a tranyók már stabil állapotban maradnak. Ha a kapcsolót kiváltjuk egy kondenzátorral és kissé átrendezzük a kapcsolást akkor automatává válik a folyamat (astabil multivábrátor) és a kondenzátor-bázis ellenállat időállandójával rezegni kezd és a kollektor ellenállatokról levehetjük a vezérléshez, vagy kapuzáshoz használható 50%-os kitöltésű, x frekijű négyszögjelet.
A fenti bistabil multivibrátor felfogható egy egyszerű RS-tárolónak is és egyben a digitális technika egyik alapjának.
Az alap vibrátorokhoz hozzátartozik még a monostabil multivibrátor és a Schmidt-trigger is.