Házilag elkezdett villanyszerelés

Indította otelló, 2014. március 16., 04:52:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

otelló

Tisztelt fórumozók!újonnan épülő családi házamnál elkezdtem a villanyszerelést.gégecsövek a falban,illetve kábelek befűzve.Nem villanyszerelő a szakmám!!!nem szeretek a 4 fal között űlni ezért megcsináltam.most szerettem volna villanyszerelőt hívni a kapcsolók konnektorok,elosztódobozok szakszerű bekötéséhez,de mivel nem ők vésték a falat,rakták be a gégecsövet,fűzték be a kábelt,ezért nem fogják a kivitelezői nyilatkozatot aláírni.mivel nem ők csinálták az egészet.A kérdésem:a kivitelezői nyilatkozatot ki kéri a használatbavételi engedélyhez,ill, ha kérik és villanyszerelő megcsinálja a szakmunkát,akkor lehet olyan kivitelezői nyilatkozatot kitölteni amiben én vállalom a felelöséget az énáltalam elvégzett munkára?pl:a bekötésekről igazolás,számla,a villanyszerelő részéről,a kábel behúzásról falvésésről,gégecsövezésről én?köszönöm a válaszokat!!

Novill

Nem akarlak elijeszteni, de nem könnyű a helyzet manapság. Ha építési engedély van a házra jó tudni a következőket a villanyszerelésről: Ha a beépített teljesítmény 7 KW-t eléri tervezni kell. Ez már 1x32 A -nél  vagy 3x10 A felett kötelező. Mérőhellyel kapcsolatos munkákat csak regisztrált villanyszerelő végezhet. A kivitelezéshez villamos végzettségű felelős műszaki vezető kell. Elektronikus építési napló vezetési kötelezettség is van. A használatbavételi eljáráshoz érintésvédelmi és tűzvédelmi ( első ellenőrzés) minősítő iratot kell készíteni a villamos hálózatról. Ezek mind képzettséghez és engedélyekhez kötöttek. A munkákat menet közben kell ellenőrizni, még az eltakarás előtt. Utólag nem valószínű, hogy valaki bevállalja a bizonylatok kiadását. Hogy ezeket mind kérik-e és ellenőrzik-e?  Ez az ottani hatóságtól függ, mert ők is egyre jobban követik a jogszabályi előírásokat. Vége van már a házilagos kivitelezések és barkácsolások idejének. Szeretném felhívni a figyelmet a lakások villamos biztonsági szintjének a rossz állapotára, melyet az országos egyszerűsített felülvizsgálat során tapasztaltam. A villanyszerelő végzettségű szakemberek is követnek el szakmai hibákat. A vizsgált lakások kb. 80%-a életveszélyes volt. Ha nem szakember végzi még több hibát követhet el, mert nem rendelkezik a szükséges szakmai ismeretekkel. A villanyszerelés komoly felelősséggel jár, mert nem csak saját magunk életét veszélyeztetjük, hanem a családunk életét is  hibák esetén.

otelló

Köszönöm a gyors,és kimerítő választ!nekem 3.-szor 16 amperom van!természetesen villanyszerelő telepítette eon igazolással.2008.-as az építési engedélyem,úgyhogy csak sima építési naplót kell vezessek.akkor még villamossági tervrajz sem kellett,csak felelős műszaki ellenőr!de még mindíg nem tudom:ki kéri tőlem a villanyszerelői kiviteli nyilatkozatot?illetve lehet e úgy hogy a villanyszerelőt csak az általa elvégzett munkáért vállaljon felelőséget?mert ugye:ha te otthon kicseréled a fékbetétet,vagy akármit a kocsin elviszed műszakira,erre nem vizsgáztatják le ha nincs igazolás az autószerelőtől az hogy tetszene?senkit nem szeretnék megsérteni,csak az építkezés bonyolultságára szeretnék célozni.én nem gondoltam hogy védőcső begipszelés a megfelelő derótok befűzése ekkora felelőséggel járill akkora szakmai szaktudást igényel..Elnézést hogy ilyen hosszúra nyult!mégegyszer köszönöm szépen!!!

NagyPS

Vannak törvények az építési és szavatosság és egyebek. Az említett rendelkezések szabályozzák hogy adott tevékenységet ki és hogy végezhet. Ezen felül a nyilatkozatot a munkáról nem a vállalkozó írja alá hanem a Felelős Műszaki Ellenőre aki bejegyzett és érvényes szakági kamarai névjegyzéki nyilvántartása van, ez lehet maga a vállalkozó is de ez ritka. Gondolom nincs ilyen szakági kamarai számod.

Vannak akik vállalják, hogy a tulaj végzi el a munkát, de ezt előre megbeszélik és mindent közben azért ellenőriznek és ha kell segítenek (pénzért).

A gázt a vizet a csatornát is gondolom majd sk csinálod meg, de azoknál is hasonló gondokkal fogsz találkozni.

Még valamit van egy szép bírság lista amit alkalmazhat a hatóság, a mostani gyakorlat szerint bírságol, míg régebben adott némi időt a korrigálásokra. Ezt is figyelembe kell venni a vállalkozó(k) reakciójánál a legkisebb összeg 200eFt és hiányosságonként annak típusa szerint lehet 1.000eFt is amit összeadnak és úgy megy ki a csekk.

A fékbetét nem igazán releváns példa inkább a fékrendszer kompletten lenne az, a fékpofa inkább a kapcsoló és lámpatesthez szinkronizál.

szmihaly

Idézde még mindíg nem tudom:ki kéri tőlem a villanyszerelői kiviteli nyilatkozatot?

Többek közt az önkormányzat építési osztálya, hogy megkaphasd a "lakhatási engedélyt"  :)

NagyPS

Amit hozzá fűznék még a mondandómhoz.

Ha véletlenül terv köteles mert a tervezett teljesítmény meghaladja az éppen hatályos mértéket, a szakhatóság előírja az építési napló vezetését ami már elektronikus lehet, bizonyos körülmények esetében lehet papír alapú, ennek vezetése meg nem egy leány állom, és utólag nem nyitható meg, ellentétben a papírossal amit arra dátumozunk amire szeretnénk, az e-naplót meg egy rakat szervezet köztük a NAV is figyelheti = kimegy és azt látja ez már kész az egész naplózás kamu a cégnek vége.