• Panel lakás villanyszerelésének megújítása 5 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Panel lakás villanyszerelésének megújítása  (Megtekintve 6733 alkalommal)

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 14
  • Gyurmaúr(fi-relé) egy nap talán lesz valaki...Gyurmaúr(fi-relé) egy nap talán lesz valaki...Gyurmaúr(fi-relé) egy nap talán lesz valaki...Gyurmaúr(fi-relé) egy nap talán lesz valaki...
  • Nem: Férfi
    • Skype - gyurcman
Re:Panel lakás villanyszerelésének megújítása
« Válasz #15 Dátum: 2014. Január 12., 17:37:16 pm »
Tudod mit, hagyd a francba mindaddig, ameddig nem lesz a kecó a tiéd, már ha feltétlen szeretnél megvenni egy szar panelt, lett légyen az akárhol is?! De ha mindenképp ennyire rá vagy gerjedve, hogy a magadévá tedd, akkor csak utána kezdj hozzá lehetőleg egy TELJESKÖRŰ vill felújításnak (is), amikor már magadnak csinálod. Addig pedig csak tűzoltás jellegű melókat szabad csak csinálni, tehát ha már valahol nagyon avétos a cibere, akkor csak is azt az egyetlen elemet cserélni, oszt jónapot...

Nem elérhető icipicikisize

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • icipicikisize nincsen befolyása.
« Válasz #16 Dátum: 2016. December 30., 22:47:42 pm »
Sziasztok!

Panel lakásban szeretném felújítani a villamos hálózatot. Szóval kicserélni a biztosíték táblát a konnektortokat és a vezetékeket. A bontogatások után védőföldelést csak egyetlen konnektornál találtam. A biztosítéktáblához 3 vezeték érkezik. Egy fekete (fázis), egy kék (nulla) és egy piros (gondolom ez a védőföld). Viszont itt a dobozon belül a piros és a kék össze van kötve. Annál az egyetlen konnektornál a plusz egy szál erről a közös pontról lett levezetve. Vagyis most oda két nulla van kötve, az egyik védőföldnek.
Gondolom ez így annyira nem jó. A kérdésem az lenne, hogy a teljes vezetékcsere (plusz konnektorok, stb) után az összekötést kivehetem? Vagy hogy kell csináljam, hogy jó legyen? Légyszi segítsetek, mert most ez így meglepett és teljesen fogalmatlan vagyok.
Köszi szépen előre is!

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Simon Endre talán lesz valaki.Simon Endre talán lesz valaki.
« Válasz #17 Dátum: 2016. December 31., 13:44:55 pm »
Az akkor nem nulla hanem PEN vezető(k) a duplázás a szükebb keresztmetszet miatt van, akkor alkalmazták, ha kábeles a mért betáp vagy vékony a MÜ-II cső és csak így biztosított az előírt keresztmetszet. Milyen panelben laksz győri-1 (lakáselosztó az ató mellett) vagy győri -2 (tábla az ajtó felett?) Gondolom a kettes, egyébként nem szabálytalan, ha a másik végén is PEN-re csatlakoznak. Ha később ÁVK-t, "firelét" építesz be  a túloldal tisztázása után a közösítés elbontható, illetve elbontható.

Üzenet összefûzve: 2016. December 31., 15:44:21 pm
Bocs elbontandó.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető icipicikisize

• Új tag
  • *
  • icipicikisize nincsen befolyása.
« Válasz #18 Dátum: 2017. Január 01., 11:39:27 am »
Köszönöm!
Igen a kettes változat, az elosztó ajtó felett van. Akkor most úgy kell értelmezni, hogy a PEN vezetők (a piros és a kék) egy potenciálról érkeznek és itt is össze vannak kötve...? Majd ha kiépítettem mindenhol a védőföld kört is, akkor pedig szétválasztom PE és N vezetőkre?

Nem elérhető arsenelupin

• Új tag
  • *
  • arsenelupin nincsen befolyása.
« Válasz #19 Dátum: 2017. Január 13., 22:44:00 pm »
ha egy fázis jön be,akkor két vezetéked van az orátol. az egyik a fázis a másik a PEN vezetö. a lakáselosztoban erröl a PEN vezetöröl leágazol a PE sinre és a FI relé N bejövö pontjára. majd a FI relé után az eloszto N sinére. és innentől az összes elmenö áramköröd háromvezetös kell hogy legyen L,N,PE vezetökkel. semmit nem kell közösiteni.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
« Válasz #20 Dátum: 2017. Január 13., 23:39:26 pm »
De hát akkor miért írt három vezetéről mint az korábban olvasható ?
A 80-as években jelent meg az akkor épülő új lakásokban bizonytalan szakmai irányelvekkel a PEN rendszer. Találkoztam PEN vezetékkel csatlakozó lakáselosztókkal ahol annak keresztmetszete és anyaga nem felelt meg már akkor sem, pl. sodrott 10-es alu (szinte mindenhol) és kettőzött piros vagy szürke színben 6-os alu és az egyfázisú táblához is ott volt a potenciális +két fázisvezeték jellemzően fekete Kábeles csatlakozásnál  meg "ahogy jött". Én táblacseréknél, ÁVK beépítésnél szétszedtem a közösítést vagy ha lehetséges (és kényszerű) volt utánhúztam a mérőtől 6-os réz PE-t és "szeparáltan" szereltem. A PEN legelősször a szolgáltatói csatlakozóvezetékeinél nyert teret bevonva a kereszttartókat és tetőtartót az érintésvédelembe és igy baleseteket és tüzeket előzőtt meg. A "tréfás" csúzlizások sok köpenycsigás szerelést tettek tönkre és a jégverés az üveg köpenycsigákra volt végzetes.

Nem elérhető Sztrogoff

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • Sztrogoff nincsen befolyása.
« Válasz #21 Dátum: 2017. Január 14., 08:56:32 am »
Hát ez már csak a történetírók számára érdekes, de 78-tól vált lehetővé a PEN az épületekben, és a minimum keresztmetszet a 10 mm2 volt, akár Al, akár Cu. De ez új hálózatoknál volt érvényes,  meglévő hálózatoknál meg át lehetett úgy térni a nullázásra, hogy a keresztmetszet csak 6 mm2 volt, akár Cu, akár Al. Illetve a felülvizsgálók számára is érdekes lenne, ha véletlenül eljutnának ilyen épületbe.

Az, hogy az áthidaló 3 (5) vezetékes betápnál is bent maradt, az egy szomorú jelensége volt a korszak szakmai színvonalának.

Nem elérhető Simon Endre

• Villanyász
« Válasz #22 Dátum: 2017. Január 14., 11:23:54 am »
Csak hogy ez a történelem nem írható át, evvel számolni (és szerelni is kell.)

Nem elérhető kergabor

• Rendszeres látogató
  • kergabor nincsen befolyása.
« Válasz #23 Dátum: 2017. Június 10., 07:31:43 am »
Tisztelt Szakértő Urak!
Szeretnék megérteni egy, bizonyára egyszerűnek tűnő problémát, amit tapasztaltam. Az alaphelyzet a következő. Itthon, a kismegszakítókat tartalmazó dobozban van hét áramkör, két Fi-relével, az egyik Fi-reléhez van kötve  külön-külön a sütő, a mikró, a hűtők, a másik Fi-reléhez pedig a világítási, meg dugaljak áramkörei. A dobozban egy PE-sin van, meg két nulla-sin. Vettem egy légkondit, aminek külön áramkört akartam csináltam, a fázist egy drótdarabbal áthoztam a szomszédos kismegszakítóról, a nullát bekötöttem az egyik nulla-sínre, ott még volt szabad hely, a zöld-sárgát a PE-sinre. Bekapcsoltam a készüléket, de nem működött.  Megmértem a feszültséget a dugaljban, rendben volt, megmértem a kismegszakítónál, rendben, mindkét nulla-sinnél is mértem, rendben, még a PE-sinnél is mértem, ott is 235 Volt. Egy gondolattól vezérelve, áttettem a nulla-vezetőt a másik nulla-sínre, és helyreállt minden, működőképes lett a rendszer.
Mi a magyarázata ennek?

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
« Válasz #24 Dátum: 2017. Június 10., 08:21:28 am »
Üdv!
Ha egyébként a klíma bekötése előtt minden működött, akkor a klíma vezeték bekötésénél műhiba történhetett.
Szerintem. ;)

Nem elérhető kergabor

• Rendszeres látogató
« Válasz #25 Dátum: 2017. Június 10., 08:39:33 am »
Egy új áramkört akartam csinálni a klímának.Még a klima nincs felszerelve, csak a dugaljat vittem a leendő helyéhez. A "műhiba" az volt, hogy először nem a megfelelő nullasínre kötöttem a nullavezetőt. Az nem tiszta, hogyan mérhettem az első munkamenetben is 235 Voltot, és a dugaljba csatlakoztatott fogyasztó, jelen esetemben a porszívó, nem működött, miután átkötöttem a másik nulla sínre, el kezdett működni a porszívó. A helyzet az, hogy két légkondit vettem, két külön helyiségünkbe, mindkettőnek külön áramkört csináltam, és mindkétszer hasonló jelenséget tapasztaltam.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 16
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
« Válasz #26 Dátum: 2017. Június 10., 11:00:00 am »
A műhiba a különálló ÁVK körök nullájának a felcserélése miatt történhetett feltéve, hogy a klíma vezetékét az ÁVK-ról tápláltad. Ez esetben ha helyesen van bekötve az ÁVK, műszerrel ugyan mérni fogsz 230V körüli értéket, de terhelés hatására vagy az egyik vagy a másik ÁVK-nak kutya kötelessége lett volna leoldani, hiszen a szimmetria felborult.

Nem elérhető balzsi

• Tanuló
  • Villanyász
  • *
  • Hírnév erő: 4
  • balzsi nincsen befolyása.
« Válasz #27 Dátum: 2017. Június 10., 12:12:43 pm »
Nekem ez akkor is magas. Nyaki leírta a lényeget: "terhelés hatására vagy az egyik vagy a másik ÁVK-nak kutya kötelessége lett volna leoldani". Erről nem történt említés, azt viszont nem értem mért nem működött a másik nulláról - ha nem kapcsolt le az ÁVK -, ugyanis a nullák végül is a egy helyen találkoznak. Én a magam részéről nem bízom a feszültség mérésben, annál inkább a két izzós próbalámpában, mert az nem ver át.
Várom a végeredményt.  ;)

Nem elérhető kergabor

• Rendszeres látogató
« Válasz #28 Dátum: 2017. Június 10., 19:19:41 pm »
Most, hogy szóba került az ÁVK leoldása, valóban, az egyik ÁVK, amelyen a sütő és társai vannak, leoldott, csak én ezt azonnal nem vettem észre, csak később, amikor átkötöttem és visszaraktam a fedélt is, majd akartam melegíteni a vacsit, de nem volt áram a mikrónak, néztem a kismegszakítókat, és a FI-relé le volt kapcsolva. Nem tudtam miért, de nem is jutott eszembe összefüggésbe hozni a szerelgetésemmel.
Így már akkor tiszta, mi okozta a gondot. Köszönöm szépen a magyarázatot.

Nem elérhető kergabor

• Rendszeres látogató
« Válasz #29 Dátum: 2017. Június 14., 22:37:26 pm »
Továbbgondolva az esetet, most már az nem világos, hogy miért nem oldott le mindkét ÁVK? Hiszen az egyik fázison elment az áram, de nem ugyanazon a körön ment vissza, tehát, azt gondolom le kellett volna oldania az ÁVK-nak, mintahogy az, amelyik a másik kör nullavezetőjével volt kapcsolatban, le is oldott, mert jött az áram, de nem ment. Lehet, hogy meghibásodott? Tesztgombra leoldott.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
3 Válaszok
2017 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. Március 01., 22:14:35 pm
írta Szelei
12 Válaszok
3459 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. December 18., 14:34:18 pm
írta Novill
8 Válaszok
4531 Megtekintések