Akril kádak és műanyag vízvezetékek bekötése az EPH-ba

Indította zsizsi, 2013. október 23., 12:01:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsizsi

Tisztelt Kollegák!

Az alábbi kérdésben kérem a szakmai véleményeteket:
Adott kivitelezésnél a műszaki ellenőr kéri hogy az akril kádakat, ill. műsnyag vízvezetékeket kössék be az EPH-ba. Tudtommal létezik olyan rozsdamentes vízcső közdarab ami ezt a célt szolgálja illetev erre lehet rákötni az EPH vezetéket.
Létezik olyan szabvány, vagy jogszabály ami ezt előírja konkrétan? Ha nem szerepelt a tervekben és a költségvetési kiírásban akkor követelheti a műszaki ellenőr? Ha be kell építeni akkor gondolom a gépész (vízes kivitelező) feladata ezt betteni és a rendszerbe, csaka rákötés a villanyászé.
Privát vélemyényem az, hogy ilyen jellegű előírás erre az esetre nincs, így csak akkor kérheti a műszaki ellenőr ha a terveken szerepelt vagy ha nem akkor a beruházó állja a többlet költséget.

Várom véleményeiteket, kérem hogy szabvánnyal ill. jogszabályi hivatkozással támasszátok meg.

Köszönettel:

Zsizsi

nova

A műszaki ellenőr a műszaki tartalomért felel, mármint hogy megkövetelje a betartását. Az hogy mi szerepel a költségvetésben és a műszaki követelmények egymással nincsenek közvetlen viszonyba, Legalábbis olyan tekintetben, hogy bizonyos dolgokat nem lehet kispórolni. Az EPH bekötésnél a nagyobb kiterjedésű fém felületeknél beszélünk. Persze a műanyag csövek érdekes csavart hoztak ebbe a történetbe. Arról volt már szó a fórumon is, hogy miért kell bekötni a műanyag csöveket is, de hogy melyik szabványban is van erről szó azt én nem tudom. Persze a többiek majd lehet tudnak pontos szabvány hivatkozási számot adni.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

A műszaki ellenőr a megrendelő helyett a szakmai felügyelet  látja el és az elszámolásban tevékenykedik közre.
A vitás esetekben aki állít valamit, annak pontosan szabvány pontokra való hivatkozással  kell indokolnia. Így a műszaki ellenőrnek jogában van kérnie a kivitelezőtől, természetesen ezt a többlet munkát  igazolnia kell és fizetni kell a kivitelezőnek. Nem tartom valószínűnek hogy az akril kád bekötésére  a  szabvány pontokra való egyértelmű egyértelmű hivatkozást fel tudna mutatnia műszaki ellenőr.  Vagyis nincs kötelezően előírva tudtommal. Viszont az akril kád EPH bekötését csak javasolni tudom az általad említett  köz darabbal.  Az EPH-ba való bevonást minél a nagyobb területen célszerű érvényesíteni a jó védelem kialakítása érdekében.

czapi

MSZ HD 60364-7-701:2007

701.415.2. Kiegészítő védelem: kiegészítő egyenpotenciálú összekötés
Módosítás:
Fürdőkádat és/vagy zuhanyt tartalmazó helyiségen belül a 415.2. szakasz szerinti helyi, kiegészítő egyenpotenciálú
összekötést kell létrehozni a testek és a hozzáférhető idegen vezetőképes részek védővezetőhöz való
csatlakoztatásával.
Megengedett kiegészítő egyenpotenciálú összekötést létrehozni a fürdőkádat vagy zuhanyt tartalmazó helyiségen
kívül vagy belül, lehetőleg közel az idegen vezetőképes részek helyiségekbe való belépési pontjához.
Az ilyen helyi egyenpotenciálra hozó vezetők keresztmetszete legyen összhangban a HD 60364-5-54 543.1.3.
szakaszával.
Példák a lehetséges idegen vezetőképes részekre:
– a vízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok fémes részei;
– a fűtési és légkondicionáló rendszerek fémes részei;
– a gázvezeték-hálózatok fémes részei;
– a hozzáférhető épületszerkezeti fémes részek.
Műanyag köpenyű fémcsöveket nem szükséges a helyi, kiegészítő egyenpotenciálú összekötéshez csatlakoztatni,
feltéve, ha a helyiségben nem hozzáférhetők és ha nincsenek összekötve olyan hozzáférhető vezetőképes
részekkel, amelyek maguk nem csatlakoznak az összekötéshez.
Olyan esetekben, ha az épületben nincs fő egyenpotenciálú összekötés, a fürdőkádat és/vagy zuhanyt tartalmazó
helyiségbe belépő következő idegen vezetőképes részeket a kiegészítő egyenpotenciálú összekötéshez
kell csatlakoztatni:
– az ivóvízvezeték-hálózatok vagy a szennyvízhálózatok részeit
– a fűtési és légkondicionáló rendszerek részeit;
– a gázvezeték-hálózatok részeit.

Itt csak példákat sorol

Itt pedig előírja, nem csak a fémes részeire

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak! Egy kedves miskolci kollégánk volt oly kedves és átküldött nékem egy linket, mely egy olyan cégé, akik olyan csöveket árulnak, melyek kiválóan alkalmasak az EPH közdarab hálás szerepét betölteni. Íme:
http://www.inoxcenter.hu/termekek.html
Sok sikert mindenkinek a vízes szférába történő soft behatoláshoz (ha már egyszer ezt is nekünk kell abszolválni!)

Zolee76

Én a következőket szeretném még hozzátenni a témához:
Nem csak be kell kötni az EPH-ba a kádat vagy lefolyóját, hanem érintésvédelmi felülvizsgálatkor ki is kell mérni. (Valamennyi vizet beletölteni és egy legalább két tenyérnyi méretű fém fólia darabot bele helyezni, ehhez lehet csatlakoztatni a mérőműszert. Dugót kihúzni és közben a mérést elvégezni.) Ha a mérést nem lehet elvégezni azt is jegyzőkönyvezni!
Főleg többszintes házban (pl.: régi építésű társasház) van erre szükség. Megtörtént eset a következő: Halálos áramütés ért egy fürdő nőt, régi bérházban. Az illető már élvezte a kádban ülve a meleg vizet. Úgy gondolta, még enged meleg vizet, mert lehűlt a már kádban levő. Valamennyit leengedett és odanyúlt a csaphoz, hogy töltsön ismét. Az alatta levő lakónak zárlatos volt a csillárja. Ott FI-relé nem volt felszerelve. A hölgynél a kádhoz csatlakozó lefolyócső kicsit repedt volt. E miatt a kis szivárgás miatt galvanikus kapcsolatba tudott lépni a kád a födémmel. Mivel a hölgynél a csaptelep be volt kötve az EPH-ba, ki tudott alakulni 75 V feszültségkülönbség. Ez a vizes testen halálos áramerősséget tudott áthajtani.
Röviden ennyi.

Novill

Ezt a tenyérnyi fóliát nem igazán értem az akril kád esetében, de kifogom próbálni. Abban is viszont egyetértek, hogy a cső szivárgása és a nedves felület átvezethet. A lefolyóba épített passzdarab és a csaptelep bekötésével egyet értek. A kérdés mikorra fog ez tudatosodni az épületgépészeti és villamos szakemberekbe. Az itt kezdeményezett ingyenes felülvizsgálat során volt olyan eset amikor panaszkodtak,hogy időnként ráz a csap. Minden esetben a mérés során bebizonyosodott a potenciál különbség. Volt ahol semmi nem volt bekötve, volt ahol csak  a kád be volt kötve, volt ahol csak a csap telep volt bekötve. Sok helyen úgy gondolják, hogy műanyag vízvezetékcső és akril kád esetén nem lehetséges a potenciál különbség kialakulása. Az érdekes, hogy ilyen esetben is panaszkodtak már. Számomra nagyon meglepő volt a lakossági körben, hogy az EPH bekötések kevés helyen voltak megvalósítva, vagy éppen hiányosan. Találkoztam olyan esettel, amikor kihúztam a kazán dugaszoló villáját megszűnt a védővezetők kapcsolata értékelhetően.
A vonatkozó szabványoknak van még fejlődni valója.  Úgy gondolom, hogy nekünk is tovább kell fejlődnünk. Ezért a  lakások villanyszerelésénél nálunk van a lehetőség, hogy milyen biztonsági szinttel adjuk ki kezünkből a munkát. Vagyis nem árt az előírtnál nagyobb biztonsággal dolgoznunk, mer abból baj nem lehet.
Az ilyen balesetes eseteket nem ártana a szakértői részben bővebben leírni, hogy ebből is többen tudjanak tanulni.

Sztrogoff

A műanyag lefolyócső közdarabos bekötésével én is egyetértek.
De én nem szeretem azt, ha nincs kimondva a teljes tényállás.
Az meg alighanem az, hogy még ma sem kötelező.
Hacsak nem téved az ÉV tanfolyami jegyzet 2016-os kiadása, amiben "csak" annyi áll, hogy: célszerű az ilyen lefolyócsövekbe rövid fémcsövet iktatni, és ezt bekötni az egyenpotenciálú hálózatba.

Fecó

December hónapban önszorgalomból részt vettem egy kis fejtágításon, kifejezetten jegyzőkönyvekkel, mérésekkel kapcsolatosan. Rátai Attila volt az előadó, és igen, sok szerelő és felülvizsgáló felvetett dolgokat. Pont felmerült ez is. A válasz: Ha fémből készült a lefolyócső, akkor be kell kötni, de semmi nem írja elő, hogy bármit be kellene építeni a lefolyóba. Értendő ez a fém kis lefolyókára, rácsra is a padlón. Nyilván ettől nem tilos beépíteni, bekötni, de ha valaki belenyúl a vizes munkájába, akkor vállalnia kell a felelősséget is gondolom ha szivárgás lép fel. Szóval nem kötelező, max. ajánlott, felülvizsgálat alkalmával nem kérhető számon...

nyaki

...én is így gondolom, már csak a szabványértelmezések okán is.