Rejtély: szellem a mérőórában?

Indította Átlaglány, 2013. május 06., 11:06:26 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Átlaglány

Tisztelt szakértők,

Én tényleg egy átlaglány vagyok, hatalmas rejtéllyel, kérem segítsenek!

Albérletben lakom, a főbérlővel közös a Villanyórám, de a lakáson belül van egy almérő. Minden hónapban leolvasom az almérőt, annak alapján fizetek a főbérlőnek, ő pedig az ELMŰ felé intéz mindent. Mindenki boldog.

Tegnap reggel leolvastam az almérőmet, és mit látok... 628 KW-os fogyasztást április hónapban. Igen, értem:
- nincs tévém
- nem szerveztem óriás technó partit 300 hangfallal,
- napi 8 órát nem vagyok otthon
- kis Zanussi hűtőm van (az a mini fajta, aminek csak egy kis belső fagyasztó rekesze van), ami, még ha meg is bolondult volna se tudná ezt produkálni
- nem ment napközben villany - amúgy sem nagyon használok villanyt, mert anyám spórolásra nevelt
- nem használtam többet az epilátoromat vagy az elektromos fogkefémet sem :).

Mit tettünk ezután:
- elkezdtük tegnap reggel 10:00 órától írni a fogyasztást. Óránként, akkurátusan. Egészen délután 3ig. Óránként 400-500 watt lett a fogyasztás úgy, hogy bent sem voltunk a lakásban :) Nem volt egyetlen villany sem bekapcsolva, nem használtam semmit, csak a szokásos alapdolgok mentek (stand-by): elektromos sütő bekapcsolás nélkül, főzőlapok bekapcsolás nélkül, rádió bedugva, de bekapcsolás nélkül, villanykörték becsavarva :)
- Majd elmentünk a lakásból 2 órára,  minden lekapcsolva, ugyanez a helyzet.
- Éjszakára áramtalanítottunk, csak a hűtő és a wifi ment 1-1 konnektorról, olyanokról, amelyeket előtte ellenőriztünk: mindkét konnektor 1-1 önálló biztosíton (kiskapcsolón?) fut. Minden más lelőve!!! Minden biztosíték lecsapva, kivéve a 2 db konnektor!!!
- 10 óra alatt (21:50 és 7:50 között): 4,3KW a fogyasztás. Mmmmmm :)


Mit tegyek????

Minden megoldás érdekel. Az ELMŰ gondolom nem fog emiatt kijönni. Közben pedig 30ezres villanyszámlát kell fizetnem, úgy, hogy sötétben mosok fogat hideg vízzel, hogy még a cirkó se kapcsoljon be a vízmelegítésre.


Még annyi infó a rejtélyhez, hogy este elkezdtük a kinti nagymérőt is írni, hogy lássuk a nagymérő-almérő arányokat. A nagymérő, ami elvileg a főbérlőmmel közös (tehát két lakást mér, az ELMŰ ennek alapján számláz) ugyanúgy "pörög", mint az én almérőm, összvissz 300-500 wattal mutat többet. Éjjel tehát 500 wattal pörgött bele több, mint az én almérőmbe, ami akár meg is felelhet a főbérlőmék fogyasztásának az említett 10 óra alatt (gyakran hajnaltól a számítógép előtt ül, mert nem tud aludni, tehát nem teljesen alvó állapotok vannak a lakásában).

Van ötletük? Mi történt? Mérőhiba??
Rácsatlakozni nem nagyon tudott senki. Ez egy budai kis társasház hátsó lakása. Őszintén szólva nem igazán tud senki bejönni. A lakásba se jött be senki.

Kérem segítsenek, minden tipp érdekel.

Köszönöm szépen előre is:
egy átlaglány (Andrea)




Novill

Néhány ötlet és tipp a sok közül.
Először is meg kell győződni arról, hogy az altmérőtől nem-e megy máshová villany idegen helyre. A gyakorlatban fordult már elő, hogy rákötöttek a lakáson kívüli fogyasztókat. Az érintett lakás automatáját lekapcsolva ( elmenőt)  nem forog az óra. Társas házon belül előfordulhat néha ilyen eset.
Másodszor le kell kapcsolni minden fogyasztót és a dugaszoló aljzatból mindent ki kell húzni. Ekkor nem szabad forogni az órának, vagy csak nagyon picit szinte alig észrevehetően. Jártam már egyszer úgy, hogy minden le volt kapcsolva és ki volt húzva minden fogyasztó a dugaszoló aljzatból. De be volt dugva egy szegecselt hosszabbító eredeti gyári össze szerelésben amiben nem volt be dugva semmi. Ez a hosszabbító kihúzása után megszűnt az óra pörgése. Tehát ez a rossz minőségű hosszabbító okozta a problémát.
Harmadszor ha az óra meghibásodása is előfordulhat, akár erős mágneses hatás miatt.
Negyedszer meg kell vizsgálni a belső villamos hálózatot nem-e valahol el tud szivárogni az áram szigetelési hiba miatt, de ha van fi relé akkor kisebb az esélye.
Ötödször egyszerűen le kell cserélni az alméröt és azzal vizsgálni a korábbi állapothoz képest.

Simon Endre

Kedves Átlaglány !
A jelenségről írtakat többszöri elolvassa úgy vélem, hogy ezt a nagyon kerek értékű fogyasztást nem valmi fantom , hanem egy nagyon-nagyon létező hőelektromos készülék okozza, ebben megerősít az is, hogy a főmérő és ez almérő is egyformán "csal", és gondolom az a mágneses mező, amely a mérőket pörgeti nem hozhat létre ilyen gyanús párhuzamot. A rossz máj meg azt is sugalja, hogy az éjszakai számítógépezés mellé egy kis lábmelegítés is szükséges lehet és ez olcsóbb ha ezt almérőn át más fizeti, (főleg ha ezt tudatosan igy alakítoták ki.) Az almérő utáni elosztás nem biztos hogy kismegszakítórol megy, lehet hogy közvetlenül le van kötve, vagy másut van bíztosítva, tehát ezt a leágazást nem lehet külön lekapcsolni. Hivatkozva Novil javaslatára a fogyasztásmérő utáni szakaszt szakemberrel kell elenőriztetni, ha nincs valami főbérlői plomba az almérő alatt kötéshelyen is vizsgálódni kellene.

Laca83

Üdv! Én személy szerint egyet értek Novillal,és Simon Endrével.Viszont nem egészen egyértelmű,hogy honnan(Év,hónap,nap, mennyi Kwh-tól) indult a mérés.Az sem tisztázott kérdés,hogy: milyen teljesítményű fogyasztókészülékeid vannak(?)Milyen tipusú,fajtájú a mérő?(1 fázisú,3 fázisú) Ezen adatok hiányában, látatlanul, nehézkes bárminemű  következtetést is levonni a történtekből/ állításodból. Sajnálattal közlöm,hogy így 100%-os választ senkitől sem kaphatsz,pusztán feltételezésekre,találgatásokra épül az egész felvetett kérdés.Érdemi információ(k) hiányában,elhamarkodottan döntene bárki,aki ,válaszolna/tanácsokat adna ez ügyben. Tapasztalataim szerint ,volt, hogy: visszafelé pörgött a mérő(!) Ez a jelenség, fordítva bekötött, elektromechanikus mérőknél lehetséges,gyakori probléma.Szívesen segítenék,(gondolom mások is)ha lehetőséget adsz rá. Tudsz egy képet küldeni a mérőről? Teljesítmény adatokat megadni a használatban levő elektromos készülékekről?(kivétel ami nem hálózati táplálású) készülékekről?

gyurimo83

Javasolnám, hogy vedd fel a kapcsolatot egy megbízható villanyszerelővel, aki ellenőrzi az almérőd bekötését, továbbá a megfelelő műszerrel ellenőrzi, hogy merre szivárog el ez a rengeteg kW. Tanácsolnám, hogy erről a főbérlőd ne tudjon, mert gyanús, hogy ő a mérőóra szelleme, elvégre mennyivel kényelmesebb ha az albérlőm fizeti az áramszámlámat... :-X
Öcsémék is voltak hasonló helyzetben, csak a főbérlő nem számított arra, hogy szakember is van a családban, akinek igaz drága, de profi műszere van... ;)