Laptoppal a fürdőkádban

Indította Novill, 2013. március 12., 20:24:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

Szeretnék kérni azoktól a fórumtársaktól akiknek van laptopjuk, hogy vizsgálják meg hogy a tápegység primer PE pontja és a szekunder oldal negatív pontja között közvetlen és fémes galvanikus kapcsolat van-e? Jó néhányat megvizsgáltam de azoknál nem volt közvetlen kapcsolat a két oldal között. Kettős szigetelésű két pólusúaknál nincs ilyen gond, csak a három pólusúaknál.  Kíváncsian várom a vizsgálatok eredményeit.

Szirty

Helló Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 15., 18:27:07 DÉLUTÁN
Ha hiba folytán a dugaszoló aljzat PE pontja feszültség alá kerül, és érinthető fém részre rá kerül egyértelműen borítékolható az életveszély helyzet kialakulása.

Ha ezt a logikát követjük, akkor minden földelt készülék életveszélyes a földelés miatt!


Üzenet összefûzve: 2013. március 16., 12:21:42 DÉLUTÁN

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 16., 10:50:15 DÉLELŐTT
Szeretnék kérni azoktól a fórumtársaktól akiknek van laptopjuk, hogy vizsgálják meg hogy a tápegység primer PE pontja és a szekunder oldal negatív pontja között közvetlen és fémes galvanikus kapcsolat van-e?

Kettőt néztem meg. Az egyik egy LITEON gyártmányú, kínában készült tápegység, amit ASUS laptophoz adnak gyárilag.
A villás dugó PE pontja és a szekunder oldal negatív kivezetése között a szakadás vizsgáló sípol, ellenállás méréssel 210 Ohm ellenállás mérhető (multiméterrel).

A másik egy Delta electronic gyártmányú, Dell géphez gyárilag mellékelt tápegység.
A villás dugó PE pontja és a szekunder oldal negatív kivezetése között a szakadás vizsgáló sípol. A műszer szakadás vizsgáló módja egyben dióda vizsgáló mód is, 332 mV feszültséget mér.
A két pont közötti ellenállás mérés nem ad határozott eredményt, a műszer nem tudja megmérni, néhány kOhm-os tartományban váltogat.
Nyilván a mért pontok között nem közvetlen kapcsolat van, hanem valamilyen egyéb dolog is útba esik és a multiméter néhány száz mV-ja nem elég a méréshez.

Tehát mindkettőnél egyértelműen van valamilyen kapcsolat a PE és a szekunder oldal között.

Marton

Novill!

A laptopom tápját már korábban is szédszedtem forrasztási hiba javítás miatt, ezért most gyorsan újra szét tudtam szedni.
Méréssel a 230V-os bemenet PE pontja és a 19V-os csatlakozó negatív pontja között 0ohm a kapcsolat, tehát fémesen össze van kötve, ez szétszedés után látható is (fekete vezeték). Készítettem fényképeket meg egy blokkvázlatrajzot is a kapcsolásról.

Simon Endre

Üdv a fórumozóknak!
Hát igen! A halálos baleset nem a töltő miatt következett be, és az abban nem is bűnrészes, mert a táphálózatban bekövetkezett változtatás, vagy az eleve gondatlan szerelés volt a főok. A gyártó gondossága van abban, ha az érintésvédelmet jóhiszemüen továbbvezeti a töltőn keresztül az esetleg érinthető fémrészt is tartalmazó készüklékhez. Esetünkben ez a jószándék útkövezete.........
Tipikus kialakítás, hogy a dugaljazatok PE vezetőjének csatlakoztatását és annak gerincvezetékkén való  folytonosságát egy szorító csavaros lapka bíztosítja és ez tervezetten két elemi véggel kialakított vezetéket feltételez. Nem jellemző, de előfordulhat, hogy ez a kötés meglazul és estleg az innen kiszabadult vezeték, (a továbbmenő) nem kívánatos ponthoz ér, netán a bedugott villásdugó fázis csapjához. Ez csak egy prózai lazulás, de akár végzetes is lehet. Az így rendelkezésre álló kötés, (toldó) hely egy alapszabály ésszerüségével megy szemben, mivel úgy tanulam, és bizonyára ma is  érvényes, hogy egy szerelvény vagy berendezés ideiglenes kiiktatása nem szakíthatja meg a védővezető folytonosságát. Géptesten, fix elhelyezésű fém tokozatokon még a "közöscsavaros" kötés is tilva volt.   PE, (EPH) sineknél, a rögzítésre és kötésre is külön csavar volt előírva.
Nem tudni kiknek a barbarizmusa miatt a házban ahol lakom és ahol sok önképzett butorasztalos dolgozott, a közműaknán átfutó érintésvédelmi gerincvezetéken néha 15-20 A áramot mérek és ez a lakásfelújításokkal arányosan évről-évre nő. Ezt a vezetéket merje megbontani valaki. A polihisztor asztalosok bűnösségét bizonyitja, hogy egyetlen lakásban négy PE-nulla cserét lellett korrigálnom. Ott is új konyhabutor volt!

Villanyreszelő

Üdvözlet az uraknak!

Fényképeztem már én is egyet,bár én már ezt a mérést megcsináltam,és le is írtam.

Novill

Igen ez az eset számomra is érdekes. De sajnos a gyakorlat, az említett villamos baleset  egy nem üzemszerűen használt laptop tápegysége kérdéseket vett fel az alkalmazott villamos biztonságtechnikával kapcsolatosan. Helyes megoldásnak tekinthető-e a PE pont összekötése a negatív ponttal? Vagy ennek az elektrotechnikai okai vannak szükségszerűen? Mert ilyen alapon bármikor történhet hiba a védővezető esetében. Tudjuk, hogy a védővezetőnek mindig folytonosnak kell lennie, ahhoz, hogy a zárlati áramvédelem működjön. Az ÁVK védelem mint kiegészítő védelem is nagyon fontos. Ebben az esetben biztos nem következik be baleset megfelelően működő ÁVK esetén, továbbá megfelelően működő folytonos védővezető esetén sem. Jelen esetben nem volt védővezető, a fázis vezető oda volt szorítva a műanyag dobozhoz, megsérült a szigetelése. Ennek lehet olyan oka is amikor a szerelő beszerelte oda szorítva a fázis vezetőt még nem volt sérült a vezeték, de a használat során bizonyos mozgási lehetőségre megsérülhetett. Számtalanszor előfordul a gyakorlatban, hogy nincs kiépítve a védővezető és földelt aljzatot raknak fel. A példa alapján ezen is el lehet gondolkodni.

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 16., 13:43:34 DÉLUTÁN
Helyes megoldásnak tekinthető-e a PE pont összekötése a negatív ponttal? Vagy ennek az elektrotechnikai okai vannak szükségszerűen? Mert ilyen alapon bármikor történhet hiba a védővezető esetében.

Számomra továbbra is érthetetlen a logikád. A hiba a védő vezetőben nem ilyen alapon történhet bármikor, hanem ettől teljesen függetlenül! Ez rendkívül fontos momentuma az esetnek, mégis rendre figyelmen kívül hagyod.
Már eleve két hibának kell egyszerre bekövetkeznie ahhoz, hogy a fázisvezetőn veszélyes feszültség legyen jelen.

Az egész fejtegetés olyan, mint amikor valakinek feltörik vagy ellopják a tilosban parkoló autóját, mire az autó tulajdonosát tennéd felelőssé.
Hiszen ha nem parkol oda, nem törik fel/lopják el!
Sőt, ha autót sem vesz akkor sem!

flatskerrobert

    Megmértem én is a HP laptopom tápegységének PE és a negatív pontját és több mint 1000 Mohm mértem, tehát ez galvanikusan nincs összekötve. Meglepő számomra az alábbi leírásokban közölt adatok az összekötött PE és negatív pontokról! Ha tápegységet kell beszerezni mert elromlott akkor a piacon lehet 15 és 32 ezer Forint között kapni legalább is a HP- hez. Az eredeti a drágább az után gyártott "neve nincs" tápegység az olcsóbb. Vajon miért?
A privát szférában is hatóságilag be kell vezetni a kötelező ÉV felülvizsgálatot, hasonlóan mint a gázosoknál, vagy a kémény felülvizsgálatnál.
FR.



Novill

Nem értjük egymást.
A veszélyes áramutat követve. Ha szekunder és primer oldal szét van választva teljesen galvanikus úton, jelen esetben ez nem lenne téma. Mert nem következik be baleset! Az valóban igaz, hogy két műszaki ok vezetett a balesethez, plusz egy emberi gondatlanság végett.  Így három ok vezetett oda ami történhetett. De kigondolná, hogy DC 19 V életveszélyt jelent, még kádban is az adott csatlakozó esetén.  Az emberi testen átfolyó veszélyes áram kialakulása vezetett gyakorlatilag a halálhoz.
Hogyan látják ezt a kérdést a felülvizsgáló kollégák! Vagy helytelen volt fel vetni?
Az esetet lehet félre söpörni. A hatóság kérésére ilyenkor válaszokat várnak. Mi vezetett oda hogy műszakilag elő állt ez a hiba, hogyan lehetett volna elkerülni a balesetet, ki követett el mulasztást, rendeletek pontjaira, illetve szabvány pontokra való hivatkozással kell mindent pontosan megmagyarázni, stb.
Lehet mondani, hogy mit rágódunk a témán ennyit. De aki el veszti hozzátartozóját mindent meg tesz az igazság kiderítése végett. A hatóság pedig államigazgatási eljárás keretén belül olykor 3-4 szakértő bevonásával begyűjti a szükséges műszaki információkat. A szakvélemények a gyakorlatban legtöbb esetben lényegileg egyeznek. Ha egy témát fel vetek az figyelem felhívásnak tekintem, ami alapján jobban oda figyelünk a műszaki dolgokra akár szakemberek vagy nem szakemberek esetében. Vagy esetleg a hasznos hozzászólásokból még tanulok is, vagy ez által más megvilágításban látom az egészet.
flatskerrobert:
Egyébként a KLÉSZ  a privát szféra is vonatkozik, ami még ma is érvényes. De ugyan így a tűzvédelem is vonatkozik a privát szféra, csak kevesen tudják. Ezek alapján történtek már felelősségre  vonások a privát szférában is.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 16., 14:35:26 DÉLUTÁN
Nem értjük egymást.
A veszélyes áramutat követve. Ha szekunder és primer oldal szét van választva teljesen galvanikus úton, jelen esetben ez nem lenne téma. Mert nem következik be baleset!

Ha nem parkol oda az illető az autóval NEM rabolják ki! Még mindig ezzel foglalkozol, a laptop tápban keresed a tragédia okát. Pedig nem az az oka, az csak az egyik körülmény!

Ha vasaló rázta volna meg, mert épp megérinti a fémrészt amikor a földelővezető fesz. alá kerül, akkor azt vitatnád, hogy van-e értelme a vasaló fémrészét a PE vezetővel összekötni?
Hát van, mert életvédelmi feladata van a védőföldnek, ezt nyilván nem kell itt magyaráznom.

Igen, van értelme annak, hogy a laptop táp szekunder oldali negatívja (vagy pozitívja) a PE vezetőre van kötve. Így ugyanis hibaáram alakulhat ki amennyiben a tápegység zárlatossá válik a primer-szekunder oldal között.
Az összeköttetés híján hibaáram nem alakulna ki, legfeljebb csak a laptopot használó ember testén keresztül, ami sokkal rosszabb eshetőség.