• Laptoppal a fürdőkádban 4 3
Jelenleg:  

Szerző Téma: Laptoppal a fürdőkádban  (Megtekintve 19881 alkalommal)

Nem elérhető NovillTopic starter

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Laptoppal a fürdőkádban
« Dátum: 2013. Március 12., 20:24:44 pm »
 Egy elvi kérdés! Ha valaki laptopot használ a fürdő kádban helytelenül, érheti-e áramütés? A laptop tápegysége primer oldalon csatlakozik dugósan  fázis, nulla és védő vezetővel. Ez egy zárt műanyag egység ahonnan szintén dugósan csatlakozik a DC ( gondolom) 19 V  a csatlakozó kábel. A laptopba dugható dúgó külső részét érintve vízben ülve érhet-e áramütés? A szekunder oldal 4,7 A áram leadásra van gyárilag szavatolva.
Erről várom a kollégák szakmai értekezését.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
  • Nem: Férfi
    • www.juvill2004.mzy.hu
Re:Laptoppal a fürdőkádban
« Válasz #1 Dátum: 2013. Március 12., 20:28:14 pm »

Kaphat áramütést a feszültség szintjétől függetlenül.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #2 Dátum: 2013. Március 12., 20:42:47 pm »
Ezt egy kicsit bővebben kifejtenétek! 19 V DC ?

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
« Válasz #3 Dátum: 2013. Március 12., 20:45:01 pm »
Véleményem szerint a laptop töltő kapcsoló üzemű tápegység,melyben elektronikai alkatrészekkel alakítják a feszültség szintet.
Megnéztem a mi notebookunk töltőjét amin nem látható sem a kettős szigetelésre utaló jel,sem IP fokozatra utaló jelzést nem látok.
Én nem vinném fürdeni.
Egy ismerősöm pedig hajat szárít fürdő kádban,és telefonál,miközben tölti.Nem tudtam lebeszélni róla.
A törpe feszültséget nem tartom veszélyesnek,még ha lecsökken a test ellenállása sem,gondolok víz alatt tisztítható törpefeszültségű villanyborotva,és társai.

Nem elérhető JUVILL

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 19
  • JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!JUVILL egy emelkedő csillag!
    • www.juvill2004.mzy.hu
« Válasz #4 Dátum: 2013. Március 12., 20:56:48 pm »

Az a véleményem, hogy nem a törpefeszültséggel van gond, hanem szekunder oldali 4,7 A-os árammal.

Én úgy tudom - de a kollégák majd felülbírálnak - hogy a testen áthaladó áramot egy bizonyos érték (az ún. érzetküszöb) alatt nem is érzékeljük.
Az érzetküszöb átlagos esetben, egyenáram esetén 5-6 mA.
15-25 mA áram hatására az izmok már összerándulnak, a testen áthaladó 25-100 mA már veszélyes, a 100 mA feletti áram halált okozhat. A megadott áramértékek hozzávetőlegesek, és erősen függenek az áram útjától és az emberi szervezet pillanatnyi állapotától.
 Ezért nem javasolnál bevinni a fürdőkádba.
(De az IP védettsége sem erre van megállapítva.)

Felhasználók, akik megköszönték:

• Villanyász
« Válasz #5 Dátum: 2013. Március 12., 21:07:05 pm »
Én most arra gondolok hogy személy gépkocsi,esik az eső,nedves a kezem,felnyitom a motor háztetőt,elektromos probléma van,leakasztom a sarukat,két kézzel rövidre zárom az aksi saruit ahol DC 12V és pár amper óra mozog,nem hiszem hogy bele halok,különben azt is érintésvédelmi felülvizsgálathoz kötnék.
Ha meg lenne a gépkönyve a laptopnak,szerintem ott egyértelműen kifejti a gyártó a nedvességtől való óvását.
Esetleg modellszám alapján elképzelhető h van fent neten.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #6 Dátum: 2013. Március 12., 21:22:42 pm »
Az átfolyó aramérősségnek van nagy szerepe, ebben egyet értünk. A 4,7 A  DC esetén, ha a  pozitív vagy negatív oldalt érintve a fürdő kádból. Hogyan kapcsolódhat az emberi testen átfolyó áram vízen keresztül a kád fémrésze felé?  Ha jól emlékszem emberi testbe max 12 V  ( AC vagy DC?) vihető, itt 19 V, és hogyan szabályozza le az elektronika ezt a feszültség szintet biztonsággal.  Tegyük fel az emberi test vízzel teli kádban tökéletesen föld ponton van. A DC estében lehet-e áramütést szenvedni ebben az esetben. Vagy  a kapcsoló üzemi tápegységen keresztül történhet-e a PE vezetőről átvezetés a szekunder rész felé, ha meghibásodik a PE vezető folytonossága. Mely által fázis kerül a PE védőérintkezőre.

Nem elérhető Laandro

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • Laandro nincsen befolyása.
« Válasz #7 Dátum: 2013. Március 12., 21:38:38 pm »
Azt, hogy hol az a feszültséghatár, ami veszélyes áramot képes áthajtani a testen, nem tudom megmondani. Egy viszont biztos, 24V váltó, megfelelően nedves környezetben már tudja hozni az „izmok már összerándulnak” hatást, de nagyon (saját kézből és önállóan elengedve).

További kérdés, hogy a háttérvilágítás korlátozott zárlati áramú működtető feszültsége, nedves környezetben okozhat-e balesetet?
És még egy, a megszakító üzemű tápegység kis trafója tekinthető-e biztonsági leválasztó trafónak? A töltőkön nincs utalás erre.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #8 Dátum: 2013. Március 12., 22:01:24 pm »
Vonatkoztassunk el az IP védettségtől, csupán a tápegység szekunder csatlakozó érintése általi áramütés lehetőségét   vizsgáljuk tovább.
Azt, hogy hol az a feszültséghatár, ami veszélyes áramot képes áthajtani a testen, nem tudom megmondani. Egy viszont biztos, 24V váltó, megfelelően nedves környezetben már tudja hozni az „izmok már összerándulnak” hatást, de nagyon (saját kézből és önállóan elengedve).

További kérdés, hogy a háttérvilágítás korlátozott zárlati áramú működtető feszültsége, nedves környezetben okozhat-e balesetet?
És még egy, a megszakító üzemű tápegység kis trafója tekinthető-e biztonsági leválasztó trafónak? A töltőkön nincs utalás erre.

Igen a tápegység vizsgálata egy fontos kérdés.

Nem elérhető Szirty

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szirty talán lesz valaki.Szirty talán lesz valaki.
« Válasz #9 Dátum: 2013. Március 12., 22:10:18 pm »
Üdv!

Az átfolyó aramérősségnek van nagy szerepe, ebben egyet értünk. A 4,7 A  DC esetén, ha a  pozitív vagy negatív oldalt érintve a fürdő kádból. Hogyan kapcsolódhat az emberi testen átfolyó áram vízen keresztül a kád fémrésze felé?

A laptop töltők és általános használatú egyéb, kapcsoló üzemű adapterek szekunder oldala földfüggetlen, a primer feszültségtől leválasztott (eltekintve ez esetlegesen alkalmazott RF szűrőkondenzátorok okozta "szivárgó áramtól" ami már volt vita téma a fórumon).

A leválasztás persze csak akkor tekinthető biztonsági leválasztásnak, ha arra külön felkészítették (és az elismerten megfelel a vonatkozó előírásoknak), de ha nem, akkor is leválasztás, hiszen a kapcsoló üzemű tápegységekben ugyan úgy primer/szekunder tekercsekkel rendelkező transzformátor viszi át az energiát, csak ez nem 50Hz-en történik, hanem lényegesen magasabb frekvencián (ez teszi lehetővé a kapcs. üzemű tápegységek kis tömegét és méretét).
Így legfeljebb a szekunder oldal két pólusa (+ és -) között folyhat áram. Mindaddig amíg maga a tápegység (töltő) is bele nem borul a kádba...

Én sem használnám kádban a laptopot annak ellenére sem, hogy a laptop/notebook használható akkumulátoros üzemben is így nem feltétlenül szükséges hálózatról üzemeltetni.
Sőt! Kifejezetten szőke nős ötletnek tartom a mutatványt az árammal kapcsolatos veszélyek nélkül is, több okból!

Felhasználók, akik megköszönték:

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #10 Dátum: 2013. Március 12., 22:41:43 pm »
Igen én is erre gondoltam, hogy csak  pozitív és negatív között folyhat áram.  Mivel a  szekunder csatlakozó  végnek csak a külső fémes része érinthető, így kizárható, hogy ez a vízzel teli kádban lévő emberen keresztül tudna áramot hajtani.  Tehát ha a szekunder oldal föld független, akkor nem történhet ily módon áramütés.  De történhet-e olyan meghibásodás, hogy a primer oldal fázisa illetve a PE pont fázis alá kerülésével át jut a szekunder oldalra?

Nem elérhető Laandro

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • Laandro nincsen befolyása.
« Válasz #11 Dátum: 2013. Március 12., 23:05:11 pm »
A töltő nyomtatott áramkörének fóliázási kialakítása igen csak sűrűre szokott sikeredni az alkatrészek mérete miatt. Az alapvető biztonsági távolságok meg vannak ugyan tartva (?), de ez száraz környezetre méretezett. A fürdőszoba előmelegített, párás levegőjéből a víz, a vezetéken és a NYÁK elviekben szigetelt részein kicsapódva, okozhat kellemetlen, sőt veszélyes érintkezést a primer oldal feszültségével.

• Villanyász
« Válasz #12 Dátum: 2013. Március 13., 17:25:25 pm »
Én még említenék az MSZ HD-4-41 414.4.5-ből mi szerint minden más esetben,mikor nincs szükség alapvédelemre,ha a selv.vagy pelv áramkör névleges feszültsége nem haladja meg a váltakozó áram esetén a 12V-ot, egyenáram esetén a 30V-ot.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #13 Dátum: 2013. Március 13., 18:13:43 pm »
Én  most tanulmányozom az esetet. A leírás szerint a dugaszoló aljzat védőérintkezője került fázis alá, mivel a védővezető nem volt folytonos nem működött a zárlati áram védelem. Úgy került a védő érintkező fázisfeszültség alá, hogy a dugaszoló aljzat szerelése során a rögzítő fém köröm megsértette a szigetelést. Ez hiba a lakás többi részébe is elvitte a hibát, ami növelte a további veszély helyzetet.  Itt a dugaszoló aljzatot szerelő felelőssége nagyon fenn áll.  Egyelőre csak azt nem értem, hogy a tápegység primer föld pontja, hogyan kapcsolódhat a szekunder oldalhoz, mivel annak föld függetlennek kell lennie.
Itt a DC esetén elvileg 19 V-nak kell lennie, ezzel szemben a fázis feszültség jelent meg. Ez a laptop Albacom típus.

• Villanyász
« Válasz #14 Dátum: 2013. Március 13., 19:33:00 pm »
Tehát akkor a SELV körébe tartozik.
Mértem a mi notebookunk töltőjének villásdgó PE pontja,és az egyenáramú rész csatlakozója között most 2000 MOhm fölött van.
Sajnos én is jártam így,hogy a szorító körmök belevágtak a fázisvezetőbe,a kismegszakítót nem tudtam felkapcsolni,de ehhez kell a védővezető folytonossága is.
Ezért fontos minden esetben,a szerelői ellenőrzés.

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
8 Válaszok
3497 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. Április 13., 15:55:02 pm
írta nova