Laptoppal a fürdőkádban

Indította Novill, 2013. március 12., 20:24:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

 Egy elvi kérdés! Ha valaki laptopot használ a fürdő kádban helytelenül, érheti-e áramütés? A laptop tápegysége primer oldalon csatlakozik dugósan  fázis, nulla és védő vezetővel. Ez egy zárt műanyag egység ahonnan szintén dugósan csatlakozik a DC ( gondolom) 19 V  a csatlakozó kábel. A laptopba dugható dúgó külső részét érintve vízben ülve érhet-e áramütés? A szekunder oldal 4,7 A áram leadásra van gyárilag szavatolva.
Erről várom a kollégák szakmai értekezését.

JUVILL


Kaphat áramütést a feszültség szintjétől függetlenül.

Novill

Ezt egy kicsit bővebben kifejtenétek! 19 V DC ?

Villanyreszelő

Véleményem szerint a laptop töltő kapcsoló üzemű tápegység,melyben elektronikai alkatrészekkel alakítják a feszültség szintet.
Megnéztem a mi notebookunk töltőjét amin nem látható sem a kettős szigetelésre utaló jel,sem IP fokozatra utaló jelzést nem látok.
Én nem vinném fürdeni.
Egy ismerősöm pedig hajat szárít fürdő kádban,és telefonál,miközben tölti.Nem tudtam lebeszélni róla.
A törpe feszültséget nem tartom veszélyesnek,még ha lecsökken a test ellenállása sem,gondolok víz alatt tisztítható törpefeszültségű villanyborotva,és társai.

JUVILL


Az a véleményem, hogy nem a törpefeszültséggel van gond, hanem szekunder oldali 4,7 A-os árammal.

Én úgy tudom - de a kollégák majd felülbírálnak - hogy a testen áthaladó áramot egy bizonyos érték (az ún. érzetküszöb) alatt nem is érzékeljük.
Az érzetküszöb átlagos esetben, egyenáram esetén 5-6 mA.
15-25 mA áram hatására az izmok már összerándulnak, a testen áthaladó 25-100 mA már veszélyes, a 100 mA feletti áram halált okozhat. A megadott áramértékek hozzávetőlegesek, és erősen függenek az áram útjától és az emberi szervezet pillanatnyi állapotától.
Ezért nem javasolnál bevinni a fürdőkádba.
(De az IP védettsége sem erre van megállapítva.)


Villanyreszelő

Én most arra gondolok hogy személy gépkocsi,esik az eső,nedves a kezem,felnyitom a motor háztetőt,elektromos probléma van,leakasztom a sarukat,két kézzel rövidre zárom az aksi saruit ahol DC 12V és pár amper óra mozog,nem hiszem hogy bele halok,különben azt is érintésvédelmi felülvizsgálathoz kötnék.
Ha meg lenne a gépkönyve a laptopnak,szerintem ott egyértelműen kifejti a gyártó a nedvességtől való óvását.
Esetleg modellszám alapján elképzelhető h van fent neten.

Novill

Az átfolyó aramérősségnek van nagy szerepe, ebben egyet értünk. A 4,7 A  DC esetén, ha a  pozitív vagy negatív oldalt érintve a fürdő kádból. Hogyan kapcsolódhat az emberi testen átfolyó áram vízen keresztül a kád fémrésze felé?  Ha jól emlékszem emberi testbe max 12 V  ( AC vagy DC?) vihető, itt 19 V, és hogyan szabályozza le az elektronika ezt a feszültség szintet biztonsággal.  Tegyük fel az emberi test vízzel teli kádban tökéletesen föld ponton van. A DC estében lehet-e áramütést szenvedni ebben az esetben. Vagy  a kapcsoló üzemi tápegységen keresztül történhet-e a PE vezetőről átvezetés a szekunder rész felé, ha meghibásodik a PE vezető folytonossága. Mely által fázis kerül a PE védőérintkezőre.

Laandro

Azt, hogy hol az a feszültséghatár, ami veszélyes áramot képes áthajtani a testen, nem tudom megmondani. Egy viszont biztos, 24V váltó, megfelelően nedves környezetben már tudja hozni az ,,izmok már összerándulnak" hatást, de nagyon (saját kézből és önállóan elengedve).

További kérdés, hogy a háttérvilágítás korlátozott zárlati áramú működtető feszültsége, nedves környezetben okozhat-e balesetet?
És még egy, a megszakító üzemű tápegység kis trafója tekinthető-e biztonsági leválasztó trafónak? A töltőkön nincs utalás erre.

Novill

Vonatkoztassunk el az IP védettségtől, csupán a tápegység szekunder csatlakozó érintése általi áramütés lehetőségét   vizsgáljuk tovább.
Idézetet írta: Laandro Dátum 2013. március 12., 21:38:38 DÉLUTÁN
Azt, hogy hol az a feszültséghatár, ami veszélyes áramot képes áthajtani a testen, nem tudom megmondani. Egy viszont biztos, 24V váltó, megfelelően nedves környezetben már tudja hozni az ,,izmok már összerándulnak" hatást, de nagyon (saját kézből és önállóan elengedve).

További kérdés, hogy a háttérvilágítás korlátozott zárlati áramú működtető feszültsége, nedves környezetben okozhat-e balesetet?
És még egy, a megszakító üzemű tápegység kis trafója tekinthető-e biztonsági leválasztó trafónak? A töltőkön nincs utalás erre.



Igen a tápegység vizsgálata egy fontos kérdés.

Szirty

Üdv!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 12., 21:22:42 DÉLUTÁN
Az átfolyó aramérősségnek van nagy szerepe, ebben egyet értünk. A 4,7 A  DC esetén, ha a  pozitív vagy negatív oldalt érintve a fürdő kádból. Hogyan kapcsolódhat az emberi testen átfolyó áram vízen keresztül a kád fémrésze felé?

A laptop töltők és általános használatú egyéb, kapcsoló üzemű adapterek szekunder oldala földfüggetlen, a primer feszültségtől leválasztott (eltekintve ez esetlegesen alkalmazott RF szűrőkondenzátorok okozta "szivárgó áramtól" ami már volt vita téma a fórumon).

A leválasztás persze csak akkor tekinthető biztonsági leválasztásnak, ha arra külön felkészítették (és az elismerten megfelel a vonatkozó előírásoknak), de ha nem, akkor is leválasztás, hiszen a kapcsoló üzemű tápegységekben ugyan úgy primer/szekunder tekercsekkel rendelkező transzformátor viszi át az energiát, csak ez nem 50Hz-en történik, hanem lényegesen magasabb frekvencián (ez teszi lehetővé a kapcs. üzemű tápegységek kis tömegét és méretét).
Így legfeljebb a szekunder oldal két pólusa (+ és -) között folyhat áram. Mindaddig amíg maga a tápegység (töltő) is bele nem borul a kádba...

Én sem használnám kádban a laptopot annak ellenére sem, hogy a laptop/notebook használható akkumulátoros üzemben is így nem feltétlenül szükséges hálózatról üzemeltetni.
Sőt! Kifejezetten szőke nős ötletnek tartom a mutatványt az árammal kapcsolatos veszélyek nélkül is, több okból!