Felelősség kérdése

Indította Faraday, 2013. március 04., 20:48:17 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Faraday

Kedves fórumozók! A következő problémával fordulok hozzátok.
Még diák koromban, 6-7 évvel ezelőtt elvégeztem egy-két kisebb villamos munkát egy lakásban. Akkor még nem tudtam, hogy amit csináltam az több szempontból sem megfelelő. Azóta szereztem még egy diplomát a szakmában és a munkahelyen is rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem. Már tudom, hogy az akkori megoldásom csúnyán elbukna egy felülvizsgálaton, nem beszélve egy potenciális balesetről... A probléma az, hogy a lakás tulajdonosának felhívtam a figyelmét, azonban nem akar átalakításokat, hiszen "minden jól működik". Nem is szakmám a villanyszerelés, tehát a javításokat is egy szakembernek kellene elvégezni. Én nem dönthetek a tulaj helyett, viszont a felelősség az enyém az akkor elvégzett munkáért.
Kérdésem, hogy mit tehetek, amivel a felelősséget átháríthatom magamról? Úgy gondoltam, hogy aláíratok egy tudomásulvételi nyilatkozatot, amelyben felhívom a figyelmét. Nem tudom, hogy mi lenne a jogilag korrekt megoldás. Esetleg hívjak egy felülvizsgálót?

Novill

Ez jó kérdés! Az elvégzett munkáért a szerelő büntető jogi felelősséggel tartozik. Ez független attól, hogy a munkát szakember vagy nem szakember végezte. Egy áramütéses baleset vagy villamos tűz keletkezése során ha a hatóság látókörébe kerül államigazgatási eljárás keretén belül ki vizsgálják. Itt szakértő kirendelés útján a szakértő vizsgálja, hogy mi volt az oka a balesetnek. Ez konkrétan az adott helytől kiindulóan kerül vizsgálásra. Ha meg van az okok. Akkor felmerülő kérdések ki végezte a munkát és mikor.  Mi volt a hiba oka a baleset tekintetében, és hogyan lehetett volna ezt elkerülni. Itt a vonatkozó szabványok tükrében kell vizsgálni a helyszínt. Jogi értelemben a 6-7 év pont az az időpont amikor 6 évente érintésvédelmi szerelői ellenőrzést el kell végeztetnie a tulajnak. Ha elmulasztja, akkor az első körben az ö felelőssége. A 6-7 évhez képest történt-e a villamos hálózat állapotában változás, és ennek a bizonyítása. Te nem tudsz a tulaj tulajdonában lévő elektromos hálózaton változtatni ha ő nem akarja. Minden esetben óvnálak az ennyi idő távlatában az írásos nyilatkozattól, mivel már felmerülhet a tulaj részéről a mulasztás is.
Kérdés mi volt az általad el követett szakmai hiányosság?

Gyurmaúr(fi-relé)

Szerintem, kéne írnod egy feljegyzést az akkor elvégzett melókról és mellé írva az esetleges, általad hibásnak gondolt részletekről, majd kiegészítve az azok kijavításának rövid leírásával és ezt a levelet szépen küldd el -minimum ajánlottan, de akár tértivevénnyel- az ügyfélnek, oszt majd meglátod, hogy mit reagál rá. Viszont, a felelősség ezáltal lekerül rólad, mert te amint -úgymond- tudomásodra jutott, hogy mi hibádzik, minden tőled telhetőt el akartál követni annak kijavítására,de sajnos az üf-öd együtt nem működése okán nem tehetted meg a szükséges intézkedéseket. Nincs az a bíróság, aki téged megrángat, ha vmi grimbusz bekövetkezik, ugyanis "nehéz Katát táncba vinni, ha nem akarja..." , tartja a közmondás!!! ;)

Novill

A munka 6-7 évvel ezelőtti végzés! Kérdés, hogy a levélre hogyan reagál a tulaj.  Kérdések esetleg a tulaj részéről: kifizettem az összeget egy rosszul elvégzett munkáért, most meg jön ennyi idő múlva, stb . Nem biztos, hogy a jó szándékot fogja feltételezni. Írásos beismerő levél az bizonyítéknak tekintendő. Ha nem jó szándékú ember kezébe kerül abból még utólag probléma is lehet. Tegyük fel egy rossz helyzetet, akkor kijelenthető, hogy az elvégzett munka potenciál veszély helyzetet teremtett amiben a tulaj és családja 6-7 éve él. Amelyre van írásos nyilatkozat , ha levél megérkezik a tulajhoz. Az érem egyik oldala, hogy utólag a munkavégző 6-7 évre igyekszik meg tenni mindent a veszély elhárítására.  Szóban mindent megtettél a hiba elhárítására, de tulaj nem volt fogadó kész pozitívan. Szerintem innentől kezdve már nem biztos a jó indulat és kiszámíthatatlan az egész. Úgy gondom érintésvédelmi szempontból a 7 év már lehet jogvesztő, tűzvédelmi szempontból pedig  a 9év. Itt adott esetben  kérdés a bizonyítási eljárás során mi állapítható meg a helyszíni vizsgálat és a tanú vallódások alapján. Ezek alapján hogyan döntene a bíróság az kérdés továbbra is.  A felelősség kérdése ott is fenn áll, hogy nem volt a munkavégzőnek szakképzettsége, de ekkor is a foglalkozás körében elkövetett rész vonatkozik rá a btk szerint, stb.

Faraday

Érintésvédelmi kérdések nincsenek, annál inkább tűzvédelmi. Nem szabványos típusú kábeleket használtam, főképpen keresztmetszet szempontjából. A kérdés bonyolódik, mivel azóta látta villanyszerelő szakember, sőt kisebb átalakításokat is végzett rajta és véleménye szerint "nem lesz ezzel gond". Pedig nem szabványos. Ráadásul szobafestő is dolgozott azóta, aki a csatornákat leszerelte, a kábelt pedig begipszelte. Gyanús, hogy védőcsövet nem alkalmazott.
Tűzvédelmi szempontból a 9 év jogvesztés mennyire biztos? Hol lehet ennek utánajárni?

Novill véleményére reagálva: Tegyük fel, hogy leég a lakás. Én szakmámnál fogva tudok a nem megfelelő kialakításról, mégsem tettem semmit a baj megelőzése érdekében. Ha más nem, de legalább enyhítő körülmény lehetne, ha most megírnék egy szakmai véleményt és javaslatot. Szerintem....

Novill

Érintésvédelmi probléma nincs az jó. A nem szabványos kábelek alatt mit értünk, UTP, Koax kábel, stb. A  vezeték keresztmetszete, szigetelési értéke és a zárlati áram védelem tekintetében is vizsgálni kell.
Egyébként ha azóta végzett átalakításokat rajta egy másik villanyszerelő, akkor már az ő felelőssége. A leírtak alapján már kétlem a te felelősségedet, mivel több körülmény is megváltozott azóta.  Tény, hogy a létesítéskori felelősség fenn áll, de szerencsére nem történt esemény.
Rendeletek tekintetében az 1996. évi XXXI. törvény  és a 28/2011. (IX. 6.) BM rendelet  együttes figyelembevételével kell értelmezni.
A kérdés eldöntése adott esetben a pontos ismeretek birtokában lehetséges csak.

nyaki

Üdv!
Nem akarok közhelyekkel élni, de véleményem szerint, ez a Te esetedben és hangsúlyozom, hogy ezen konkrét esetedben olyan, mint egy gjmű. műszaki vizsga, ahol frankóm megállapítják, hogy minden OK. Ez a vizsga csak azt tükrözi, hogy az adott időben, a gjmű. közlekedésre alkalmas állapotban van és mégis megadják a 2 éves megfelelőséget, sőt, a műszaki napján érvényes megállapítások másnap már érvényét is veszíthetik, hiszen bárki, bármikor szakszerűtlenül hozzányúlhat, de a vizsgád akkor is érvényes mard, továbbmenve, a vizsgáztatót nem terhelheti tovább a felelősség.
A Te esetedben eltelt kb. 7 év, miközben olyan átalakítások történtek, amelyek szintén feltételezik a szakmaiságot és ennek ellenére nem történt meg a hiba elhárítás, sőt helytelen kivitelezés folytán, akár azt is mondhatnánk, hogy annak bizonyítása, hogy a veszélyes dolgokat pont Te követted el, már igencsak kétséges lehet. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy mossad kezeidet, de a felelősség ezek után több emberen fog megoszlani.
Sajnos vizsgálataim során számtalan hasonló esettel találkoztam, aminek minden esetben helyreállítás lett a vége...szerencsére.
Gondolom tanultál az esetből és most már nyugodt szívvel és meggyőződéssel tudod mondani, hogy a cipész maradjon a kaptafánál. ;)

Gyurmaúr(fi-relé)

Ja, hogy azóta már páran végigmentek a hálózaton, mint NSZK szextúrista csapat a Csiang Maj-i lánykán? Nos, ez így már egészen más! Ezek után azt gondolom, nincs miről beszélni; a te felelőséged egész egyszerűen nem áll fenn és pont!

villany94

Ha jól értem, akkor az a villanyszerelő viszi a balhét, aki legutoljára munkát végzett az adott hálózaton/villamos berendezésen?
Végül is jogos, hiszen tisztában kell lennie a szabványokkal. Viszont aki eredetileg elvégezte a munkát, gondolom neki is felelnie kell. Akkor most megoszlik a felelősség?

Novill

Jelen esetben a leírtak alapján arra lehet következtetni, hogy nagymértékű változásokat eszközölt a tulajdonos villanyszerelő, festő bevonásával, továbbá sok idő telt el. Ezért a bizonyítási eljárás és helyszíni vizsgálatok alapján kerül meghatározásra a tény állás, mely alapján a bíróság fog dönteni. Mint ahogy korábban is írtam a végh 8103 által közölt infó alapján nem valószínű, hogy felelősségre vonható, vagyis nehezen tudom elképzelni. Nem valószínű, hogy a felelősség ebben az esetben megoszlana.
Nekünk villanyszerelőknek nagy a felelősségünk a munkavégzés vonatkozásában, még ha egyszerűnek is tűnik az egész. Egyik halálos kimenetelű balesetnél például csak annyi munkát végzett a villanyszerelő, hogy egy simovill dugaszoló aljzatos elosztó táblát szerelt fel. A hibája a szerelőnek csak az volt, hogy nem győződött meg a védővezető hatékonyságáról. Kellő szakmai rutinnal egyszerű próba lámpás ellenőrzéssel is megállapítható volt, hogy nem hatékony az érintésvédelem.