Kisfeszültségű erősáramú berendezés tűzvédelmi felülvizsgáló, tűzvédelmi szakvizsga

Indította Zappa, 2013. január 04., 08:52:29 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Talentum Továbbképző Közp

Kedves Felülvizsgálók!

A jogszabály rendelkezése:

Felülvizsgálatot az végezhet 2013. május 1-től, aki rendelkezik a következőkkel:

Erősáramú berendezések felülvizsgálója OKJ + 14-es tűzvédelmi szakvizsga

A szakvizsga kiváltható középszintű tűzvédelmi szakképesítéssel. Ez itt olvasható:

3) Nem kötelezett szakvizsga megszerzésére:

b) az 1. melléklet 14. pontjában meghatározott foglalkozási ág (munkakör) esetében az, aki a 6. § e) pontban meghatározott végzettséggel és középszintű tűzvédelmi szakmai képesítéssel rendelkezik;


A "munkakör" kifejezés esete: mindenkire vonatkozik a rendelkezés, teljesen mindegy, hogy alkalmazottként, e.v. vagy kft tulajdonosként végzi a feladatot.

Udvari Zoltán
20/962-40-96
telefonon is szívesen segítek

Zappa

Idézetet írta: dobair Dátum 2013. január 07., 21:55:31 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Zappa Dátum 2013. január 04., 19:10:16 DÉLUTÁN
Én 18-án vizsgázok.A tesztlapot kirakom a fórumra.

Azt, hogy a 14-esből 01-18-án vizsgáznál nehezen tudom elképzelni, a jogszabály szerint az OKF 02-14-ig adja közre törzsanyagot amelyből tematikát kell készíteni az oktatásszervezőnek, majd ezt jóváhagyatni a MKI-on.

Ha mindez megtörtént azt követően min. 9 napra lehet tanfolyamot hirdetnie......


Ez érdekes,mert a megyei katvedesek a vizsgabizottság.Annyi változás van,hogy 25-én lesz a vizsgám.

dobair

Idézetet írta: Zappa Dátum 2013. január 11., 18:27:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: dobair Dátum 2013. január 07., 21:55:31 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Zappa Dátum 2013. január 04., 19:10:16 DÉLUTÁN
Én 18-án vizsgázok.A tesztlapot kirakom a fórumra.

Azt, hogy a 14-esből 01-18-án vizsgáznál nehezen tudom elképzelni, a jogszabály szerint az OKF 02-14-ig adja közre törzsanyagot amelyből tematikát kell készíteni az oktatásszervezőnek, majd ezt jóváhagyatni a MKI-on.

Ha mindez megtörtént azt követően min. 9 napra lehet tanfolyamot hirdetnie......


Ez érdekes,mert a megyei katvedesek a vizsgabizottság.Annyi változás van,hogy 25-én lesz a vizsgám.

Azt, hogy a 14-esből vizsgázol 18-a helyett 24-én továbbra sem tudom elképzelni, az előzőekben írtak szerint.

A mai napig nem jelent meg az OKF anyaga amelyből majd az oktatásszervezők (mi is azok vagyunk) elkészítik, majd engedélyeztetik az oktatási tematikájukat....................., majd 8 nappal későbbre tanfolyamot hirdetnek.

Az viszont el tudom képzelni, hogy az 1. Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők. kategóriából fogsz vizsgázni, mert az eddig is lehet, hogy kellett és ezután is kell majd.
Sokszor fordult az elő, hogy hozzánk fordultak pl. azzal, hogy garázskaput kellett beépíteni szerződés szerint egy nagy vegyi üzembe, természetesen határidőre és nem engedik be őket a portán, mert nincs megfelelő tűzvédelmi szakvizsgájuk. Ugyanis azt már sehol sem fogadják el, hogy majd MI vasfűrésszel vágjuk méretre a síneket, csavarokat, stb. (ekkor nincs gyújtóforrásként szikra, míg korongos gyorsvágónál igen!)
Vagy egy másik példa a Molnál még akik csak a füvet vágják a tartályok közelében a számukra is megkövetelik a 2. Az ,,A" és ,,B" tűzveszélyességi osztályba sorolt anyagoknak bármely időpontban 300 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű tárolását vagy 100 kg tömegmennyiséget meghaladó mennyiségű ipari vagy szolgáltatás körébe tartozó feldolgozását, technológiai felhasználását végzők. tűzvédelmi szakvizsgát az adott környezetben tárolt anyag miatt!

Ugyanis azt tudomásul kell venni a fentiek miatt, hogy legtöbbször a megrendelő szabja meg a feltételeket, aki nem teljesíti az elesik a munkától! Az előzőek sok esetben gyakoribbak mint a hatósági (bírság kényszer 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendeletben foglaltak: 22. Tűzvédelmi szakvizsgára kötelezett tevékenység érvényes tűzvédelmi szakvizsga nélküli végzése, közvetlen irányítása 100.000- Ft)

Mert aki nem tudná, adott esetben több szakvizsgája lehet, (vagy kell majd) a továbbiakban...........

Eddig mint kivitelezésben résztvevőnek kellett: 1. Hegesztők és az építőipari tevékenység során nyílt lánggal járó munkát végzők tűzvédelmi szakvizsga.

Most pedig mint felülvizsgálónak kell majd: 14. Erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatát végzők tűzvédelmi szakvizsga. Természetesen csak akkor, ha ezt a tevékenységet szeretné 2013. május 1 után is végezni.

Még egy utolsó példa, mert nem csak oktatjuk, hanem gyakorlatban is végezzük a tűz-munkavédelmet:
2012 tavasztól többek között a 13. Beépített hő- és füstelvezető rendszerek telepítését, javítását, karbantartását végzők. is tűzvédelmi szakvizsgaköteles tevékenység lett. Adott településen decemberben a társasházak képviseletében eljáró lakásszövetkezet vezetősége le akart adni karbantartásról szóló jkv-eket jogosultság (ide vonatkozó tűzvédelmi szakvizsga) nélkül, amelyet a kat.véd. képviselője nem fogadott el (meggyőzte öket), mert így csak 40.000- Ft-ra kellet megbüntetnie őket, ha elveszi akkor + 100.000- Ft a képviselőnek is az előzőekben leírtak alapján, természetesen lépcsőházanként, jkv-enként!

Zappa, a kétségeim csak annak szólnak, hogy mi ezen a területen dolgozunk, és segítünk akiknek szükséges: www.tuzvedelmiszakvizsga.hu

Csatoltam a két vonatkozó rendeletet is!

Üzenet összefûzve: 2013. január 13., 13:03:12 DÉLUTÁN



Csatoltam a másik vonatkozó rendeletet is!

ELEKTOR-KALANDOR

T Zappa szerintem ne a tesztlapot dobd fel ide hanem a bizit.Szerintem itt nem a tanulás miatt aggódnak, hanem a kiadás miatt.Akatasztrófásoknak lövésük sincs azEBF-ről .Volt szerencsém látni 1növényvédőszer nagyker  ellenőrzését.Körülnéztek,sziréna próba,stb.De azt már nem vették észre hogy a gázpalacktároló A-ba tartozik és ott nem megfelelő a villanyszerelés.

dobair

Ez valóban egy jó ötlet, tedd fel a bizonyítványt! (mi a tesztlapot még kérésre sem adjuk ki)

A bizonyítvány pedig a Tiéd, azzal Te rendelkezel!

Kíváncsian várom (egyre kíváncsibban, alig várom már 26.-át!!!).




Idézetet írta: ELEKTOR-KALANDOR Dátum 2013. január 13., 13:54:03 DÉLUTÁN
T Zappa szerintem ne a tesztlapot dobd fel ide hanem a bizit.Szerintem itt nem a tanulás miatt aggódnak, hanem a kiadás miatt.Akatasztrófásoknak lövésük sincs azEBF-ről .Volt szerencsém látni 1növényvédőszer nagyker  ellenőrzését.Körülnéztek,sziréna próba,stb.De azt már nem vették észre hogy a gázpalacktároló A-ba tartozik és ott nem megfelelő a villanyszerelés.

Üzenet összefûzve: 2013. január 13., 17:44:50 DÉLUTÁN

Idézetet írta: Zappa Dátum 2013. január 04., 12:33:04 DÉLUTÁN
45/2011 BM rendelet 2012.decemberi módosítása.Érdeklődni az illetékes Katasztrófavédelmi igazgatóságok Hatósági osztályán.

Üzenet összefûzve: 2013. január 04., 12:43:49 DÉLUTÁN

A legszebb az,hogy május 1 után ha leadok egy tűzvédelmi jegyzőkönyvet és nincs meg a tűzvédelmim,100e bírság nekem.


Hát igen, ezt jól látod, ha valaki nem elég körültekintő könnyen úgy járhat ahogy írtad.

Egyszer csak valamikor jön számára egy határozat és bírság a katasztróvédelemtől...............

Novill

Tény, hogy mindenkinek meg kell élni valamiből! De valami még sincs rendben. Újabb és újabb követelményeket és vizsgákat kell tenni folyamatosan. Meg követelik ezeket, mert rendeletek írják elő őket. A piacot folyamatosan szűkítik. Mi mint  jogkövető állampolgárok folyamatosan fizetünk, végezzük a különböző tanfolyamokat, gyűjtjük a kredit pontokat, elvégezzük a kötelező modulokat, stb. Kint a gyakorlati életben viszont azt tapasztalom ennek ellenére sajnos a szakmai szint nem hogy növekedne, hanem sok esetben inkább csökken. Folyamatosan jönnek ki a jogszabályok, illetve az elrettentő bírságolási összegekről szóló rendeletek. Ez nemcsak a szakmánk területére vonatkozik, hanem szinte az élet minden területére. És amikor vizsgáljuk az elvégzett munkákat, sok esetben a felelősök megkeresése szinte lehetetlen. Talán jól kellene  kiképezni, tanítani meg a szakembereket , megfelelő szinten. Ezek után pedig bízni kellene a szakemberekben, mint régen. A munkák ellenőrzése után ki lehetne szűrni azokat a személyeket ( természetesen megfelelő szakmai szinten álló személy,-k által) akik nem tudják a megfelelő szakmai szintet tartani.
De talán lehet, hogy az a megoldás ha a megszerzett szakmai végzettség(diploma,szakmunkás, OKJ-s) végzett egy bizonyos ideig lenne érvényes. Ezek után pedig borsos áron ismét lehetne tanul, vizsgázni az ismeret felújítás címén. Ezt vonatkozhatna a jogalkotókra is  :) :) ;) :D.
A másik kérdés, hogy ki tudja és akarja megfizetni az elvégzett munkákban ezeket a költségeket. Senki :)! Nézzük meg a gyakorlatban az elvégzett felülvizsgálati árakban érvényesíthető árakat. Legtöbb esetben ( ha nincs kapcsolatod!) szánalmas, úgy hogy levonjuk a költségeket és a fizetendő adókat, járulékokat. És hogy ne halljon éhen , inkább bevállalják ezért az összegért a munkát. Ami már nem fedezi a továbbképzés árát. Ezért a színvonal a munkavégzés során lefelé megy.
Visszatérve a témára a 14-es miatt el kell végeznünk felülvizsgálóknak ezt a tanfolyamot. Én viszont hasznosnak tartanám a fórumon feltenni teszteket, oktató anyagokat. Természetesen itt mindenki tisztában van azzal, hogy senki sem tudja ide feltölteni azokat a teszteket amiből vizsgázunk. De hasonlókat viszont fel lehetne, amiből tanulhatunk. Erre megfelelő a titkok kamrája rész, mert azt egy szűkített kör tudja olvasni és nem jelenik meg a keresőkben sem.  A képzőhelyek ezzel nem veszítenek, sőt ha ügyesen teszik még több ügyfelet szereznek a fórumon keresztül.  A direkt marketing nem hoz annyi ügyfelet, de persze szívesen olvasnák róla hol és mennyibe kerül ez nekünk.
Én nem várom itt Zappa kolléga bizonyítványát tegye fel  :), mivel tudom, hogy szakember azon belül is az érintett területen dolgozik. Viszont ha fel tölt szakmai anyagot azt segítő szándékkal teszi. Amit csak megköszönni tudunk neki, mert ez viszi előre a dolgokat.

dobair


Az általad leírtak első részével szerintem mindenki egyet ért.

Ha megadják a törzsanyagot, és a kötelező óraszámokat, ezt követően lehet azt elkészíteni és közreadni (akár itt a fórumon is), ill. magát a szolgáltatást beárazni (terem, oktató, vizsgabizottság stb.).

Szerintem mindenki aki szolgáltat arra törekszik, hogy elégedettek legyenek a partnerei, mert különben nem él meg a kiélezett piacon.  :-\


Novill

Ezzel többek között arra is akartam rá világítani, ha segítjük a kollégákat a kötelezően is előírt tudás anyag megszerzésében az nagyon hasznos lehet. Részben azért mert előre tisztába kerülünk azzal, hogy mit kell tudni erre a vizsgára. A tanfolyamra már részben felkészülve lehetne menni. Így a tanfolyam ismétlés és a hiányos részek kiegészítése válik szükségessé. Ez által a vizsga sikeres lesz, nem beszélve arról, hogy mögötte nagyobb tudás halmozódik fel. Ha nagyobb lesz a tudás, akkor várhatóan a szakmai szint is emelkedni fog. Úgy gondolom kevés idővel rendelkezünk a munka mellett és így esténként munka után innen a fórumról sok információt tudunk szerezni. Ami a felkészülést segíti elő. Ha ebben a munkában részt vesznek a felkészítők, akkor ismertté válnak. Feltehetően ezek az oktatást szervezők profitálni fognak ebből. Látom Budapesten is szerveztek tanfolyamokat, mivel ez lakóhelyem közelségében lehet, hogy én is nálatok kötök ki a végén  :).

Zappa


Talentum Továbbképző Közp

Kedves Felülvizsgálók!

Amint megvan a törzsanyag, kollégáink nekilátnak a pontos tananyag elkészítésének. Amint elkészül felrakjuk a honlapunkra, szabadon letölthető lesz! Jelezni fogom itt a fórumon.

Nem szeretnénk elkapkodni a dolgot, májusig van idő. Javaslom mindenkinek, hogy ne ugorjon neki a szakvizsgázásnak rögtön az elején, ahogy alakul a piac, kiforrja magát a dolog -véleményem szerint- március-április hónapokban már sok helyen, jó színvonalú és "kedvező" árfekvésű szolgáltatással fogják várni a jelentkezőket.

Udvari Zoltán
www.talentumok.hu
20/962-40-96