Regisztrált villanyszerelés

Indította Sten, 2011. április 26., 09:46:01 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Edvard125

Hát ez érdekes lesz:

Előzetes tájékoztatás a zárópecsét bontással járó mérőhelyi tevékenységek tervezett változásáról
Tisztelt Regisztrált villanyszerelők!
A korrekt és pontos fogyasztói kapcsolatok érdekében az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. a fogyasztásmérő helyen az elosztói engedélyes által felhelyezett zárópecsétek felbontásával járó tevékenységek esetében új gyakorlatot fog bevezetni.
Tekintettel arra, hogy a zárópecsét bontás és felhelyezés az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoporton belül is szigorú számadással kezelt tevékenység, a szakmai szabályok betartása mellett kiemelten fontos, hogy a tevékenységben részt vevő valamennyi vállalkozói kör is különös hangsúlyt fektessen a zárópecsét bontásokkal járó szabályok betartására.
A fent megfogalmazottak szellemében társaságaink e tevékenység végzésére a közeljövőben új, szigorúbb szabályozást fognak bevezetni. Ennek lényege, hogy minden olyan regisztrált villanyszerelőnek, aki 2017. január 1. után zárópecsét bontási tevékenységet továbbra is végezni szeretne, egy átfogó, ismeretfelújító és bővítő oktatáson kell részt vennie az ELMŰ-ÉMÁSZ szervezésében. Ezután az elsajátított anyagból sikeres vizsgát kell tennie, majd a területileg illetékes elosztói engedélyessel (ELMŰ Hálózati Kft. és/vagy ÉMÁSZ Hálózati Kft.) együttműködési megállapodást kell kötnie.
Az oktatás és a vizsga ingyenes.
Az jelentkezés módjáról rövidesen levélben, illetve a Társaságcsoport honlapján kapnak majd információkat, valamint részletes tájékoztatást fognak kapni a változás tartalmáról és a vizsgáztatás menetéről is.
Fontos megjegyezni, hogy a 2017. január 1. időpontot követően csak és kizárólag az újonnan szervezett vizsgán sikeresen részt vett és az elosztói engedélyes társaságunkkal együttműködési megállapodást megkötő regisztrált villanyszerelők lesznek jogosultak zárópecsét bontással járó tevékenységet végezni az ELMŰ Hálózati Kft. és az ÉMÁSZ Hálózati Kft. ellátási területén. A honlapunkon a továbbiakban csak a fenti együttműködési megállapodással rendelkező regisztrált szerelőket ajánljuk.
A vizsgára nem jelentkező, vagy sikeres vizsgát nem tett regisztrált villanyszerelők új mérőhely kiépítésre vonatkozó jogosultágai nem változnak. E tervezett változás csak a zárópecsét bontással járó tevékenységeket érinti.
A fenti fontos változásokról rövidesen postai úton is tájékoztatást fognak kapni.
Tisztelettel:
ELMŰ Hálózati Kft. – ÉMÁSZ Hálózati Kft.

Novill

Ugyan az oktatás és vizsga ingyenes!
Tehát ha a meglévő mérőhelyen bármilyen munkát továbbra is szeretnénk végezni, ha jól értelmezem megint tanfolyam, vizsga és költségek jönnek .
Ahhoz, hogy ezt végezhessük  FAM tanfolyam , vizsga és FAM szerszámok minősítése társul majd, amely már nem ingyenes. Ami majd gondolkodásra készteti a kollégákat. Mérlegelésre kerül, hogy mennyi munkát végeztünk eddig illetve mennyi munka várható, hogy befektetendő idő és költségek várhatóan megtérülnek-e. Van OKJ-s és nem OKJ-s FAM képzés. Zárójelben megjegyzem, hogy milyen villanyszerelő az aki nem tudja a feszültség alatti munkavégzés követelményeit, illetve ha elvégezzük a tanfolyamot jobban fogjuk tudni a feszültség alatti munkavégzést.
Lehet, hogy a piac szűkítésen és az újabb sarcról lehet szó talán? Biztos vagyok benne, hogy csökkenni fog így majd a regisztrált villanyszerelők létszáma.
A kérdés, hogy FAM vizsga és FAM szerszámok minősítése szükséges-e a mérőhelyhez csak?

helcs

Novill-hoz csatlakozva, ráadásul az olcsóbbik az nem is OKJ-s mert nem tudja szétválasztani csak mérőhelyre(eddig szét tudta) Az Eon-nál már egy ideje így működik, de ott csak kb. 8000 Ft volt a mérőhelyi FAM. Most 3x6 órában kívánja oktatni azt ami egy villanyszerelő alapképzésben is benne van. És mennyi az a 3x6 óra? Mint a legutóbbi reg. tanfolyamon: 1x8=2x2 32.000-ért. A minősített szerszámokról nyithatnánk egy új témát aki szakértő ebben, hogyan kell ezt intézni, mit vegyünk stb. Az biztos, hogy megszórja a népet az intézkedés. Ha jól értem meg sem jelenik a regisztrációs listán a továbbiakban az aki ezen nem vesz részt. Van még sok minden, de majd mások is írnak remélem.

Novill

Kérdésem hol vannak a szakmai érdekképviseletek? A túlszabályozást segítik sajnos inkább elő. Hol van itt az egységes szemlélet? Területenként eltérő árak, eltérő követelmények. Így a töke erős vállalkozásokat segítik inkább. Így sok villanyszerelőnek a szerszám készletét is meg kell újítani. Vajon mennyibe kerülhetnek a fam szerszámok, elő van-e írva a minimális készlet. Mennyibe kerülhet a fam szerszámok bevizsgálása, milyen időnként kell bevizsgáltatni,stb.? A képzések időnkénti megismerése  miatt újabb költségek. Sokat gondolkodom azon, hogy ezen túlszabályozások ellenére miért nem emelkedik a szakmai szint a gyakorlatban. Kezd már elegem lenni ebből a káoszból.

Fecó

A regisztrált szerelők levelet kapnak az ELMÜ-től (névre szólóan) abban elviekben van hivatkozás milyen szerszámokra van szükség. Hamarosan megpróbálom megosztani. Ebben csak az az érdekes, hogy eddig senkit nem érdekelt a FAM, de az ideiglenes mérőhely bekapcsolását visszadobták, hogy miért nem Én feszítettem fel az oszlopra a csatlakozót. Több mint 1 évtizedet eltöltöttem a szolgáltatónál, érdekes módon jól elboldogultunk OKJ-s FAM nélkül is, valahogy ez régebben nem volt divat. Hogy mi változik? Aki elvégzi, az nem 20 ezerért csinálja meg a mért fővezeték cseréjét, hanem 50-ért. Igen, sok vállalkozó nem fog kifizetni pénzt szerszámra, bevizsgálásra, tanfolyamra. Akik pedig mégis, azok továbbhárítják a költséget. Nem a színvonal fog változni, hanem a költség. Elviekben a szerszámokat megfelelő laboratórium vizsgálja be, a szolgáltató a Mádl és Társa Kft.-t említi, Ők már régebben is sokat dolgoztak az ELMÜ berkekben is, szerintem nincs túl sok cég. Én javasolnék még a mérőhely mellé egy érintésvédelmi felülvizsgálatot és EBF felülvizsgálatot is, és mindenképpen szakági FMV nyilatkozza le hogy a kivitelezés jó, mert pénzt kell keresni :)

helcs

Már megfogalmazódott bennem pár kérdés. Ha tanúsítvánnyal vásárolok FAM szerszámot az az első lejáratig érvényes? Mennyi időnként kell bevizsgáltatni? A közzétett szerszámlista biztosan szükséges? Minek mérőhelyhez pl. sisak, két pár kesztyű, ennyi csavarhúzó stb.
Nem írják, hogy mi a tanúsítványok benyújtásának határideje, vagy csak elég ha nyilatkozom, hogy megvannak?

papo

Urak lenne egy kérdésem.  ELMŰ területen, Hensel szekrényben nemrég kiépitett nappali+vezérelt van  3 fázisra. A vezéreltet szeretném H-tarifásra átkeresztelni, hogy egy megfelelő klimával fűtsek egy melléképületet. Klimás ember tudja a dolgát. Mi a sorrend? Klima fel, kábel kiépitése, és utána a H tarifa inditása, vagy mehet  előbb az átnevezés? Plombálható kiselosztó kell?
Előre is köszönöm a válaszokat, sajnos az ismerettségi körben lévő regszerelők ebben nemigen járatosak.

Fecó

Nos, FAM szerszámok:

Évente kell a felülvizsgálata a kéziszerszámoknak (csavarhúzó, fogó, bármi). A boltban kapható szerszám "csak" szigetelt, de minősített csak a bevizsgálást követően lesz. A bevizsgálás díja készletenként 6-7 ezer forint. Ez azt jelenti, összepakolod egy ládába, dobozba a kis cuccaid, elviszed, vagy beküldöd a vizsgálólaborba, és ott elvégzik az ellenőrzéseket, és kiállítják a dokumentumot róla. Ha csak 2 csavarhúzód van, akkor is ugyanannyi, mintha egy bőröndnyi szerszámot vizsgálnak. Ez még vállalható összeg lenne, de amit észrevettem, az a szerszámlistában szereplő nyomaték-csavarhúzó, ami "minősített, kötelező, ahol kell" titulust kapta.  Szinte biztos vagyok benne, hogy minden kismegszakító és mérőfej esetében csakis ilyennel lehet majd dolgozni :)

papo:
A szolgáltató csak bizonyos típusú berendezésekhez adja a "H" tarifát. Általában akik ezt telepítik, már tudják hogy mire van engedélyezve. Első körben szerintem biztos ami biztos alapon, a gép papírjaival bemenni az ELMÜ-be egy igénybejelentéssel, itt kiderül rendben van-e a készülék, és kapsz egy műszaki gazdasági tájékoztatót. Ha oké, akkor a villanyszerelő átalakítja a mérőhelyet, mert másik villanyórát és HFKV-t fognak felszerelni, az új HFKV már a mérőt fogja vezérelni elvileg a tarifaváltás miatt. Az elosztót még a múltkor nem kellett plombálni, de külön elosztó kell a "H" tarifás mérőhelyhez, külön védőcsővel. És természetesen csak azt a készüléket működtetheti, amire megigényelted. Elviekben ezt a szolgáltató bármikor ellenőrizheti is.

helcs

Fecó. Ha én veszek tanúsítvánnyal ellátott szerszámokat az talán érvényes lesz egy évig? Vagy azt is még egyszer minősíteni kell?

Fecó

A fenti információkat a Mádi és Társa KFT.-től kaptam. Gondolom ha a tanúsítványok ugyanazon szabványok és előírások figyelembevételével íródnak, és egyazon feltételeknek egyeznek, akkor el kell fogadni, de találgatni nem akarok. Nem tudom jelenleg melyik szabvány, jogszabály, rendelet szabályozza a FAM szerszámok bevizsgálását, és a vizsgáló laborok közül is miknek kell megfelelni hogy ezt végezhessék. Nyugodtan hívd fel az általam említett céget (nem ott dolgozom, és jutalékot sem kapok), szerintem korrekten fognak válaszolni, Ők biztosan naprakészek.