MSZ HD 60364-5-54:2012 Földelőberendezések és védővezetők

Indította Novill, 2012. december 13., 18:19:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Sajnos itt minden a pénzről szól, mert azt hitették el velünk, hogy csak akkor lehetsz önmagad, ha abból sok van. Az egyik miniszter is pont azt mondta, hogy szabatosan "Mindenki annyit ér, amennyije van." ...és pont. :P

tothgyula

Az MSZHD60364-5-54:2007 szabvány 32 oldalt tartalmaz. A 2012. évi mennyit? Ki tudna válaszolni?
A FI relé (RCD) beépítése a fogyasztásmérőbe, még jobb ötletnek tűnik.


tothgyula

Tehát 16 oldallal bővült az MSZHD60364-5-54:2012 szabvány.Talán a Villanyszerelők Lapja leközli a változásokat?! Addig nem földelünk!

czapi

Üdv!

Elérem mind a két verziót, összehasonlítom és megpróbálom összefoglalni a bővülést.

Üzenet összefûzve: 2014. május 03., 19:09:13 DÉLUTÁN

A fő változások a HD 60364-5-54:2007-hez képest a következők:
– a védővezető meghatározásának pontosítása;
– a földelő mechanikai jellemzőinek javítása;
– az áramütés elleni védelem és villámvédelem célú földelő ismertetése;
– a betonba ágyazott alapozásföldelőket és a talajba ágyazott földelőket leíró mellékletek.

Könyves Kálmán

Talán nem is az ingyenesség kellene legyen a fő cél, hanem az elérhetőség, arányosság, megfizethetőség- fogalmazzunk ahogy akarunk.

Ha 8715 ft-ért eladnak 10 darabot évente, 870 Ft-ért eladnának 1-2 ezer darabot, melyik érné meg jobban?

MSZ 2364/MSZ HD 60364:  2013 februárjában megjelent a 7. pótlapokat tartalmazó következő kiegészítés, valamint a magyarázatos szabványgyűjtemény 7. korszerűsített változata
http://www.mszt.hu/c/document_library/get_file?uuid=8885d017-ed43-4db0-abab-1fea2edb05fd&groupId=10157

38000+ÁFA. Ha az elfogadott háromezerpárszázforintos villanyszerelési minimumóradíjat nézzük, annak is nagyon sokszorosa. Nem biztos, hogy gyűrűskönyv formátumban kell kiadni, legyen kisalakú A5 méretű kézikönyv pl. 3000 Ft körül, ha lesz több változás, majd megvesszük az új kiadást, ennyi beleférne.

Vagy legyen használható és megfizethető online hozzáférés, mobileszközökre is, ne ez a JAVA alapú, roppant nehézkesen használható borzalom.

Sok bizalmam nincs, hogy ez mostanában megváltozik, a fórum olvasói és résztvevői biztosan kivételek, de én a villanyszerelő kollégák közt sem látok túl nagy igényt a szabványok megismerésére és így pontos alkalmazásukra sem.

czapi

Ahogy egy ÉV oktató megjegyezte "Az ember minél kevesebb szabványt ismer, annál nyugodtabban alszik" :)

nyaki


Novill

Az ÉV oktatónak nagyon jó közölt mondata és helytálló.  Csak a lebukáskor van a legnagyobb meglepődés. Ugyanígy igaz az is ha valaki azt állítja, hogy minden tud az nem tudja, hogy mit kell tudnia.

tothgyula

Jól eldiskurálunk ezen a FONTOS témán, pedig ez a szabványtéma igen fontos.Nemcsak azért, mert egy jó földelőt, földelőrendszert egyszer kell szabványosan és jól megcsinálni, hanem időnként mérni is kell. Én ástam ki 30 éves 20mm-es(újkorában) rúdföldelőt és a korrózió letakarítása után 6mm átmérő maradt!!!!
Meg sem tudtuk mérni! Tudjuk, hogy a legtöbb gond a kötéseknél, főleg a régi kötőelemeknél van. Az MSZEN 62305-3 szabvány szerint szabad-e föld alatt csavaros kötést készíteni vagy hegesztett kötést kell készíteni? A szabvány szerint"A" tip. csőföldelő esetén csak 2mm-es falvastagság a követelmény. A régi MSZ274/3-81 szabvány 3mm-t írt elő.Ha az új 2012.évi kiadású szabvány célul tűzi ki a földelők mechanikai jellemzőinek  stb javítását, akkor nem értem miért engedékenyebb a 2mm -es falvastagsággal. Én ezután is 3vagy 4mm-es falú csövet teszek le. Ti hogyan vélekedtek?
Tisztelettel: TothGyula.