Villanymotorok alapismeretek

Indította petike199600, 2012. november 27., 15:14:00 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

balzsi

Idézetet írta: Szirty Dátum 2016. május 29., 09:40:19 DÉLELŐTT
Nem néztél be valamit?
90mm / 300mm átmérőkkel 1:3.3-as áttétel jött ki nekem, nem 1:11!

Köszönöm a kijavítást, ezt nagyon benéztem, r2-el számoltam, holott az területnél van, itt meg d*pí.

balzsi

Kedves Szakemberek!

Ismét lenne két kérdésem.
Adott egy 230/400V-os villanymotor, melynek adattábláján 9/5,2A áramfelvétel szerepel.
A villanyóra mennyi fogyasztást fog mérni egy fázis, illetve három fázis esetén?
Jól gondolom-e, első esetben 230*9=2070W, 3 fázis esetén 400*5,2=2080W.
Gyakorlatilag közel azonos a költség, csak a leadott teljesítmény egy fázis esetén 2/3-ad, vagy a számításom téves?
A második kérdés, adott egy távirányítós álló ventilátor, melyben az ismerősöm cserélt kondenzátort (a gyárival megegyező paraméterűt), mert nagyon lassan forgott. Azonban ezt követően sem változott semmi. Azt kérdezte tőlem, hogy ilyen kicsi villanymotort tekercselnek-e, viszont számomra kérdéses, hogy tekercselésre szorul-e, mivel akkor egyáltalán nem forogna, ha le volna égve.
Esetleg ha valakinek lenne ötlete, megköszönném.

Marton

Szia Balzsi!
Rosszul gondolkodsz, illetve számolsz.
Minden bizonnyal 3 fázisú a motor melyről beszélsz. A számolásodból hiányzik a gyök3 és a cosfi értéke.
Az általad számoltak ohmos (pl. izzó) számítása esetén helytálló. Itt induktív és még 3 fázisú is a terhelés.
Tehát a képlet:U*I*1,73*cosfi=P 400*5,2*1,73*0,8=2878VA. Ennyit fogyaszt ha névleges mértékű a tengely megterhelése. De ilyen teljesítményű villanymotort szerintem nem készítenek, amiről beszélsz az 2,2kW névleges tengelyen leadott teljesítményű lehet.
Abban is rosszul gondolkodsz, hogy a 230V az egy fázist jelent. Hát NEM! Sajnos sok laikus hasonlóan képzeli a 230V feliratot látva az adattáblán, hogy azt a háztartási egyfázisú konnektorból is működtetheti.
Illetve működtetheti csak megfelelően deltába kötve és kondenzátorral kiegészítve. ekkor már nem képes a névleges pl. 2,2kW-ot leadni a tengelyen csupán kb legfeljebb felét vagy annál is kevesebbet.

Ventilátorral kapcsolatban, lehet, hogy egy kis olaj kenés a tengelynél sokat segítene.

balzsi

Köszönöm a választ Marton!
Idézetet írta: Marton Dátum 2016. június 04., 22:29:35 DÉLUTÁN
De ilyen teljesítményű villanymotort szerintem nem készítenek, amiről beszélsz az 2,2kW névleges tengelyen leadott teljesítményű lehet.
A munkahelyemen olvastam le ezeket az adatokat egy villanymotor adattáblájáról, hogy a 2,2kW jelen esetben a leadott tengelyteljesítményre vonatkozik-e azt nem tudom.
Az egy fázis esetében azt értem, hogy deltában és kondival, csak az kérdés számomra, hogy a maximális leadott tengelyterhelésnél (ami 1 fázis esetében kb. 1,5kW lesz) mennyi lesz az áramfogyasztás?
Egy fázis esetében így jön ki a helyes eredmény: U*I*cosfi=P 230*9*0,8=1656VA, vagy ezt is rosszul gondolom?

nyaki

Bizonyára más adatot is le lehet róla olvasni. Hogy van ráírva pl. a feszültségtűrés?
Ha 400/230V, akkor azt jelenti, hogy csillagban 400V-al, míg deltában 230V-al üzemeltethető a megadott teljesítményen. Ha az van ráírva, hogy 690/400V, akkor csillagban 690V-al, míg deltában 400V-al üzemeltethető. A hatásos teljesítményt tovább csökkenti a motor hatásfoka, mely általában 70-90% körül mozog. A motoron ez is fel van tüntetve csakúgy, mint a cosφ értéke. Tehát a teljesítménye P=U*I*√3*cosφ*η
Ha 400/230V-os a motor, akkor deltába kapcsolva, Steinmetz kapcsolással üzemeltethető 1 fázisról és ebben a felállásban az eredeti teljesítmény kb. 60-70%-ával lehet terhelni és kW-onként kb. 60-70μF/4-500V kondi szükséges hozzá. Tehát a teljesítménye P=U*I*cosφ*η lesz.
A 690/400V-os motor 1 fázisú üzemeltetésre alkalmatlan.

980POWER

Ha az van rá írva  230/400 V-os, akkor az aszt jelenti, hogy a motor tekercsei ekkora feszültséggel terhelhetők. Ha szánsz rá egy kis időt és keresel egy ilyen motort, ami csak úgy áll valahol felhasználatlanul, akkor méréssel megvizsgálhatod, hogy a tekercseket csillagba kötve a tekercs egyik és másik végpontja közt 230 V vagy ehhez közeli értéket mérsz, mindegyik tekercs, egyik végére más-más fázist kötve, a másik végük pedig értelem szerűen össze vannak kötve vagyis csillagba.
Deltába kötve a tekercseket pedig 400 V vagy ehhez közeli értéket fogsz mérni ugyan azon a tekercs végeken, amin az imént 230 Voltot sikerült.
Nem vagyok egy nagy rajzoló, de megpróbálom rajzzal illusztrálni. Szerintem ezt Ti is tanultátok. Nem feltétlen azt jelenti, hogy akkor már a 3 fázisú motor egy fázisról is üzemeltethető, hanem azt, hogy csillagba kötve kisebb terheléssel lehet indítani a motort (3,5 kW teljesítménynél nagyobb motorokat nem szabad deltában indítani)

Marton

Idézetet írta: 980POWER Dátum 2016. június 05., 20:20:02 DÉLUTÁN
Ha az van rá írva  230/400 V-os, akkor
Akkor még véletlenül se kösd deltába 400V-os hálózati feszültségre mert szinte azonnal leég a motor!!!
Idézetet írta: nyaki Dátum 2016. június 05., 18:36:59 DÉLUTÁN
Ha 400/230V, akkor azt jelenti, hogy csillagban 400V-al, míg deltában 230V-al üzemeltethető a megadott teljesítményen. Ha az van ráírva, hogy 690/400V, akkor csillagban 690V-al, míg deltában 400V-al üzemeltethető.
Ha 400/230V-os a motor, akkor deltába kapcsolva, Steinmetz kapcsolással üzemeltethető 1 fázisról és ebben a felállásban az eredeti teljesítmény kb. 60-70%-ával lehet terhelni és kW-onként kb. 60-70μF/4-500V kondi szükséges hozzá. Tehát a teljesítménye P=U*I*cosφ*η lesz.
A 690/400V-os motor 1 fázisú üzemeltetésre alkalmatlan.
Tehát csak az a motor köthető deltába 400V-on melynek tábláján 690/400V olvasható!
IdézNem feltétlen azt jelenti, hogy akkor már a 3 fázisú motor egy fázisról is üzemeltethető, hanem azt, hogy csillagba kötve kisebb terheléssel lehet indítani a motort (3,5 kW teljesítménynél nagyobb motorokat nem szabad deltában indítani)
Indítható deltában 3,5kW-nál nagyobb motor is ha az indításkor még nincs megterhelve, pl. hidraulika szivattyú lehet ilyen alkalmazás. A terhelést a szelepek későbbi bekapcsolásával kapja meg.

balzsi

Kedves Szakik!
A munkahelyemen egy elszívó ventilátor villanymotorja (csillag-delta indítású 400V) megadta magát, ezért ideiglenesen (míg fel nem javítják a régit) beszerelésre került egy nagyobb teljesítményű. Ez idáig a motorvédelmet Siemens 3VF3311-6FU71-0AA0 kapcsoló látta el. Szerény tudomásom szerint, ez zárlatvédelmi feladatot is ellát (ebbe kérnék megerősítést). A régi motor üzemi áramfelvétele 207A, az újé 255A. A raktáros kért ajánlatott egy nagyobb villamossági bolttól, hogy az új motorhoz, valamint későbbiekben a régihez  is megfelelő eszközt ajánljanak. Erre ajánlották a Schneider CV7RS220-at . Ha jól értelmezem az angol leírását, akkor ez is alkalmas zárlatvédelemre (kérnék ebben is megerősítést). Azonban ez a védőkapcsoló csak 220A-ig szabályozható. Erre jött az a válasz, hogy nincs ennél nagyobb, ami szerintem GV7 sorozat esetében igaz is. Nézelődtem a neten szerintem a siemensnek lenne:
https://support.industry.siemens.com/cs/attachments/40625241/SIRIUS_Load_Feeder_en-US.pdf?download=true . Erre gondoltam: 3VL47 31-2SP36  . A másik elképzelésem, hogy nem a főágba beépíteni a motor védelmet, hanem a mellékágba, akkor elég lenne a 255A-nak az 1,73-ad része is, csak akkor ki kellene építeni egy zárlatvédelmet a főágban.
Ha Valakinek lenne ötlete az adott problémára, hogyan lenne egyszerűbb megoldani,  valamint megerősítene a zárlatvédelmi kérdésben, akkor nagyon megköszönném.

tothgyula

Üdvözletem!
Az un. nehézindítású motorok esetében ki lehet iktatni a túlterhelésvédelmet (motorvédelmet) az indítás idejére, így a "mellékágba" kötve a védelmet, szerintem megfelelő.
A zárlat védelem a fő kérdés! Mi van a tápkábel előtt?(250A, 315A ?) Mert az egyuttal szolgálhat zárlatvédelemre is, mind a kábel, mind a motor részére.Tudsz-e hurkot mérni? Várom a többiek véleményét is.
TóthGyula felülvizsgáló.

balzsi

Tóth Gyula köszönöm a választ.
Mivel csak az volt tervben, hogy azonos készülék lesz beépítve csak nagyobb hővédelmi értékkel, ami ellátná a zárlatvédelmet, így nem lett feltérképezve a tápkábel előtti zárlatvédelem. Ezt kedden tudjuk megtenni.
Továbbra is várom a vélemény, hogy a Siemens 3VF3311-6FU71-0AA0, Schneider CV7RS220 készülékeke ellátják e a zárlatvédelmet, valamint a kivitelezési illetve az alternatív eszközök ötletét.